Przejście do sekcji:

Treść strony - Aktualności 2020

Jego imię zmieniło dzieje mieszkańców obrowskiej ziemi

Bramę otwierano zawsze wczesnym rankiem, gdy mieszkańcy pobliskiego Osieka jeszcze spali. Wychodził z niej młodzieniec, którego imię zmieniło dzieje mieszkańców obrowskiej ziemi. Był to Kovid, potomek rodu przybyłego wiosną z dalekich Chin. Był on jednym z 19 braci, którzy wyjechali ze swej ojczyzny, by szukać swojego miejsca na Ziemi. To fragment Legendy o szpetnym Kowidzie, jednego z tekstów nadesłanych na gminny konkurs literacki O koronawirusie na poważnie i na wesoło. Dziś wręczano nagrody w konkursie.


Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe: dla dzieci i młodzieży do lat 15 oraz dla młodzieży od lat 16 i dorosłych. Poziom nadesłanych prac był wyrównany i jury miało nie lada problem ze wskazaniem zwycięzców. Między innymi z tego powodu przyznano dwa pierwsze miejsca za prace osób dorosłych.

W tej kategorii zwyciężyli:
1 miejsce: Agnieszka Jabłońska za „Legendę o szpetnym Covidzie” ex aequo z Hanną Stroińską za wiersz „Pandemia w koronie”
2 miejsce: Kamila Ochocka za wiersz (bez tytułu)
3 miejsce: Ryszard Lewicki za wiersz: „Lipno w czasach zarazy”
Wyróżnienia: Stanisław Żabiński za tekst „Po ptakach” oraz Ewa Wolf za wiersz „Covid-19”

W młodszej kategorii wiekowej laureatami są:
1 miejsce: Agata Krajewska za wiersz „Najmniejszy władca świata”
2 miejsce: Nina Jabłońska za baśń „Jak szlachcic Zawisza z Obrowa pokonał węża Kovidusa”
3 miejsce: Konstancja Kornetowska za opowiadanie „O koronawirusie na poważnie i na wesoło”
Wyróżnienia: Patryk Chlebowski za wiersz „Covid – 19” oraz Natalia Mączyńska za wiersz „Stare życie gdzieś się podziało”.