Przejście do sekcji:

Treść strony - kwiecień

Rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny

Rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który potrwa od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r (planowana nowelizacja ustawy przedłuży go do 30 września). Jest on obowiązkowy i przeprowadzany jest metodą tzw. samospisu – samodzielnego spisania się przez internet.

Metody spisu

 • za pomocą aplikacji dostępnej na stronie GUS-u https://spis.gov.pl/ (samospis jest możliwy przez 14 dni od pierwszego zalogowania)
 • poprzez ogólnopolską infolinię 22 279 99 99
 • telefonicznie przy pomocy rachmistrza - do tych, którzy nie spiszą się sami, zadzwonią rachmistrzowie spisowi (osobisty spis w domu respondenta przez rachmistrza będzie uzależniony od sytuacji epidemicznej)
 • w punkcie spisowym. Jeśli żadna z trzech powyższych metod spisu nie jest dla kogoś możliwa, zapraszamy do Urzędu Gminy Obrowo na Aleję Lipową 27. Punkt spisowy mieści się w pokoju nr 8.

Prosimy o korzystanie z punktu spisowego jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy spisanie w inny sposób nie jest możliwe.

Nasze rachmistrzynie w Spisie Powszechnym

GUS zachęca do spisywania się przez internet, ale umożliwia spisanie się podczas rozmowy telefonicznej z rachmistrzem. W naszej gminie powołano siedem rachmistrzyń. Są nimi:

 1. Dorota Kubacka
 2. Ewa Charyga
 3. Agnieszka Narkiewicz
 4. Weronika Lisińska
 5. Romana Lewandowska
 6. Aleksandra Zielińska
 7. Alicja Tarkowska

Tożsamość rachmistrzyń można potwierdzić pod numerem telefonu infolinia 22 828 99 99 lub w Urzędzie Gminy Obrowo tel. 56 678 60 22 wew. 121 lub wew. 150.

Po co jest spis?

Spis Powszechny organizowany jest raz na 10 lat. To podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium. Spisy realizowane są zgodnie z zaleceniami i standardami organizacji międzynarodowych, jak Unia Europejska i ONZ, co umożliwia dokonywanie porównań międzynarodowych. Państwa członkowskie UE zobligowane są do zbierania danych statystycznych. Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Spisy powszechne obejmują całą populację ludności i mieszkań. Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.


Pytania w spisie dotyczą następujących zakresów:

 • charakterystyka demograficzna osób
 • aktywność ekonomiczna osób
 • poziom wykształcenia
 • niepełnosprawność\
 • migracje wewnętrzne i zagraniczne
 • charakterystyka etniczno-kulturowa
 • gospodarstwo domowe i rodzina

Przeczytaj więcej o pytaniach spisowych pod tym linkiem

Szczegółowe informacje na temat NSP znajdują się na stronie https://spis.gov.pl/

Wróć

Przejdź do początku strony