Przejście do sekcji:

Treść strony - czerwiec

Jezioro w Osieku nad Wisłą poleca się na wakacje!

Osieckie jezioro to wyjątkowo atrakcyjne miejsce na spędzanie upalnych wakacyjnych dni i z pewnością, podobnie jak w ubiegłych latach będzie przyciągało wielu plażowiczów. Plaża jest przygotowana: przed sezonem pracownicy gminy wyrównali piasek i skosili trawę. Są dostępne pojemniki na śmieci, funkcjonują przenośne toalety. Na zlecenie urzędu Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Toruniu wykonała badanie próbek wody - stwierdzono, że jej jakość jest odpowiednia do kąpieli. W widocznych miejscach został umieszczony regulamin korzystania z plaży (udostępniamy go również do pobrania w załączniku).

Przypominamy również o najważniejszych zasadach bezpiecznej kąpieli:

  1. Pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych - najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
  2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym wypoczywasz.
  3. Bądź odpowiedzialnym opiekunem - jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór, nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem. Obowiązek pilnowania podopiecznych spoczywa na rodzicach i opiekunach.
  4. Nigdy nie pływaj pod wpływem alkoholu lub środków odurzających!
  5. Nie wchodź do wody bezpośrednio po posiłku.
  6. Przed kąpielą sprawdź temperaturę wody - nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.
  7. Zwróć uwagę na warunki atmosferyczne - nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr. Także pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
  8. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.

Wróć

Przejdź do początku strony