Przejście do sekcji:

Treść strony - Projekt "Wisła wciąga"

 • obrowski_łoś

Wisła wciąga! - wizyta studyjna w regionie rzeki Vefsna

W dniach 26.08-2.09 przedstawiciel gminy Obrowo wziął udział w wizycie studyjnej w Norwegii. Wizyta była kolejną częścią projektu Wisła wciąga! Wraz z reprezentantami fundacji Wolna Wisła - lidera i pomysłodawcy projektu, Pracowni Zrównoważonego Rozwoju - partnera wspierającego oraz Lokalnej Grupy Działania Chełmno udaliśmy się do regionu rzeki Vefsna, aby sprawdzić, jak o swoją rzekę dbają, jakie mają pomysły i jakie działania podejmują Norwegowie.

Norwegów pomysł na rzekę

Region rzeki Vefsna to niezwykłe miejsce położone w centralno-północnej części Norwegii. Vefsna to najdłuższa rzeka (163 km) w okręgu Nordland. Uchodzi do Vefsnfjordu w pobliżu miejscowości Mosjøen - naszego miejsca zamieszkania w trakcie wizyty. Po porzuceniu planów budowy zapory i elektrowni wodnej, powstało pytanie "Co dalej z rzeką i ludźmi?". W efekcie kilkuletnich dyskusji, uzgodnień i prac powstał park regionalny zrzeszający trzy nadrzeczne gminy - Vefsn, Hattfjelldal i Grane. Dzięki parkowi region jest coraz silniej kojarzony z wędkarstwem, spływami kajakowymi, raftingiem, górskimi wycieczkami oraz znakomitą infrastrukturą dla fanów campingu. Olbrzymie wrażenie robi zabytkowa dzielnica Sjøgata w miejscowości Mosjøen - dzięki zaangażowaniu mieszkańców ocalona przed wyburzeniem i stworzeniem w miejscu historycznych nadrzecznych zabudowań parkingu. Wspólna inicjatywa wielu środowisk, w tym zwykłych mieszkańców regionu oraz dbałość o środowisko naturalne i dziedzictwo historyczne zaowocowały opracowaniem spójnego produktu turystycznego, który zyskuje popularność wśród lokalnych i zagranicznych odwiedzających.

Podczas wizyty odbyliśmy szereg spotkań z ludźmi, którzy tworzą ofertę turystyczną regionu, w tym z urzędnikami i przedsiębiorcami odpowiedzialnymi za wspieranie rozwoju turystyki, promocję dziedzictwa i ochronę środowiska. Spotkaliśmy również wielu pasjonatów - dzięki rozmowom pozyskaliśmy cenną wiedzę o lokalnych uwarunkowaniach i działaniach związanych z rzeką. Naszą wyprawą zainteresowały się lokalne media, a dzięki gościnności naszych norweskich partnerów mieliśmy także okazję osobiście skorzystać z różnych atrakcji turystycznych oferowanych w parku: przeprawiliśmy się przez Vefsnę tyrolką na linie zawieszonej kilkadziesiąt metrów nad wodą, spłynęliśmy tratwą pneumatyczną rwącym i skalistym odcinkiem, a także zobaczyliśmy w jaki sposób odtwarza się zdegradowaną wcześniej populację łososia i innych ryb dzięki budowie przepławek w newralgicznych punktach rzeki uniemożliwiających samodzielne dotarcie rybom na tarło. 

Najważniejsze spotrzeżenie, jakiego dokonaliśmy podczas wizyty? Na rzekę należy patrzeć całościowo. Działania norweskie, które mieliśmy okazję zobaczyć są koordynowane na wszystkich odcinkach rzeki. Udział w nich mają samorządy, mali i duzi przedsiębiorcy, a także lokalna społeczność - pasjonaci Vefsny. Wiele podjętych inicjatyw nie byłoby możliwych bez otwartości instytucji publicznych, w tym zaangażowania znacznych środków finansowych pochodzących od gmin oraz norweskiego budżetu centralnego. Efektem tych działań jest coroczny wzrost ruchu turystycznego oraz stale rosnące przychody dla mieszkańców, regionu i lokalnych biznesów. 

Działajmy wspólnie!

W trakcie wizyty znaleźliśmy wiele punktów wspólnych w historii regionu oraz naszych polskich i lokalnych doświadczeń.

- Co prawda nasz odcinek Wisły ma zdecydowanie inny charakter niż górska, skalista i rwąca Vefsna, ale jesteśmy przekonani, że oferuje nie mniej możliwości i atrakcji niż rzeka u naszych norweskich przyjaciół. U nas również pojawiają się ciekawe inicjatywy wokół rzeki - gmina Obrowo jest na ostatnim etapie uruchomienia własnej Wiślanej Inicjatywy Lokalnej. Nasi projektowi partnerzy także mają swoje świetne pomysły. Liczymy, że połączenie naszych nadrzecznych inicjatyw przyniesie pozytywne efekty - mówi wójt Andrzej Wieczyński.

Sama wizyta studyjna była kolejną okazją do integracji wiślanego środowiska z naszego regionu. W ciągu tygodnia spędzonego w Norwegii mogliśmy po raz kolejny przedyskutować nasze spojrzenie na Wisłę oraz planować kolejne działania.

- Co ważne - nasi partnerzy w projekcie Wisła wciąga! - to w większości przedstawiciele sektora NGO, co jest bardzo cennym doświadczeniem dla gminy Obrowo - jedynego samorządu w projekcie - dodaje zastępca wójta Joanna Zielińska. To niezwykłe móc obserwować oddolne inicjatywy poszczególnych organizacji (i jednocześnie być ich częścią!), które zrodziły się z pasji ich przedstawicieli oraz chęci budowy nowoczesnego społeczeństwa - takiego, jakie mieliśmy okazję zobaczyć w trakcie wizyty u naszych norweskich gospodarzy. 

O udziale i działaniach gminy Obrowo w projekcie Wisła wciąga! pisaliśmy już kilkukrotnie tutaj

Tekst: Maciej Kamiński - koordynator zespołu do spraw Wisły

Projekt Wisła Wciąga! jest realizowany z dotacji programu Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 • 20220831_113711
 • 20220831_125727
 • 20220831_131112
 • DSC_3181
 • DSC_3208
 • DSC_3225
 • DSC_3238
 • DSC_3259
 • DSC_3268
 • DSC_3276
 • DSC_3277
 • DSC_3292
 • DSC_3322
 • DSC_3325
 • DSC_3339
 • IMG_7792
 • obrowski_o
 • rafting

Wróć

Przejdź do początku strony