Ważne strony
Treść strony - marzec
Wójt proponuje: stwórzmy w gminie Akademię Zdolnych
Jeśli radni wyrażą zgodę, powstanie Akademia Zdolnych przy Wójcie Gminy Obrowo. Projekt uchwały, który wnosi na marcową sesję wójt Wieczyński, zakłada stypendia dla wyjątkowych uczniów gminy. Nagradzani będą nie tylko szkolni prymusi. Wójt proponuje przyznanie pieniędzy uczniom wybitnym pod różnymi względami: sportowcom, artystom, wolontariuszom. Akademia Stypendystów ma mieć charakter elitarny. Stypendium otrzyma co rok wąskie grono uczniów gminy. Laureatowi przyznamy również tytuł (certyfikat) Akademii Zdolnych Wójta Gminy Obrowo.
Na marcowej sesji wójt Andrzej Wieczyński zaproponuje radnym utworzenie Akademii Zdolnych. Jeśli radni się zgodzą, w gminie powstanie specjalny fundusz stypendialny dla najwybitniejszych uczniów Obrowa. Jego wysokość określi uchwała budżetowa rady gminy.
Akademia Stypendystów ma mieć charakter elitarny. Stypendium otrzyma co rok wąskie grono uczniów gminy Obrowo. Laureatowi przyznamy również tytuł (certyfikat) Akademii Zdolnych Wójta Gminy Obrowo. – W naszej gminie jest wielu wyjątkowych młodych ludzi – mówi wójt gminy Andrzej Wieczyński. – Poprzez Akademię Zdolnych chcemy ich promować i motywować do dalszego rozwijania umiejętności i zdolności. Stypendium ma być też formą okazania wdzięczności i podkreślenia, że gmina jest z nich bardzo dumna.
Projekt uchwały wójta o Akademii Zdolnych ma promować uczniów osiągających wybitne wyniki w nauce, kulturze i sporcie. Uczniom tym przyznane może być stypendium lub nagroda rzeczowa.
Stypendia i nagrody rzeczowe za wyniki w nauce mogą być przyznane uczniom, którzy spełniają co najmniej jeden z niżej wymienionych warunków:
- w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskali średnią ocen z obowiązujących zajęć edukacyjnych co najmniej 5,10;
- są finalistami lub laureatami konkursów i olimpiad przedmiotowych ogłaszanych przez ministerstwo właściwe ds. oświaty, Kuratora Oświaty i inne instytucje co najmniej na szczeblu wojewódzkim, w każdej dziedzinie, bez względu na średnią ocen, o której mowa w pkt 1.
Stypendia i nagrody rzeczowe za osiągnięcia artystyczne mogą być przyznane uczniom spełniającym co najmniej jeden z niżej wymienionych warunków:
- są laureatami ogólnopolskich lub międzynarodowych konkursów, turniejów, olimpiad organizowanych według wykazu i na zasadach określonych przez ministra właściwego do spraw kultury;
- są laureatami ogólnopolskich lub międzynarodowych konkursów, turniejów, olimpiad, innych niż określonych w pkt 1, organizowanych przez ministra właściwego do spraw kultury lub specjalistyczną jednostkę nadzoru bądź pod ich patronatem;
- są laureatami międzynarodowych konkursów, turniejów, olimpiad, innych niż określonych w pkt 1 i 2, posiadających uznaną i znaczącą rangę, organizowanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności pod patronatem ministra, szkół wyższych lub instytucji kultury.
Stypendia i nagrody rzeczowe za osiągnięcia sportowe mogą być przyznane uczniom spełniającym co najmniej jeden z niżej wymienionych warunków:
- są zdobywcami w klasyfikacji indywidualnej lub drużynowej w zawodach sportowych na szczeblu wojewódzkim - minimum III miejsca lub na szczeblu ogólnopolskim - minimum V miejsca;
- są finalistami, bądź uzyskali wyróżnienia i nagrody za osiągnięcia sportowe o charakterze międzynarodowym;
- są reprezentantami kadry narodowej.
Wszyscy członkowie Akademii Zdolnych muszą mieć przynajmniej dobrą ocenę z zachowania.
Wnioski o przyznanie stypendiów lub nagród rzeczowych będą mogli składać opiekunowie prawni ucznia lub dyrektorzy szkół. Do rozpatrywania wniosków wójt powoła komisję stypendialną.
To, ile osób otrzyma stypendium i jaka będzie jego wysokość zostanie ustalone w regulaminie, który powstanie, jeśli radni wyrażą zgodę na przyjęcie opisanego wyżej lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży pn. „Akademia Zdolnych Wójta Gminy Obrowo”.