Ważne strony
Treść strony - marzec
Henryk Kamiński o muzycznej, rodzinnej tradycji
Kapela Ludowa im. Kamińskich z Osieka nad Wisłą to kapela o tradycji rodzinnej. Pan Henryk wspomina, że powstała w 1925r. Założył ją dziadek Adam, który muzykował. Zaraził swoją pasją dwóch synów. Adam, grający wówczas na harmonijce, bębenku i skrzypcach wraz z synem Wacławem – skrzypkiem oraz jego bratem Józefem – akordeonistą, rozpoczęli ogrywanie osieckich potańcówek.
Wróćmy jednak do pana Henryka.
Henryk Kamiński urodził się w Osieku nad Wisłą w 1939r. Rodzice pochodzący również z Osieka doczekali się pięcioro dzieci: dwóch chłopców i trzech dziewczynek. Żona, Krystyna pochodzi także naszej gminy, ze Stajenczynek.
- Wojna się skończyła, to ja miałem 6 lat. Mieszkaliśmy w budynku pod strzechą, w miejscu gdzie teraz p. Zduńscy – wspomina pan Henryk.
Zapytany, skąd u niego zamiłowanie do muzyki, opowiada: „Mój ulubiony instrument od dzieciństwa, to był akordeon… Najpierw się uczyłem u organisty, wujka Józefa, rodzonego brata ojca, potem w ognisku muzycznym w Ciechocinku. Przepływaliśmy łódką na drugą stronę. Nie udało się skończyć ogniska, bo musiałem iść do wojska”. Zawodowo pan Henryk pracował w toruńskiej Elanie przez 30 lat. Muzykowanie to jego pasja. We wspomnieniach pojawia się historia kapeli.
Dziadek Adam, ojciec Wacław muzykowali, wujek Józef wszechstronny artysta grał na wielu instrumentach, brat Stanisław również. Miałem około 18 lat jak zaczęliśmy pogrywać na przyjęciach, chrzcinach, weselach w Silnie, Grabowcu, Złotorii, po okolicznych wioskach. Graliśmy też na przyjęciach Pierwszej Komunii Świętej – mówi pan Henryk. - Kiedyś, proszę pani, to nie było ani telewizora, ani prądu… Ludzie zbierali się a my graliśmy. Dawno tych kapel było dużo, prawie w każdej wiosce. Rowerami woziliśmy instrumenty i graliśmy. Wuj Józef miał głos jak Kiepura – kontynuuje. Prowadził chór wielogłosowy. Śpiewało około 40 osób – wspomina pan Henryk. – Był organistą 62 lata w osieckiej parafii.
W naszej rozmowie pojawiły się również wspomnienia o ojcu, Wacławie.
- Oj, długo grał na skrzypcach – wspomina pani Krystyna, żona Henryka Kamińskiego.
- Mimo sędziwego wieku muzykował. Tak długo grał, że aż mu skrzypce z rąk wypadły… Ale podniósł i grał dalej. Dokąd mógł, grał… – dodaje akordeonista.
Ze starego składu kapeli został tylko pan Henryk.
Geny muzyczne zostały przekazane. Syn Jarosław jest organistą, wnuk Kamil gra na bębnie w kapeli, wnuk Sebastian studiuje na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy a wnuk Jasiu jest uczniem Publicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Osieku nad Wisłą w klasie akordeonu.
Na stronie Gminnego Ośrodka Kultury możemy znaleźć informacje o Kapeli Ludowej im. Kamińskich.
Wacław Kamiński (1907 – 1999) ojciec pana Henryka, samouk, o wielkim talencie, znakomicie wyuczył się techniki skrzypcowej. Mimo gry czteroma palcami, wirtuozersko wydobywał każdy dźwięk w szalenie skocznych oberkach. Brat Wacława Józef ( 1913 – 1997) już przed wojną uzyskał wykształcenie muzyczne w klasie fortepianu. Odznaczał się wspaniałym głosem. Jego ciepły aksamitny tenor do dzisiaj wspominają mieszkańcy obrowskiej gminy. Został on organistą w osieckim kościele. Po wojnie, wraz ze swoim bratem ogrywali wesela i zabawy w pobliskich wsiach jak i na ziemiach odzyskanych.
W 1950 roku osiecką kapelę tworzyli: Wacław Kamiński – skrzypce, wraz ze swoimi synami: Henrykiem – akordeon i Stanisławem – bębenek. Jak wspomina Henryk, wesela w latach 50 – tych, trwały niejednokrotnie od 3 do 5 dni, mimo niepokoju matki o ich los w dniach nieobecności muzykantów (rolników) w domu rodzinnym. Kapela w tym czasie grała przede wszystkim kawałki ludowe z XIX wieku zapamiętane przez dziadka Adama i Wacława oraz standardy – melodie słyszane z radia, lat 50-tych, 60-tych i 70-tych.
Przez kilka lat 1983 – 1987 w kapeli grali: Jarek (syn Henryka) – na skrzypcach i Mirek Zduński (siostrzeniec Henryka) na tzw. „ basiku”- wiolonczeli. W końcu lat 90 – tych kapela poniosła ogromną stratę. W 1997 r. zmarł Józef oraz Wacław w 1999r. Losem kapeli przejął się Michał Kokot, który chciał, aby zespół kontynuował swoją działalność. Stał się opiekunem kapeli. Postanowił uczyć się gry na klarnecie. Pisał teksty do ludowych melodii.
Bazując na repertuarze dawnych oberków, poleczek czy walczyków, kapela pielęgnuje dawne tradycje regionu, pogłębia treści muzyczne na ludową nutę a ich teksty przywracają wspomnienia dawnych lat i obyczajów ludowych wśród mieszkańców Osieka, gminy Obrowo i Ziemi Dobrzyńskiej. Do 2005 roku kapela grała w składzie: Henryk Kamiński (akordeon), Stanisław Kamiński (skrzypce), Marian Strzeszewski (bębenek), Michał Kokot (klarnet, śpiew teksty). W kapeli grał również Zenon Dębiński (bębenek) oraz Zbigniew Dudkiewicz – saksofon.
Kapela występowała wielokrotnie dając koncerty na festynach, dożynkach, przeglądach, imprezach różnego rodzaju, weselach, zabawach i odpustach. Doceniana przez lata wieloma nagrodami gra nadal. Obecny skład:
- Henryk Kamiński – akordeon
- Kamil Kamiński – bębenek
- Ryszard Cąbrowski – skrzypce, śpiew
Ewelina Mytlewska