Ważne strony
Treść strony - Luty
W 2020 roku w naszej gminie przybyło 457 osób. Dlaczego warto się zameldować?
Na koniec 2020 roku zameldowanych było u nas dokładnie 17 656 osób, ponad dwukrotnie więcej, niż dwadzieścia lat temu. Szacujemy jednak, że w naszej gminie mieszka faktycznie o około pięć tysięcy osób więcej, niż wskazują oficjalne dane, ponieważ wielu mieszkańców jest zameldowanych gdzie indziej. Gmina się więc rozwija i na inwestycje potrzeba funduszy. Tymczasem brak zameldowania w miejscu zamieszkania to straty w budżecie gminy. Warto się więc meldować, aby pieniądze z naszych podatków pracowały tam, gdzie mieszkamy.
457 – tylu nowych mieszkańców zameldowało się w 2020 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w gminie Obrowo. Porównanie danych z ostatnich dziesięciu lat wskazuje, że w naszej gminie regularnie przybywa o ok. 500 mieszkańców rocznie (dane dotyczą pobytów stałych). Na koniec 2020 roku zameldowanych było u nas dokładnie 17 656 osób.
W ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba mieszkańców w naszej gminy wzrosła ponad dwukrotnie: z 8 260 osób zameldowanych na pobyty stałe w 2001 roku do 17 656 osób w roku 2020. Najliczniejsze miejscowości to: Głogowo – 2948 mieszkańców, Brzozówka – 2292, Osiek nad Wisłą – 1965 oraz Obrowo – 1882 mieszkańców.
- Szacujemy, że naszej gminie mieszka faktycznie około pięć tysięcy osób więcej, niż wskazują oficjalne dane. Dziś, gdy nie ma obowiązku meldunkowego, trudno o precyzyjne określenie liczby mieszkańców. Tymczasem to dzięki wpływom z ich podatków możliwe są kolejne inwestycje, które poprawiają komfort życia w gminie – mówi wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.
W 2020 roku, mimo pandemii, w naszej gminie się zrealizować wszystkie planowane przedsięwzięcia. Są wśród nich i duże, wysokonakładowe inwestycje, takie jak termomodernizacja i rozbudowa szkoły w Obrowie, remont i termomodernizacja pałacu w Zębowie, przebudowa budynku po byłej szkole w Sąsiecznie czy nowa asfaltowa droga w Szembekowie. W ubiegłym roku gmina podjęła również szereg innych działań, na którym zależało mieszkańcom. - Nowoczesna świetlica wiejska i zaplecze sportowe w Głogowie, wsparcie finansowe udzielane Ochotniczej Straży Pożarnej, sportowcom, ponadstandardowe wydatki na edukację czy kulturę – pieniądze na te cele przeznaczamy w uzgodnieniu z mieszkańcami i dla nich – zaznacza wójt.
W 2020 roku w gminie Obrowo przybyło 8 km sieci wodociągowej i 3,7 km sieci kanalizacyjnej. Na ten rok planowana jest budowa kolejnych kilometrów sieci wod – kan, między innymi wodociągu w Dzikowie, Głogowie, Kawęczynie oraz na odcinku Silno - Obory – Smogorzewiec. Sieci kanalizacyjnej przybędzie Szembekowie oraz w Silnie. Gmina planuje też budowę stacji podnoszenia ciśnienia wody w Obrowie.
W latach 2021 – 2022 ma powstać osiemnaście nowych odcinków dróg asfaltowych. Powstaną one w miejscowościach:
- Szembekowo – ul. Osiedlowa i Lipowa,
- Kawęczyn – droga gminna 101013c,
- Brzozówka – ul. Olszynowa
- Brzozówka – ul. Dębowa
- Brzozówka – ul. Śliwkowa
- Dzikowo – ul. Leśna
- Głogowo – ul. Sarnia
- Głogowo – ul. Wilcza
- Łążyn – dz. 161
- Łążynek – dz. 184/2
- Obrowo – ul. Osiedlowa
- Obrowo – ul. Polna
- Osiek nad Wisłą – ul. Tulipanowa i Storczykowa
- Osiek nad Wisłą – ul. Radosna
- Sąsieczno – ul. Długa
- Zawały – dz. 48/7, 48/13
- Zawały – dz. 52/4
- Zębówiec – dz. 192; 197/1; 193/3; 230.
W 2021 roku gmina wybuduje drugi punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Pszok powstanie w Osieku nad Wisłą i ułatwi mieszkańcom gminy pozbywanie się dużych ilości odpadów gromadzonych selektywnie.
W budżecie na 2021 rok zaplanowano również budowę boiska w Osieku nad Wisłą, termomodernizację budynku OSP w Dobrzejewicach oraz kontynowanie prac w szkole w Obrowie oraz w pałacu w Zębowie. Na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła gmina przeznaczy 1 mln 750 tys. złotych.
Inwestycje nie byłyby możliwe bez dochodów z podatku od osób fizycznych. Dlatego namawiamy mieszkańców do meldunku w gminie Obrowo. Płacąc podatki w miejscu zamieszkania, dokładamy swoją cegiełkę do budżetu gminy – podsumowuje wójt Wieczyński.
Przyrost ludności w gminie Obrowo bardzo dobrze widać na wykresie: