Przejście do sekcji:

Treść strony - pazdziernik

Gościliśmy przedstawicieli akcji "Masz głos" Fundacji Batorego

Działalność organizacji w symbiozie z innymi – pod takim tytułem odbywała się wizyta studyjna przedstawicieli akcji Masz głos, masz wybór Fundacji im. Stefana Batorego w naszej gminie. W Szembekowie gościliśmy Joannę Załuską z fundacji, dyrektorkę programu oraz Jacka Janickiego z Fundacji Aktywności Lokalnej, koordynatora regionalnego Masz głos, eksperta w zakresie wdrażania modelu współpracy międzysektorowej.

Spotkanie przygotowała Barbara Mońko – Juraszek, ekspertka i praktyczka akcji, której fundacja Trybik w 2018 wspólnie z gminami Lubicz i Obrowo, otrzymała nagrodę Super Samorząd. Fundacja zasięgiem działania obejmuje dwie gminy: Obrowo i Lubicz, toteż wizyta studyjna była dwuczęściowa. Goście z Masz głos odwiedzili najpierw Lubicz Dolny i fundację Trybik, a następnie udali się do Szembekowa na spotkanie z władzami gminy Obrowo.

W spotkaniu w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej ze strony gminy udział wzięli m.in. wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński, zastępca wójta Joanna Zielińska i sekretarz Mirosława Kłosińska. Gminę reprezentowali także sołtyska Jolanta Sadowska z Dobrzejewic i Adrian Gąsiorowski z Młodzieżowej Grupy Doradczej wójta, którzy w tym roku współpracują z Fundacją Batorego. W spotkaniu nie mogli uczestniczyć przedstawiciele sołectw Sąsieczno i Silno, którzy również otrzymali patronat akcji Masz głos, masz wybór dla części realizowanych w tym roku przez siebie zadań.

- Akcja Masz Głos działa od 2006 roku i dotarła już do 1275 miast i wsi w całej Polsce. Od 2006 roku nie zdarzyło się, aby z jednej gminy współpracowały z nami aż cztery podmioty podkreślała Joanna Załuska.To świadczy o otwartości władz gminy na społeczników. 

Uwagę ekspertów akcji zwróciła także wzajemna sympatia pomiędzy uczestnikami spotkania i okazywane sobie wsparcie. – Nie jest to powszechnemówili eksperci.

Gości i uczestników akcji po królewsku w remizie OSP podjęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich Szembekowianki. Swojskie pierogi z jagodami czy szpinakiem, gulasz, surówki z modrej kapusty i buraczków oraz wypieki domowej roboty sprawiły, że atmosfera zrobiła się domowa i przyjacielska. Żegnając gości, wójt zapewniał o gotowości gminy do organizacji kolejnych spotkań.

- Podczas tej części wizyty uczestników akcji Masz Głos starałam się pokazać współpracę z różnymi jednostkami, grupami, organizacjami i władzami gminy. Pokazałam, że tzw. „władza” ma też ludzką twarz, że warto czasem „spuścić” z tonu i zamiast tylko żądać dać coś od siebie. Trudno, żeby ktoś nam zaufał, jeśli nas nie zna, nie zna naszych możliwości i zamiarów, a zna tylko postawę roszczeniową podsumowywała Barbara Mońko - Juraszek. - Najlepszy jest spokojny dialog. Rozmowa, rozmowa i działania. Wypracujmy sobie markę, wizerunek organizacji, a potem na pewno wszystko pójdzie jak z płatka.

  • wizyta-studyjna-masz-glos-20-10-2022-03
  • wizyta-studyjna-masz-glos-20-10-2022-02
  • wizyta-studyjna-masz-glos-20-10-2022-01

Wróć

Przejdź do początku strony