Przejście do sekcji:

Treść strony - Lipiec

W niedzielę krwiobus w Dobrzejewicach

Jesteśmy partnerem projektu „Powiat Dobrych Ludzi”, który promuje szlachetną ideę krwiodawstwa. W naszej gminie krwiobus stanie w Dobrzejewicach na parkingu przed kościołem w niedzielę 25 lipca. Krew będzie można oddawać w godzinach od 9.00 do 14.00.

Koordynatorem akcji ze strony naszej gminy jest tradycyjnie sołtyska Dobrzejewic Jolanta Sadowska.

Starostwo Powiatowe w Toruniu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy i organizatorzy zbiórek w gminach zapraszają do wzięcia udziału w kampanii „Powiat Dobrych Ludzi”. To pierwsza akcja na taką skalę w naszym powiecie.

Kampania promująca krwiodawstwo realizowana będzie przez cały okres wakacyjny, ponieważ to właśnie wtedy zapotrzebowanie na krew jest największe.

Co warto wiedzieć przed oddaniem krwi?

Aby potwierdzić tożsamość, potencjalny krwiodawca musi mieć przy sobie dowód osobisty. Krew pobierana jest od zdrowych osób dorosłych (w wieku od 18 do 65 lat). Pobranie poprzedza sprawdzenie poziomu hemoglobiny i badanie lekarskie.

Zrobienie tatuażu i zabieg chirurgiczny uniemożliwiają oddawanie krwi przez okres 6 miesięcy. Z oddawania wyklucza się także osoby ważące mniej niż 50 kg i takie, które w przeszłości przebyły żółtaczkę oraz inne choroby, które są wskazane w kwestionariuszu wypełnianym na początku wizyty w punkcie poboru krwi.

Każdy, kto chciałby oddać krew powinien w dniu pobrania stosować lekkostrawną, zdrową dietę, zabronione jest picie alkoholu i palenie papierosów.

Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi pełnej. Można ją oddawać co 8 tygodni (kobiety 4 razy, mężczyźni 6 razy w ciągu roku). Pobieranie krwi pełnej trwa średnio od 6 do 10 minut, potem przez ok. 15 minut trzeba odpocząć nie wstając z fotela. Po oddaniu krwi dawca otrzymuje pakiet regeneracyjny w postaci soku, wafelka oraz 8 tabliczek czekolady.

Starostwo zaprasza na zbiórki w powiecie toruńskim:

  • 25 lipca (niedziela) – Dobrzejewice (gmina Obrowo), parking przed kościołem pw. św. Wawrzyńca, godz. 9:00-14:00,
  • 5 sierpnia (czwartek) – Chełmża, Rynek Główny, godz. 10:00-16:00,
  • 7 sierpnia (sobota) – Ostaszewo (gmina Łysomice), parking przy świetlicy, godz. 9:00-14:00,
  • 29 sierpnia (niedziela) – Mała Nieszawka (gmina Wielka Nieszawka), sala ELEMA, godz. 9:00-14:00.

Partnerami medialnymi kampanii Powiat Dobrych Ludzi są: Poza Toruń, Tylko Toruń oraz Radio GRA.

 

Wróć

Przejdź do początku strony