Przejście do sekcji:

Treść strony - wrzesien

Dziękujemy za wspólną zabawę na dożynkach 2022

Po trzech latach znów bawiliśmy się wspólnie na dożynkach, dziękując rolnikom za ich pracę. Piękne, okazałe wieńce ze zbóż, kosze owoców i kwiatów, a przede wszystkim wspaniałe, ozdobne bochny chleba to symbole święta plonów. Wszystkie nasze sołectwa i koła gospodyń wyeksponowały piękną wiejskość gminy Obrowo.

Korowodem idziemy na mszę świętą

Dożynki rozpoczęliśmy korowodem spod świetlicy wiejskiej do kościoła pw. św. Piotra i Pawła. Korowód otwierali strażacy ochotnicy, następnie do świątyni szli sołtysi, rady sołeckie i koła gospodyń wiejskich, a za nimi bryczką jechali starosta i starościna dożynkowi: Ewelina Zielińska i Mariusz Marcinkowski. Towarzyszyli im lokalni samorządowcy ze Starostą Toruńskim Markiem Olszewskim i gospodarzem – wójtem gminy Obrowo Andrzejem Wieczyńskim na czele. O wiejskiej tradycji naszej gminy przypominały dary, jakie niesiono w korowodzie: wieńce zrobione z kłosów zbóż i kwiatów, kosze owoców i okazałe bochny chleba.

Mszę świętą odprawił proboszcz łążyńskiej parafii ks. Krzysztof Czyżak. Pierwsze i drugie czytanie przeczytali starościna i starosta dożynkowi, a wezwania modlitwy wiernych – sołtyska Łążyna II Barbara Kłosińska. Na końcu mszy wójt Wieczyński podziękował księdzu za odprawienie dożynkowej eucharystii, a przygotowującym nabożeństwo wyraził wdzięczność za wyjątkowo uroczystą oprawę.

Część oficjalna dożynek

Po mszy dożynkowy korowód przeszedł na boisko szkolne. Jako pierwszy ze sceny głos zabrał wójt gminy Andrzej Wieczyński, który powitał znakomitych gości uroczystości, a wszystkim organizatorom święta plonów podziękował za ich profesjonalizm i zaangażowanie. Osobne słowa podziękowania wójt skierował do rolników – najważniejszych gości dożynek:

Szanowni Państwo!

Jest mi niezmiernie miło, że po trzech latach przerwy ponownie spotkamy się na święcie plonów. Mam zaszczyt i przyjemność dziękować Państwu na tegorocznych dożynkach w Łążynie. Bawiąc się, rozmawiając i ciesząc spotkaniem, ponownie mogę wyrazić swoje uznanie dla Państwa wysiłku i zapewnić o wielkim szacunku, jakim darzę osoby pracujące na roli. 

Dobrze znam tę pracę. Jak Państwo wiedzą, do dziś pomagam synowi w gospodarce. Lubię te zajęcia, widzę ich sens i znam wartość pracy fizycznej. Wiem, jak wiele każdy z nas zawdzięcza rolnikom.

W dniu Państwa święta, które jest jednocześnie świętem gminy wiejskiej Obrowo, składam Państwu życzenia zdrowia i satysfakcji z własnej pracy. Życzę również spokoju, miłości w rodzinach i wiele uśmiechu. Zapewniam o wielkim szacunku gminy Obrowo dla rolników.

Po wójcie głos zabrali Starosta Toruński Marek Olszewski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Samorządowcy podziękowali za zaproszenie na dożynki, wyrazili szacunek dla pracy rolników i podkreślili wagę dobrych kontaktów powiatu, Torunia i gminy Obrowo. Również reprezentująca Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego radna Katarzyna Lubańska oraz radny powiatowy Tomasz Zakrzewski zapewniali o swoim zrozumieniu dla trudnej pracy rolników.

Po przemówieniach przyszedł czas na wręczenie dożynkowych nagród i wyróżnień. W tym roku ta część uroczystości rozpoczęła się od przyznania Odznak Honorowych za Zasługi dla Powiatu Toruńskiego. Otrzymali je Henryk Kamiński i Ryszard Cąbrowski z Kapeli Ludowej im. Kamińskich z Osieka nad Wisłą. Sylwetki obu artystów prezentujemy poniżej. Odznaki wręczali Starosta Toruński Marek Olszewski i Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski. Muzykom gratulacje złożył również wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

Następnie wójt przedstawił starostów dożynek. W tym roku byli nimi Ewelina Zielińska z Łążyna II i Mariusz Marcinkowski z Łążynka.

Pan Ewelina Zielińska wraz z mężem Kamilem od 2005 roku prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 50 ha (grunty własne i dzierżawione). Specjalizuje się ono w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Państwo Zielińscy uprawiają zboża, kukurydzę oraz hodują bydło opasowe. Od kwietnia 2008 roku są mamą trojaczków Martyny, Filipa i Kacpra. 

Pan Mariusz Marcinkowski jest ojcem czwórki dzieci. Wraz z żoną Barbarą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 120 hektarów łącznie z dzierżawami. Specjalizuje się ono w produkcji zwierzęcej z nastawieniem na produkcję mleka. W gospodarstwie pracuje od 1997 roku. W 2005 r. przejął je po rodzicach.

Starostowie wręczyli wójtowi Andrzejowi Wieczyńskiemu kosz z produktami wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Stajenczynkach jako dar tegorocznych plonów oraz w podziękowaniu za dożynki.

Symbolicznym uhonorowaniem rolników gminy Obrowo za ich tegoroczną pracę były indywidualne podziękowania składane przez wójta sołtysom miejscowości – reprezentantom mieszkańców. Upominki i hortensje otrzymali:

 1. Wiesław Raciniewski, sołtys Bartoszewa
 2. Maria Morawska, sołtyska Brzozówki
 3. Jolanta Sadowska, sołtyska Dobrzejewice
 4. Włodzimierz Sokołowski, sołtys Dzikowa
 5. Jan Jeżewski, sołtys Głogowa
 6. Zofia Kowalska, sołtyska Kawęczyna
 7. Sławomir Duszkiewicz, sołtys Kazimierzewa
 8. Barbara Kłosińska, sołtyska Łążyna II
 9. Roman Lemański, sołtys Łążynka
 10. Lucyna Walczyk, sołtyska Obór
 11. Piotr Wojtylewski, sołtys Obrow
 12. Tomasz Wieczyński, sołtys Osieka nad Wisłą
 13. Magdalena Kolowca, sołtyska Silna
 14. Małgorzata Rafacz, sołtyska Sąsieczna
 15. Karolina Słomczewska, sołtyska Skrzypkowa
 16. Jolanta Krajewska, sołtyska Smogorzewca
 17. Marzenna Niemczewska, sołtyska Stajenczynek
 18. Wojciech Witkowski, sołtys Szembekowa
 19. Alicja Tarkowska, sołtyska Zawał
 20. Anna Łańcucka, sołtyska Zębowa
 21. Stanisław Lewandowski, sołtys Zębówca

Kolejną częścią dożynek było rozstrzygnięcie gminnego konkursu Piękna Zagroda 2022. Na scenie nagrody odbierali zwycięzcy poszczególnych kategorii.

 • Kategoria gospodarstwo rolne: I miejsce Wioleta i Zenon Rutkowscy ze Skrzypkowa, II miejsce Krystyna Balewska z Osieka nad Wisłą, III miejsce Justyna i Mariusz Waliccy z Dzikowa.
 • Kategoria działka ogrodnicza: I miejsce Jowita i Dariusz Gębiccy z Osieka nad Wisłą, II miejsce Anna i Zbigniew Lewiccy z Obór, III miejsce Anna Ruszkiewicz z Brzozówki.
 • Nagrody za udział w kategorii działka ogrodnicza otrzymali: Piotr Górski z Obrowa, Anna Kuczma z Zawał, Agnieszka i Rafał Szramka z Dzikowa, Barbara i Jarosław Jaskulscy z Dzikowa, Patrycja Ratkowska z Dzikowa, Marek Matusiak z Dzikowa, Bożena i Jan Brzezińscy z Dzikowa.

Podczas dożynek wójt Andrzej Wieczyński nagrodą finansową uhonorował również sportowców mieszkających w gminie Obrowo, którzy osiągnęli indywidualne sukcesy na szczeblu co najmniej ogólnopolskim. Byli to:

 • Kolarstwo: Krzysztof Gurzyński, Sandra Kaczmarek, Mateusz Sawicki, Tomasz Błażejewski, Szymon Wiśniewski, Jakub Kasparow, Zuzanna Charyga, Oliwia Gerc.
 • Tenis stołowy: Monika Sonnenberg
 • Teakwondo: Agata Dondalska
 • Wioślarstwo: Alan Zapałowski
 • Pływanie w płetwach: Rozalia Kordowska
 • Akrobatyka rowerowa: Daniel Rumiński
 • Kulturystyka i fitness: Radosław Siciun
 • Pchnięcie kulą: Piotr Kąkol
 • Łyżwiarstwo: Natalia Barańska
 • Taniec: Amelia Wierzba

Na koniec części oficjalnej wręczono również podziękowania od dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni Agnieszki Brzezińskiej naszym strażakom ochotnikom: OSP KSRG Kawęczyn, OSP KSRG Dobrzejewice, OSP KSRG Szembekowo i OSP Zawały oraz gospodyniom z KGW Szembekowo i KGW Stajenczynki za pomoc w organizacji I Camino Polaco Maratonu.

Jak dożynki, to musiała być i dobra muzyka!

Na scenie wystąpili najpierw nasi lokalni artyści: Kapela im. Kamińskich, Kawęczynianki, Chór Seniora Sami Swoi i schola Źródło. Folkowe nuty płynęły ze sceny także podczas występu zespołu Bobrowiacy i Sami Swoi z Rypina.

Po tradycyjnej, ludowej i folkowej muzyce współczesne rytmy zapewnili: Abba Cover Show, Eratox i Applause.

Nasze dożynki zgromadziły tłumy gości. Nic dziwnego!

Trudno wyliczyć wszystkie atrakcje, jakie czekały na uczestników zabawy, ale wśród nich były: animacje, dmuchańce, konkursy, karuzele i słodycze dla dzieci oraz swojski chleb ze smalcem z ogórkami, grochówka, kiełbaski z grilla i bułkami dla wszystkich. Obfitujące w regionalne smakowitości, pięknie przystrojone stoiska zorganizowały koła gospodyń wiejskich z terenu gminy: z Brzozówki, Osieka nad Wisłą, Obór, Głogowa, Łążyna, Łążynka, Szembekowa, Sąsieczna, Dobrzejewic, Zębowa, Stajenczynek i Dzikowa.

- Dziękuję wszystkim za obecność na święcie rolników i wiejskiej gminy Obrowo. Znów, po czasie pandemii, możemy być razem, bawić się i rozmawiać przy wspaniałym jedzeniu. Wdzięczni za plony i pracę rolników, cieszmy się swoją obecnością. Kłaniam się nisko wszystkim, którzy przygotowali to święto. Nie sposób wymienić każdego, więc dziękuję wszystkim i każdego doceniam za pomoc. Piękne jest to, że ilość osób chcących włączyć się w organizację dożynek z roku na rok rośnie. Dziękuję wspaniałym mieszkańcom gminy Obrowo za to, że jesteśmy niemal jak rodzina - mówił wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

***

Henryk Kamiński,  ur. w 1939 roku w Osieku nad Wisłą, to wieloletni akordeonista osieckiej Kapeli Ludowej im. Kamińskich, która w 2025 r będzie obchodziła 100. rocznicę istnienia. Zespół został utworzony na początku XX wieku, w 1925 roku, kiedy to Adam Kamiński, dziadek Henryka, wspólnie ze swoimi synami Wacławem i Józefem, zabawiali sąsiadów grając na harmonijce i skrzypcach, dzięki czemu uświetniali różne rodzinne uroczystości.

Henryk w wieku około 17 lat dołączył do kapeli grając na akordeonie i wraz z innymi muzykami grywał na majówkach, potańcówkach, przyjęciach, chrzcinach, weselach w rodzinnej wiosce oraz innych pobliskich miejscowościach: Silnie, Grabowcu, Złotorii.

Zamiłowanie do muzyki pojawiło się u Henryka bardzo wcześnie, a ulubionym instrumentem stał się akordeon. Pierwsze lekcje gry udzielał mu wujek Józef, brat ojca. Następnie naukę na akordeonie Henryk kontynuował w ognisku muzycznym w Ciechocinku, przeprawiając się łódką na drugą stronę Wisły. Niestety obowiązek patriotyczny, konieczność pójścia do wojska, uniemożliwił dokończenie nauki w ognisku. Po wypełnieniu służby wojskowej Henryk kontynuował muzykowanie w rodzinnej kapeli. Skład kapeli w ciągu jej istnienia ulegał zmianie, jednak Henryk niezmiennie jest jej członkiem ponad 60 lat.

Obecnie, od roku 2010, Henryk jest kierownikiem Kapeli Ludowej im. Kamińskich z wielopokoleniową tradycją. Bazując na repertuarze dawnych oberków, poleczek czy walczyków, kapela pielęgnuje dawne tradycje regionu, kultywuje obyczaje muzyczne i ludowe wśród mieszkańców gminy Obrowo i Ziemi Dobrzyńskiej.

Osiecka Kapela Ludowa im. Kamińskich występuje na wszelkiego rodzaju koncertach, imprezach rozrywkowych, dożynkach, a także przeglądach kapel weselnych i festiwalach w całym regionie i nie tylko, m.in.: w Golubiu Dobrzyniu, Dobrzejewicach, Unisławiu, Ugoszczu, Skłudzewie, Kikole, Czernikowie, Toruniu, Chełmży, itp. Kapela za swoje dokonania otrzymała wiele podziękowań, była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana, zajmując czołowe miejsca na podium.

Henryk Kamiński wraz ze swoją kapelą przez wiele lat krzewił tradycję, rozpowszechniał muzykę i kulturę ludową wśród wielu pokoleń słuchaczy, począwszy od najmłodszych dzieci z oddziałów przedszkolnych, przez dzieci i młodzież szkolną ( np. przy realizacji 3-letniego programu regionalnego ,, OSIEK- moja mała ojczyzna”  w SP w Osieku nad Wisłą), kończąc na pensjonariuszach domów pomocy społecznej oraz członkach klubów senioralnych. Był i jest przykładem wspaniałego artysty ludowego. Reprezentował Gminę Obrowo w wielu miejscach Polski na różnych uroczystościach. Nie sposób wymienić zakresu całej działalności artystycznej Henryka i jego kapeli, ponieważ na przestrzeni tak wielu lat zasób ten jest ogromny. 

Pan Kamiński szerzy muzykę ludową na terenie całego powiatu toruńskiego, województwa kujawsko-pomorskiego i kraju.

Ryszard Cąbrowski, ur. w 1946 roku w Osieku nad Wisłą, autor wielu wierszy, pastorałek i piosenek dla Kapeli Ludowej im. Kamińskich w Osieku nad Wisłą. Skrzypek, organista. Niejednokrotnie towarzyszył podczas mszy świętych  organistom  na terenie całego powiatu. Od 2009 roku członek - wokalista Kapeli Ludowej im. Kamiński w Osieku. Wraz z kapelą występuje na wszelkiego rodzaju koncertach, imprezach rozrywkowych, a także przeglądach kapel weselnych, dożynkach minno- powiatowych m.in. w Golubiu Dobrzyniu, Dobrzejewicach, Obrowie, Osieku nad Wisłą, Łążynie II, Głogowie, Unisławiu, Ugoszczu, Skłudzewie, Kikole, Czernikowie, Toruniu i Chełmży. Wraz z kapelą za swoje dokonania otrzymał wiele podziękowań i wyróżnień. Niejednokrotnie występuje dla pensjonariuszy domów pomocy społecznej na terenie powiatu przygrywając na akordeonie, harmonijce ustnej.  Był aktorem  Osieckiej Grupy Teatralno – Wokalnej.  Szerzy muzykę ludową na terenie całego powiatu toruńskiego, województwa kujawsko-pomorskiego i Kraju. 

 

Dożynki 2022 w Łążynie II

 • 1 (10)
 • 1 (11)
 • 1 (12)
 • 1 (14)
 • 1 (15)
 • 1 (16)
 • 1 (17)
 • 1 (18)
 • 1 (19)
 • 1 (2)
 • 1 (20)
 • 1 (21)
 • 1 (22)
 • 1 (23)
 • 1 (24)
 • 1 (25)
 • 1 (26)
 • 1 (27)
 • 1 (28)
 • 1 (29)
 • 1 (3)
 • 1 (30)
 • 1 (31)
 • 1 (32)
 • 1 (33)
 • 1 (4)
 • 1 (5)
 • 1 (6)
 • 1 (7)
 • 1 (8)
 • 1 (8a)
 • 1 (9)
 • 1 (34)
 • 1 (35)
 • 1 (36)
 • 1 (37)
 • 1 (38)
 • 1 (39)
 • 1 (40)
 • 1 (41)
 • 1 (42)
 • 1 (43)
 • 1 (44)
 • 1 (45)
 • 1 (46)
 • 1 (47)
 • 1 (48)
 • 1 (49)
 • 1 (50)
 • 1 (51)
 • 1 (52)
 • 1 (53)
 • 1 (54)
 • 1 (55)
 • 1 (56)
 • 1 (57)
 • 1 (58)
 • 1 (59)
 • 1 (60)
 • 1 (61)
 • 1 (62)
 • 1 (63)
 • 1 (64)
 • 1 (65)
 • 1 (66)
 • 1 (67)
 • 1 (68)
 • 1 (69)
 • 1 (70)
 • 1 (71)
 • 1 (71a)
 • 1 (71b)
 • 1 (71c)
 • 1 (71d)
 • 1 (71e)
 • 1 (71f)
 • 1 (71g) (2)
 • 1 (71g)
 • 1 (71i)
 • 1 (71j)
 • 1 (71)
 • 1 (72)
 • 1 (73)
 • 1 (74)
 • 1 (75)
 • 1 (76)
 • 1 (77)
 • 1 (78)
 • 1 (81)
 • 1 (82)
 • 1 (83)
 • 1 (84)
 • 1 (85)
 • 1 (86)
 • 1 (87)
 • 1 (88)
 • 1 (100)
 • 1 (102)
 • 1 (103)
 • 1 (104)
 • 1 (106)
 • 1 (107)
 • 1 (108)
 • 1 (109)
 • 1 (110)
 • 1 (111)
 • 1 (112)
 • 1 (113)
 • 1 (114)
 • 1 (115)
 • 1 (116)
 • 1 (117)
 • 1 (120)
 • 1 (121)
 • 1 (125)
 • 1 (126)
 • 1 (127)
 • 1 (89)
 • 1 (90)
 • 1 (91)
 • 1 (92)
 • 1 (93)
 • 1 (94)
 • 1 (96)
 • 1 (97)
 • 1 (98)
 • 1 (99)
 • 1 (128)
 • 1 (129)
 • 1 (130)
 • 1 (131)
 • 1 (132)
 • 1 (133)
 • 1 (133a)
 • 1 (134)
 • 1 (135)
 • 1 (136)
 • 1 (137)
 • 1 (138)
 • 1 (139)
 • 1 (140)
 • 1 (141)
 • 1 (142)
 • 1 (143)
 • 1 (147)
 • 1 (148)
 • 1 (151)
 • 1 (152)
 • 1 (153)
 • 1 (155)
 • 1 (156)
 • 1 (157)
 • 1 (158)
 • 1 (159)
 • 1 (160)
 • 1 (162)
 • 1 (163)
 • 1 (164)
 • 1 (165)
 • 1 (165a)
 • 1 (166)
 • 1 (167)
 • 1 (168)
 • 1 (169)
 • 1 (170)
 • 1 (171)
 • 1 (172)
 • 1 (173)
 • 1 (174)
 • 1 (175)
 • 1 (176)
 • 1 (177)
 • 1 (178)
 • 1 (181)
 • 1 (184)
 • 1 (185)
 • 1 (186)
 • 1 (187)
 • 1 (188)
 • 1 (189)
 • 1 (190)
 • 1 (191)
 • 1 (192)
 • 1 (193)
 • 1 (194)
 • 1 (195)
 • 1 (196)
 • 1 (197)
 • 1 (198)
 • 1 (199)
 • 1 (200)
 • 1 (201)
 • 1 (203)
 • 1 (204)
 • 1 (205)
 • 1 (206)
 • 1 (207)
 • 1 (208)
 • 1 (209)
 • 1 (210)
 • 1 (211)
 • 1 (212)
 • 1 (213)
 • 1 (214)
 • 1 (215)
 • 1 (216)
 • 1 (217)
 • 1 (218)
 • 1 (219)
 • 1 (219b)
 • 1 (220)
 • 1 (221)
 • 1 (222)
 • 1 (223)
 • 1 (224)
 • 1 (225)
 • 1 (226)
 • 1 (226A)
 • 3 (1)
 • 3 (2)
 • 3 (3)
 • 3 (4)
 • 3 (5)
 • 3 (10)
 • 3 (11)
 • 3 (12)
 • 3 (13)
 • 3 (14)
 • 3 (15)
 • 3 (16)
 • 3 (17)
 • 3 (6)
 • 3 (7)
 • 3 (8)
 • 3 (9)
 • 5 (1)
 • 5 (10)
 • 5 (11)
 • 5 (12)
 • 5 (12a)
 • 5 (13)
 • 5 (15)
 • 5 (16)
 • 5 (2)
 • 5 (3)
 • 5 (4)
 • 5 (5)
 • 5 (5a)
 • 5 (6)
 • 5 (7)
 • 5 (9)
 • 6 (1)
 • 6 (1a)
 • 6 (2)
 • 6 (3)
 • 6 (12)
 • 6 (13)
 • 6 (14)
 • 6 (16)
 • 6 (18)
 • 6 (19)
 • 6 (20)
 • 6 (21)
 • 6 (4)
 • 6 (5)
 • 6 (7)
 • 6 (8)
 • 6 (9)
 • DSC_2246
 • DSC_2270
 • DSC_2282
 • DSC_2289
 • DSC_2296
 • DSC_2350
 • DSC_2363
 • DSC_2364
 • DSC_23641
 • DSC_2385
 • DSC_2388
 • 1 (1)
 • 1 (101)
 • 1 (105)
 • 1 (111a)
 • 1 (123)
 • 1 (13)
 • 1 (146)
 • 1 (167a)
 • 1 (179)
 • 1 (206a)
 • 1 (3a)
 • 1 (71ff)
 • 1 (71k)
 • 5 (8)
 • 6 (10)
 • 6 (17)
 • DSC_2113
 • Dozynki-2022-01
 • Dozynki-2022-02
 • Dozynki-2022-03
 • Dozynki-2022-04
 • Dozynki-2022-05
 • Dozynki-2022-06
 • Dozynki-2022-07
 • Dozynki-2022-08
 • Dozynki-2022-09
 • Dozynki-2022-10
 • Dozynki-2022-11
 • Dozynki-2022-12
 • Dozynki-2022-13
 • Dozynki-2022-14
 • Dozynki-2022-15
 • Dozynki-2022-16
 • Dozynki-2022-17
 • Dozynki-2022-18
 • Dozynki-2022-19
 • Dozynki-2022-20
 • Dozynki-2022-21
 • Dozynki-2022-22
 • Dozynki-2022-23
 • Dozynki-2022-24
 • Dozynki-2022-25
 • Dozynki-2022-26
 • Dozynki-2022-27
 • Dozynki-2022-28
 • Dozynki-2022-29
 • Dozynki-2022-30
 • Dozynki-2022-31
 • Dozynki-2022-32
 • Dozynki-2022-33
 • Dozynki-2022-34
 • Dozynki-2022-35
 • Dozynki-2022-36
 • Dozynki-2022-37
 • Dozynki-2022-38
 • Dozynki-2022-39
 • Dozynki-2022-40
 • Dozynki-2022-31
 • Dozynki-2022-32
 • Dozynki-2022-33
 • Dozynki-2022-34
 • Dozynki-2022-35
 • Dozynki-2022-36
 • Dozynki-2022-37
 • Dozynki-2022-38
 • Dozynki-2022-39
 • Dozynki-2022-40
 • Dozynki-2022-41
 • Dozynki-2022-42
 • Dozynki-2022-43
 • Dozynki-2022-44
 • Dozynki-2022-45
 • Dozynki-2022-46
 • Dozynki-2022-47
 • Dozynki-2022-48
 • Dozynki-2022-49
 • Dozynki-2022-50
 • Dozynki-2022-51
 • Dozynki-2022-52
 • Dozynki-2022-53
 • Dozynki-2022-54
 • Dozynki-2022-55
 • Dozynki-2022-56
 • Dozynki-2022-57
 • Dozynki-2022-58
 • Dozynki-2022-59
 • Dozynki-2022-60
 • Dozynki-2022-61
 • Dozynki-2022-62
 • Dozynki-2022-63
 • Dozynki-2022-64
 • Dozynki-2022-65
 • Dozynki-2022-66
 • Dozynki-2022-67
 • Dozynki-2022-68
 • Dozynki-2022-69
 • Dozynki-2022-70
 • Dozynki-2022-71
 • Dozynki-2022-72
 • Dozynki-2022-73
 • Dozynki-2022-74
 • Dozynki-2022-75
 • Dozynki-2022-76
 • Dozynki-2022-77
 • Dozynki-2022-79
 • Dozynki-2022-80
 • Dozynki-2022-81
 • Dozynki-2022-82
 • Dozynki-2022-83
 • Dozynki-2022-84
 • Dozynki-2022-85
 • Dozynki-2022-86

Wróć

Przejdź do początku strony