Przejście do sekcji:

Treść strony - marzec

Dzieci z Ukrainy uczą się już w naszych szkołach

24 dzieci z Ukrainy uczęszcza od kilkunastu dni do naszych szkół. Pięcioro z nich z nich chodzi do gminnych przedszkoli. Dzieci dołączyły do istniejących klas, powoli przyzwyczajają się do nowych warunków i integrują z grupą.

- To procesmówi Joanna Zielińska, kierowniczka Referatu edukacji i sportu. Cieszymy się jednak, że dzieci szybko się adaptują do nowych warunków. Nasi mali mieszkańcy serdecznie ich przyjęli i zaakceptowali. Między dziećmi – zwłaszcza tymi kilkuletnimi - nie istnieją problemy: oni – my.

Społeczność szkolna: nauczyciele, uczniowie i rodzice otaczają ukraińskie dzieci opieką i szybko reagują na ich potrzeby. Przybory szkolne czy zabawki znajdują się dla nich w mgnieniu oka. Szkoły organizują też różne zajęcia integracyjne i spotkania. Dbają więc nie tylko o komfort swoich nowych podopiecznych, ale i o rozrywkę. – To uczy tolerancji, otwartości i empatii, które w czasie wojny są niesłychanie potrzebne nam wszystkimdodaje wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

Szkoły są gotowe na przyjęcie kolejnych ukraińskich uczniów. Wciąż trwają ich zapisy do szkół. Rodzice ukraińskich dzieci lub ich opiekunowie, którzy chcą zapisać swoje pociechy do polskich szkół, powinni udać się do placówki z obwodu i złożyć odpowiedni wniosek. Aby chodzić do szkoły, dziecko nie musi posiadać numeru PESEL.

Kujawsko - Pomorska e-Szkoła

Warto pamiętać, że Urząd Marszałkowski uruchomił prowadzone w języku ukraińskim zajęcia w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej. Zajęcia dostępne są na platformie YouTube 

W planie e-Szkoły znajdą się zajęcia języka polskiego i angielskiego, matematyki, informatyki oraz plastyki, a także edukacja regionalna, kultura polska i ukraińska, dla najmłodszych - nauczanie wczesnoszkolne. Uczniowie będą mogli skorzystać także ze wsparcia psychologicznego. Lekcje prowadzone są m.in. przez nauczycieli z Ukrainy, którzy dotarli do Polski w ostatnich tygodniach. Plan zajęć dostępny będzie na stronie edupolis.pl. 
 
Początkowo prowadzonych będzie 10 zajęć tygodniowo – po 2 godziny od poniedziałku do piątku.

Wszystkie lekcje będą rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła, można do nich wracać także poza godzinami emisji. Za techniczną stronę przedsięwzięcia odpowiada marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio. 

Wróć

Przejdź do początku strony