Przejście do sekcji:

Treść strony - sierpien

Nieodpłatne porady prawne nie tylko w naszym urzędzie

Nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest w naszym urzędzie w poniedziałki w godz. 14.00 – 18.00 oraz w piątki w godz. 15.30 – 19.30. Do tej pomocy dołącza fundacja Togatus Pro Bono, której pracownicy także oferują bezpłatne wsparcie prawne. Fundacja udziela porad w Lubiczu Dolnym, w Chełmży i w Małej Nieszawce.

W poniedziałki i w piątki w urzędzie gminy dyżurują radczynie prawne. Radczyni Ewelina Frydryszewska, nr tel. 697 176 889, udziela porad w poniedziałki w godz. 14.00 – 18.00, a radczyni Natalia Mordasiewicz, nr tel. 691 239 652, w piątki w godz. 15.30 – 19.30. Z radczyniami telefonicznie można kontaktować się tylko w godzinach dyżuru. Nieodpłatne porady prawne udzielane są w budynku gminy Obrowo przy Alei Lipowej 27, w pokoju nr 25 na pierwszym piętrze.

Wsparcie udzielane jest na mocy ustawy z 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, której celem jest zapewnienie obywatelom równego dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym.

Na bezpłatną pomoc prawną można liczyć także w fundacji Togatus Pro Bono, która udziela jej w ramach realizacji rządowego programu.

https://fundacja.togatus.pl/powiat-torunski/

Harmonogram

Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej funkcjonuje od poniedziałku do piątku, w następujących lokalizacjach i godzinach:

  • poniedziałek 10:00-14:00 Lubicz Dolny, ul. Toruńska 24
  • wtorek 15:30-19:30 Zespół Szkół w Chełmży, ul. Hallera 23
  • środa 15:00-19:00 budynek byłego ośrodka kultury w Małej Nieszawce, ul. Leśna 1
  • czwartek - piątek 10:00-14:00 Lubicz Dolny, ul. Toruńska 24

Numer telefonu, pod którym można umówić termin wizyty prawnej: (56) 662 88 88

Komu przysługuje ?

Porada przysługuje osobie, która nie jest wstanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Z porady mogą skorzystać również przedsiębiorcy, tj. osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które w ciągu ostatniego roku nie zatrudniały innych osób.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

  • poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących uprawnieniach lub o spoczywających obowiązkach, również w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym;
  • wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego;
  • sporządzenie projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym;
  • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową;
  • nieodpłatną mediację.

Wróć

Przejdź do początku strony