Przejście do sekcji:

Treść strony - marzec

Spotkanie nie tylko dla miłośników historii

Jeśli są wśród naszych czytelników osoby, które nie wiedzą, że z Dobrzejewic pochodził jeden z 316 cichociemnych – elity, superjednostki polskiej armii podziemnej – będzie okazja to zmienić. Sołtys Dobrzejewic i Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrzejewicach organizują spotkanie, którego tematem będzie historia Dobrzejewic i jej mieszkańca, cichociemnego Kazimierza Czerwińskiego.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Fundacji im. gen. Elżbiety Zawackiej, jedynej kobiety wśród cichociemnych. Początek spotkania o godz. 17.30. Wstęp na nie jest bezpłatny.

Cichociemni byli elitą polskiej armii podziemnej. Z 2413 zakwalifikowanych kandydatów do ścisłego grona weszło tylko 316 żołnierzy. Ich nazwa nawiązywała w bezwzględnej tajemnicy, tj. cicho, a także do nocnych rzutów do kraju – ciemno. Wyszkoleni w Wielkiej Brytanii spadochroniarze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie mieli za zadanie wykonywanie najtrudniejszych akcji dywersyjnych.

Urodzony w Dobrzejewicach 2 października 2016 roku podporucznik Wojska Polskiego Kazimierz Czerwiński, pseudonim Bryzga, został zaprzysiężony na cichociemnego w listopadzie 1943 roku i przeznaczony do zrzutu na teren okupowanego kraju. Został zrzucony do Polski w nocy z 18 na 19 listopada 1944 r. wraz z dwoma innymi skoczkami dla celów wywiadowczych. Spadochroniarze przewieźli 183 025 dolarów w banknotach na potrzeby Armii Krajowej oraz 314 645 dolarów na potrzeby delegatury rządu na kraj.

Kazimierz Czerwiński był jednym z czternastu cichociemnych z terenu Pomorza. Wśród nich była także jedyna kobieta wśród cichociemnych, późniejsza generał Elżbieta Zawacka. Warto pamiętać, że mały Kazio uczył się w naszej szkole w Dobrzejewicach.

  • Plakat - historia Dobrzejewic i jej mieszkańca

Wróć

Przejdź do początku strony