Przejście do sekcji:

Treść strony - Lipiec

Jeszcze niejeden pyszny tort wyjdzie z tego domu

Jeszcze niejeden pyszny tort wyjdzie z tego domu - taki komentarz pojawił się na jednym z gminnych profili fejsbukowych pod postem o pomocy gminy dla rodziny poszkodowanej podczas nawałnicy, która przeszła nad naszą gminą w nocy z 14 na 15 lipca. Burza doszczętnie zniszczyła dom jednej z rodzin. Gmina wdraża plan naprawczy i koordynuje akcję pomocy.

Rodzina L. ze Skrzypkowa straciła podczas nawałnicy dosłownie wszystko. Dach nad głową, meble, sprzęt agd, dokumenty… Zdjęcia okazują, jak bardzo rozległe są straty.

Wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński podjął decyzję o odbudowie domu. Firmy budowlane z terenu gminy zaoferowały pomoc, wkrótce rozpoczną prace. W poniedziałek 19 lipca urzędnicy zaczęli opracowywać plan odbudowy domu. Wójt, specjaliści budownictwa, inspektora ds. dróg, inspektor ds. zarządzania kryzysowego ustalili plan prac.

Wójt przekazał właściciele „domu” dobre informacje: - Strażacy ochotnicy z terenu gminy będą kontynuować odgruzowywanie. Gmina naprawi drogę, geodeta odnowi i poszerzy jej bieg. Dom odbudujemy od podstaw. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, na zimę wróci pani do nowego wnętrza.

Rodzina L. prosi o niepublikowanie danych i wizerunku, a my szanujemy tę decyzję. - Proszę jednak napisać, że nie spodziewałam się aż tak ogromnej pomocy ze strony gminy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrowie, strażaków ochotników z terenu naszej gminy i osobistego, codziennego zaangażowania wójta. Bardzo za to dziękuję - mówi ze łzami w oczach właścicielka "domu".

Do tej pory gmina udzieliła rodzinie pomocy finansowej na najpilniejsze wydatki. GOPS w Obrowie pomógł wynająć mieszkanie, a pracownicy socjalni otoczyli poszkodowanych opieką. Gmina wesprze również finansowo wynajem mieszkania.

Gmina koordynuje akcję pomocy poszkodowanym

Osoby chcące pomóc prosimy o kontakt bezpośrednio z wójtem Andrzejem Wieczyńskim. Numer telefonu do sekretariatu to: 56 678 60 22, adres e-mail: obrowo@obrowo.pl

W piątek 16 lipca wójt i urzędnicy objeżdżali zniszczony teren, spotykali się z mieszkańcami, rozmawiali. Wstępne oględziny mają pomóc oszacować straty. – Chodziliśmy dosłownie po kostki w błocie – mówi Renata Kwiatkowska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrowie. – Skala zniszczeń jest duża, ale najważniejsze, że nikomu z mieszkańców nic się nie stało.

W weekend  16 – 18 lipca strażacy OSP Kawęczyn, OSP Szembekowo i OSP Dobrzejewice odgruzowywali teren i dom, aby sprawdzić, jak wyglądają fundamenty. Prace będą kontynuowane.

Skala zniszczeń

W wyniku nawałnicy w naszej gminie zniszczonych zostało 21 budynków mieszkalnych, w tym 1 całkowicie, a dwa w znacznym stopniu oraz 5 budynków gospodarczych. Burza powaliła wiele drzew, uszkodziła samochody i instalacje elektryczne – zwłaszcza w Szembekowie i w okolicach. Deszcz zalał piwnice domów i szkoły w Łążynie. Zniszczeniu uległ dach dawnej szkoły w Skrzypkowie, zalane zostały mieszkania w tym budynku. Wichura zerwała pokrycie dachu w świetlicy w Skrzypkowie, więc ulewa całkowicie zniszczyła kuchnię, podłogi, sprzęt agd. W szkole w Zębowie deszcz zalał podłogę.
 

 

  • dom zniszczony po nawałnicy
  • dom zniszczony po nawałnicy
  • dom zniszczony po nawałnicy
  • dom zniszczony po nawałnicy
  • dom zniszczony po nawałnicy
  • dom zniszczony po nawałnicy
  • dom zniszczony po nawałnicy
  • dom zniszczony po nawałnicy

Wróć

Przejdź do początku strony