Ważne strony
Treść strony - maj
Wisła wciąga! W gminie Obrowo
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizacjom biorącym udział w rejsie oraz projekcie Wisła Wciąga! w szczególności jej inicjatorom – Fundacji Wolna Wisła oraz Pracowni Zrównoważonego Rozwoju. Jesteśmy przekonani, że wspólne działania przedstawicieli sektora organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, osób indywidualnych oraz gminy sprawią, że rzeka będzie piękną i wyjątkową atrakcję dla nas wszystkich.
20 maja odbył się rejs Wisłą od Włocławka do Stajenczynek, z noclegiem w gminie Obrowo. Rejs był kolejnym etapem projektu Wisła wciąga! zainicjowanego i prowadzonego przez Fundację Wolna Wisła oraz Pracownię Zrównoważonego Rozwoju z Torunia. Uczestnikami projektu są organizacje pozarządowe oraz instytucje z województwa kujawsko-pomorskiego, w których centrum zainteresowania znajduje się Wisła. Wszyscy uczestnicy prowadzą własne Wiślane Inicjatywy Lokalne – działania, których zadaniem jest uatrakcyjnienie kujawsko-pomorskiego szlaku Wisły. Gmina Obrowo także ma swoją inicjatywę wiślaną: grę terenową pod nazwą „Odnaleźć Wisłę w gminie Obrowo”. Gra jest rozwinięciem zyskującej popularność zabawy w geocaching, czyli poszukiwanie miejsc na podstawie ich lokalizacji GPS. Grą chcemy zachęcić mieszkańców i turystów do odwiedzania terenów nadwiślańskich w gminie Obrowo i odkrywania piękna przyrody oraz bogactwa historii Wisły. Informacje na temat zabawy znajdują się na stronie www.geocaching.obrowo.pl, można je również uzyskać skanując kody QR na tabliczkach rozmieszczonych w punktach nad Wisłą.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizacjom biorącym udział w rejsie oraz projekcie Wisła Wciąga! w szczególności jej inicjatorom – Fundacji Wolna Wisła oraz Pracowni Zrównoważonego Rozwoju. Jesteśmy przekonani, że wspólne działania przedstawicieli sektora organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, osób indywidualnych oraz gminy sprawią, że rzeka będzie piękną i wyjątkową atrakcję dla nas wszystkich – powiedział wójt Andrzej Wieczyński.
Rejs miał na celu przede wszystkim integrację środowiska wiślanego oraz przybliżenie ciekawych miejsc i inicjatyw związanych z rzeką. W niedzielę Stowarzyszenie "Nasze Silno" jako swoją Wiślaną Inicjatywę Lokalną uroczyście otworzyło "Wiślaną ścieżkę historyczno-przyrodniczą" oraz grę terenową "Śladami Ernesta Stoyke". Uczestnicy rejsu oraz licznie przybyli mieszkańcy odbyli spacer przyrodniczy, który poprowadził ornitolog dr Tomasz Brauze oraz znawca lokalnej fauny i flory p. Marek Skowroński.