Ważne strony
Treść strony - kwiecień
Znowelizowana ustawa o przemocy domowej – jesteśmy przygotowani
Kilkadziesiąt osób związanych z szeroko rozumianą opieką społeczną wzięło udział w szkoleniu na temat nowelizacji ustawy o przemocy w rodzinie. Szkolenie zorganizował Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Obrowie.
W szkoleniu uczestniczyli prokurator, funkcjonariusze policji z Komisariatu Policji w Dobrzejewicach, przedstawiciele szkół z terenu naszej gminy, przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, służby zdrowia, Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz pracowniczki GOPS w Obrowie. Organizacje pozarządowe reprezentowała radna Daniela Korpalska.
W czerwcu wchodzi w życie zmiana ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ustawa będzie teraz ustawą o przemocy domowej, której definicja obejmie również przemoc ekonomiczną i cyberprzemoc. Nowe regulacje wprowadzają także definicję osoby doznającej przemocy domowej i świadka przemocy oraz uznają, że każde dziecko, które było świadkiem przemocy domowej należy traktować jako osobę doznającą przemocy.
Nowelizacja wprowadza szereg regulacji mających na celu usprawnienie pracy zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Zespół obowiązany będzie do powoływania grup diagnostyczno – pomocowych, które mają zastąpić dotychczasowe grupy robocze. W skład grupy diagnostyczno – pomocowej będzie wchodził co do zasady pracownik socjalny oraz policjant. Na ich wniosek będzie można poszerzyć ten skład o dodatkowe osoby, np. nauczyciela – wychowawcę dziecka, kuratora czy innych specjalistów zatrudnionych w takich instytucjach jak jednostki pomocy społecznej, gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, ochrona zdrowia i oświata.
Drugi dzień szkolenia poświęcony był zadaniom gminy w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz zasadom tworzenia gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Nowelizowana ustawa pociąga bowiem za sobą konieczność aktualizacji tych programów. W pierwszej części warsztatów uczestniczyli przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz GOPS w Obrowie.
Na spotkaniu rozmawiano o roli ww. komisji oraz formalnych aspektach warunkujących jej funkcjonowanie. Prowadzący szkolenie mówił o celach i zadaniach, jakie mogą być finansowane ze środków z opłat za zezwolenia oraz o tym, jakie zapisy powinien zawierać regulamin wewnętrzny określający działania GKRPA. Przypominał zadania komisji w ramach procedury Niebieskiej Karty.
Następnie do spotkania dołączyli przedstawiciele m. in. bibliotek, stowarzyszeń oraz podmiotów chcących pozyskiwać środki za działania profilaktyczne z tzw. kapslowego. Prowadzący omówił procedury wydatkowania środków oraz przedstawił wskazówki dotyczące prawidłowego ich wydawania.
Podczas szkolenia rozmawiano o dobrych praktykach, zadawano pytania szczegółowe, wymieniano się uwagami i sposobami na rozwiązywanie problemów. Był czas na indywidualne rozmowy i analizowanie komplikacji formalnych.
- Jako gmina i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Obrowie jesteśmy dobrze przygotowani do wejścia w życie znowelizowanej ustawy o przemocy w rodzinie, która teraz będzie ustawą o przemocy domowej – mówi Renata Kwiatkowska, kierowniczka GOPS w Obrowie. - Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które uczestniczyły w szkoleniu. Wiemy, że jesteśmy zgranym zespołem, który chce pomagać potrzebującym jak najskuteczniej.