Przejście do sekcji:

Treść strony - sierpien

Trwają prace nad rozbudową sieci wod-kan

Są to inwestycje podziemne, niespektakularne, czasochłonne i jednocześnie niezwykle kosztowne. Stanowią podstawę do dalszego rozwoju gminy. Gmina w 96% jest zwodociągowana, a w 51,12 % skanalizowana. W 2020 roku na gospodarkę wodno-ściekową wydaliśmy 6 mln zł. Plan na 2021 rok to 7 mln 25 tys. zł. 

4 x większe zużycie wody

Latem, podczas upałów, ciśnienie wody momentami bywa słabsze. Jest to odczuwalne zwłaszcza wtedy, gdy sąsiedzi zużywają wodę do pielęgnacji swoich ogródków. To zrozumiałe, że ich estetyka jest bardzo ważna. Niemniej, w gorące dni gminne stacje uzdatniania wody
odnotowują czterokrotnie większe jej zużycie! Dlatego apelujemy o ograniczanie wykorzystywania wody do podlewania ogródków, napełniania przydomowych basenów czy mycia samochodów. Czterokrotnie wyższy pobór wody musi wpłynąć na wydolność sieci wodno – kanalizacyjnej.

Wiele gmin, przede wszystkim gmin wiejskich, corocznie boryka się z obniżeniem ciśnienia wody w miesiącach letnich. Piszą o tym media lokalne i ogólnopolskie. W tym roku problemy sygnalizowały w naszym powiecie już między innymi gminy Łubianka i Lubicz. Dla naszej gminy jest to znaczące, ponieważ lubicki Zakład Usług Komunalnych obsługuje Obory.

Udko z kurczaka w kanalizacji

Czas pracowników referatu wodkan jest często marnowany na udrażnianie przydomowych przepompowni ścieków, które zapychają się przez – delikatnie mówiąc – nieodpowiedzialne postępowanie mieszkańców. W rurach kanalizacyjnych nasi pracownicy znajdują opakowania, żywność (np. niedojedzone udka z kurczaka, pieczywo), tłuszcze, gałęzie. Standardem są podpaski, pieluchy, prezerwatywy, chusteczki nawilżane i patyczki higieniczne. Odpady te tworzą zatory trudne do likwidacji, redukują przekrój rur i tamują przepływ ścieków. Często również przyczyniają się do skażenia wód, powodują uszkodzenia urządzeń tłoczących ścieki i zwiększają prawdopodobieństwo występowania szczurów.

- Koszt naprawy jednej przydomowej oczyszczalni może wynieść nawet 2 tysiące złotychszacuje Artur Słomkowski, kierownik Referatu gospodarki wodno – ściekowej w Urzędzie Gminy Obrowo. – Nietrudno domyślić się, że dużo gmina traci, gdy mieszkańcy traktują kanalizację jak pojemnik na odpady. Zapychają się kolektory sanitarne, przepompownie sieciowe i przydomowe oczyszczalnie ścieków. Cały system kanalizacji w gminie zaczyna źle funkcjonować.

Dlatego gmina wydała i kolportuje ulotki, które przypominają, czego nie należy wrzucać do kanalizacji.

Jak wygląda plan rozwoju sieci wod kan na najbliższe lata?

Inwestycje w sieć wodno – kanalizacyjną mają dwie specyficzne cechy, które sprawiają, że ich nie dostrzegamy. Po pierwsze, są niespektakularne, a ich efekty są niewidoczne, bo zostały zakopane. Po drugie, długie miesiące, a nawet lata, zajmuje położenie sieci na rozległym obszarze, toteż wydaje się jakoby nie trwały. Nie widzimy prac pod oknem, nie słyszymy hałasu maszyn – a więc zapewne nic się nie dzieje. Tymczasem, aby w naszym kranie popłynęła woda, potrzeba często położyć kilometry rur w miejscowościach odległych od naszego domu. To nierzadko zajmuje lata.

- Najważniejsze zadania inwestycyjne na ten rok to zakup stacji podnoszenia ciśnienia  wraz z budową zbiornika retencyjnego w Obrowie, na tzw. kolonii obrowskiej mówi Artur Słomkowski. - Zdajemy sobie sprawę z niskiego ciśnienia wody w części Obrowa i Sąsieczna. Niektóre ulice położone są wysoko. Nowa stacja będzie posiadać zapas wody, który popłynie ze zwiększonym ciśnieniem, kiedy pobory są rozbiory i woda nie dociera w najwyżej położone punkty.

Planujemy także wybudować zbiornik do wody o pojemności 150 m3 do stacji uzdatniania wody w Osieku nad Wisłą, aby w dni o powiększonym poborze można było wodę podawać z większym ciśnieniem.  W tej chwili trwają prace nad dokumentacja i otrzymaniem pozwolenia na budowę.

Aktualne główne inwestycje wod-kan naszej gminy

Budowa wodociągu w miejscowości Silno – Obory - Smogorzewiec

Obecnie do Obór nie dochodzi nasz wodociąg, a wodę dostarcza sąsiednia gmina Lubicz. Przygotowywaliśmy się do zmian. Wykonaliśmy dokumentację projektowo-kosztorysową: projekt budowlany, specyfikację techniczną, przedmiar robót, kosztorys inwestorski, operat dendrologiczny.  Rozpoczynamy właśnie prace, które docelowo doprowadzą do podłączenia Obór do naszej gminnej sieci. Pieniądze na ten cel są wpisane w budżet. Być może uda nam się zakończyć prace jeszcze w tym roku. Warto pamiętać, że to jest duża inwestycja, bo nitka wodociągu prowadzi z Dzikowa przez Obory w kierunku położonych w lasach domów w Smogorzewcu. Docelowo połączymy się z Osiekiem nad Wisłą w rejonie ulic Zimowej i Wiosennej i zepniemy  sieć z Sąsiecznem, gdzie w tej chwili razem z Oborami  występują największe problemy w okresie lata z prawidłowym ciśnieniem wody.

Budowa kanalizacji w miejscowości Szembekowo

Obecnie projektanci opracowują dokumentację. Inwestycja będzie podzielona na kilka etaptów. Pierwsze prace w terenie mają się rozpocząć na przełomie 3 i 4 kwartału tego roku.

Budowa wodociągu w miejscowości Dzikowo

Kupiliśmy materiały do realizacji zadania. Pierwsze prace w terenie mają się rozpocząć na przełomie 3 i 4 kwartału tego roku.

Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami w miejscowości Silno – II etap

Inwestycja obejmie ulice Leśną, Słoneczną, Brzozową, Jarzębinową, Nad Strugą, Ziołową, ul. Sosnową, Chabrową i Storczykową. Trwają już prace na ul. Leśnej. Powstaje sieć grawitacyjna o długości 3 516 metrów, sieć tłoczna 675,5 m i 6 przepompowni.

Główne inwestycje wodkan  zakończone w 2020 roku 

Budowa wodociągu w miejscowości Głogowo
Wykonaliśmy wodociąg DN 225 – 775 metrów bieżących,  DN 160 – 103 metry bieżące, DN110 – 104 metry bieżące wraz z dwoma hydrantami. 

Przebudowa i rozbudowa wodociągu w miejscowości Głogowo (ul. Sarnia i ul. Wilcza)
Wykonaliśmy sieć wodociągową DN 110 - 280 metry bieżące oraz przebudowaliśmy wodociąg na długości 105 metrów bieżących. Zadanie zakończone i rozliczone. Jego celem było połączenie sieci w pierścień dwóch części Głogowa.

Rozbudowa kanalizacji w miejscowości Głogowo
Wykonaliśmy 310 metrów bieżących sieci kanalizacji sanitarnej tłocznej wraz z 18 przyłączami.

Rozbudowa sieci wodociągowej w miejscowości Silno
Wykonaliśmy sieć wodociągową DN 160 – 380 metrów bieżących.

Rozbudowa sieci wodociągowej w miejscowości Głogowo
Wykonaliśmy sieć wodociągową DN 160 – 300 metrów bieżących wraz z 18 przyłączami i 2 hydrantami.

Gminna sieć wod-kan w cyfrach:

  • gmina w 96% jest zwodociągowana, a w 51,12 % skanalizowana,
  • łączna długość sieci wodociągowej to 263,8 km, a kanalizacyjnej 125,2 km,
  • na terenie gminy jest 3885 przyłączy wodociągowych i 2177 kanalizacyjnych,
  • w 2020 roku wykonano 149 przyłączy do  sieci wodociągowej i 53 przyłącza do sieci kanalizacyjnej,
  • na terenie gminy znajdują się:
    • 1 oczyszczalnia ścieków,
    • 2 hydrofornie: w Dobrzejewicach i Osieku nad Wisłą,
    • 54 przepompownie ściekowe,
    • 620 przydomowych przepompowni ścieków,
  • średni dobowy pobór wody wynosi 1000 m3 - 2000 m3 ,
  • latem dobowy pobór wody sięga 4000 m3.

Kontakt do referatu wodno – kanalizacyjnego:

tel. 56 678 60 22 wew. 183, 184
e-mail: wodkan@obrowo.pl
Telefon alarmowy czynny całą dobę: 607 899 009

 

Wróć

Przejdź do początku strony