Przejście do sekcji:

Treść strony - listopad

O cichociemnych na nietypowej lekcji historii

Podporucznik Kazimierz Czerwiński, urodzony w 1916 roku w Dobrzejewicach, był głównym bohaterem opowieści o cichociemnych, jakiej wysłuchali w przededniu Święta Niepodległości uczniowie Zespołu Szkół w Dobrzejewicach. Nietypową lekcję historii o tej superjednostce, będącej prekursorem dzisiejszych sił specjalnych, prowadziła Elżbieta Skierska z Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej.

Dokumentalistkę Fundacji Elżbietę Skierską oraz krewnych podporucznika Czerwińskiego: Aleksandrę Przybojecką i Jana Suleckiego do szkoły zaprosiła dyrekcja placówki. Spotkanie przybliżające cichociemnych było częścią szkolnych obchodów Święta Niepodległości.

- Cichociemni byli elitą polskiej armii podziemnej opowiadała Elżbieta Skierska.Z 2413 zakwalifikowanych kandydatów do ścisłego grona weszło tylko 316 żołnierzy. Ich nazwa nawiązywała w bezwzględnej tajemnicy, tj. cicho, a także do nocnych rzutów do kraju – ciemno. Wyszkoleni w Wielkiej Brytanii spadochroniarze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie mieli za zadanie wykonywanie najtrudniejszych akcji dywersyjnych. 

Urodzony w Dobrzejewicach 2 października 2016 roku podporucznik Wojska Polskiego Kazimierz Czerwiński, pseudonim Bryzga, został zaprzysiężony na cichociemnego w listopadzie 1943 roku i przeznaczony do zrzutu na teren okupowanego kraju. Został zrzucony do Polski w nocy z 18 na 19 listopada 1944 r. wraz z dwoma innymi skoczkami dla celów wywiadowczych. Spadochroniarze przewieźli 183 025 dolarów w banknotach na potrzeby Armii Krajowej oraz 314 645 dolarów na potrzeby delegatury rządu na kraj. 

- Kazimierz Czerwiński był jednym z czternastu cichociemnych z terenu Pomorza. Wśród nich była także jedyna kobieta wśród cichociemnych, późniejsza generał Elżbieta Zawacka. Warto pamiętać, że mały Kazio chodził do szkoły, w której się dziś spotykamypodkreślała dokumentalistka Fundacji.

Swojego bohaterskiego wuja wspominali także jego siostrzeńcy, dzisiejsi mieszkańcy Dobrzejewic: Aleksandra Przybojecka i Jan Sulecki. Młodzież podziękowała gościom za opowieści oklaskami.

Spotkanie patriotycznymi piosenkami upiększyły dzieci młodszych klas.

Zdjęcia por. Kazimierza Czerwińskiego pochodzą z archiwum jego rodziny.

  • Lekcja-o-cichociemnych-11-2022-01
  • Lekcja-o-cichociemnych-11-2022-03
  • Lekcja-o-cichociemnych-11-2022-04
  • Lekcja-o-cichociemnych-11-2022-05
  • Lekcja-o-cichociemnych-11-2022-06
  • Lekcja-o-cichociemnych-11-2022-08
Przejdź do początku strony