Przejście do sekcji:

Treść strony - maj

OSP Kawęczyn w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Kawęczyna dołączyła do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej 1 maja podjął decyzję w tej sprawie.

Na terenie naszej gminy funkcjonuje siedem jednostek ochotniczych straży pożarnych. Są to:

  • OSP KSRG Dobrzejewice,
  • OSP KSRG Szembekowo,
  • OSP KSRG Osiek nad Wisłą,
  • OSP Łążynek,
  • OSP Zawały,
  • OSP KSRG Kawęczyn.

Dotąd trzy z nich należały do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. 1 maja br. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej włączył do sytemu OSP Kawęczyn.

- Przynależność do krajowego systemu ratownictwa gaśniczego daje jednostkom większe kompetencje, takie jak prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych i ratownictwa medycznego. W OSP Kawęczyn przeszkoliliśmy w tym celu sztab ludzi: nie minimum, które było wymagane, czyli 12 osób, ale dużo więcej - ponad 30 - wskazuje Sławomir Lewandowski, naczelnik OSP Kawęczyn. – Przynależność do KSRG to wyróżnienie dla jednostki. Pracowaliśmy na to ostatnie kilkanaście lat. Co rok bierzemy udział w ponad 100 akcjach. W 2021 roku wyjeżdżaliśmy do 129 akcji ratowniczo-gaśniczych.

Druhowie z Kawęczyna już w styczniu rozpoczęli formalizować starania o dołączenie do systemu. 12 stycznia wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński oraz prezes OSP Kawęczyn Janusz Lewandowski podpisali w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu porozumienie w sprawie włączenia jednostki do KSRG. Następnie komendant Wojewódzki PSP wydał akredytację dla Kawęczyna, a ostateczną decyzję 1 maja podjął Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

- Gratuluję druhom z Kawęczyna i zapewniam, że gmina nadal będzie wspierać strażaków ochotników z terenu Obrowa. Jestem dumny z pracy naszych druhów, a przede wszystkim z tego, że mieszkańcy gminy zawsze, w każdej potrzebie mogą na nich liczyć – mówi wójt Andrzej Wieczyński.

***
KSRG to integralna część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Jednostki działające w ramach KSRG mają na celu ratowanie życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń.

System skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej, inne służby, inspekcje, straże, instytucje oraz podmioty, które dobrowolnie w drodze umowy cywilnoprawnej zgodziły się współdziałać w akcjach ratowniczych.

System opiera się na Państwowej Straży Pożarnej oraz na Ochotniczych Strażach Pożarnych. Partnerstwo tych służb oparte jest na wzajemnym współdziałaniu, realizowaniu oczekiwanych przez państwo standardów zadaniowych, organizacyjnych, szkoleniowych, sprzętowych i dokumentacyjnych na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z możliwością organizowania pomocy ratowniczej i humanitarnej zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami.

Aby dowiedzieć się więcej o KSRG, kliknij i przejdź do strony Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej

Wróć

Przejdź do początku strony