Przejście do sekcji:

Treść strony - marzec

Gmina Obrowo wśród liderów programu Czyste Powietrze

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy opublikowały Ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze za rok 2022. Nasza gmina zajęła w nim 4. miejsce!

Czyste powietrze to ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. W programie można otrzymać wsparcie finansowe m. in. na audyt energetyczny, ocieplenie ścian, stropu, podłogi, wymianę okien i drzwi czy np. na wymianę starego pieca na nowoczesne źródła ciepła. Celem programu jest walka ze smogiem. 

- W rankingu dominują gminy województw południowych, dlatego bardzo wysokie, 4 miejsce w Polsce zdobyte przez naszych mieszkańców jest dużym powodem do dumy – cieszy się wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński. – Dziękuję naszym mieszkańcom za taką dbałość o czyste powietrze. Nie trzeba dziś już nikogo przekonywać, że zdrowe środowisko wpływa na nasze zdrowie.

W pierwszej setce rankingu pokazującego aktywność gmin w programie Czyste powietrze jest 18 gmin z województwa kujawsko – pomorskiego. Najwyżej uplasowały się:

  • 4 miejsce - nasza gmina Obrowo– 395 złożonych wniosków;
  • 6 miejsce - miasto Lipno – 177 złożonych wniosków;
  • 9 miejsce - Łubianka – 126 wniosków;
  • 27 miejsce - gmina wiejska Chełmża – 112 wniosków;
  • 30 miejsce - Czernikowo – 127 wniosków.

Jakkolwiek w naszej gminie nie funkcjonuje formalny punkt programu Czyste powietrze, to jednak urzędnicy – w tym przede wszystkim pracowniczki Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrowie – w ramach swoich możliwości służą wszelką pomocą w zakresie wydawania odpowiednich zaświadczeń potrzebnych do wnioskowania o fundusze z programu. Uzyskiwanie dokumentów od gminy trwa wyjątkowo szybko, a pracowniczki pomagają mieszkańcom w kontaktach z odpowiednimi instytucjami.

Ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze oparty jest o liczbę złożonych wniosków w porównaniu do liczby budynków jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy. Aktualnie prezentowane zestawienie obejmuje aktywność gmin w roku 2022 i powstało przy współpracy NFOŚiGW, Polskiego Alarmu Smogowego i Banku Światowego.

- Aktywny udział samorządów w programie ma kluczowe znaczenie. Tam, gdzie władze lokalne działają sprawnie, tam widać efekty w postaci liczby wymienionych kopciuchów i ocieplonych domów – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. (cyt. za: https://klimat.rp.pl/smog/)

  • Mapka czyste powietrze
  • fot. Krzysztof Majewski
Przejdź do początku strony