Ważne strony
Treść strony - listopad
Andrzej Wieczyński od 20 lat jest wójtem gminy Obrowo
19 listopada 2002 roku Andrzej Wieczyński, ówczesny pracownik Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, objął urząd wójta gminy Obrowo. 20 lat temu wybory wygrał w I turze, podobnie jak cztery kolejne.
Andrzej Wieczyński urodził się w 1962 roku. Całe życie związany jest z gminą Obrowo. Z wykształcenia socjolog.
Dwukrotnie był radnym gminy Obrowo: w latach 1990 – 1994 (w tej kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego rady gminy) oraz 1994 - 1998. W latach 1998 – 2002 był radnym powiatowym i jednocześnie pełnił funkcję nieetatowego członka Zarządu Powiatu Toruńskiego.
Pracę na stanowisku wójta gminy Obrowo rozpoczął 19 listopada 2002 roku. Wybory samorządowe wygrał w I turze, zdobywając 83,38% głosów. Od tamtej pory we wszystkich czterech kolejnych wyborach samorządowych Andrzej Wieczyński wygrywał bezwzględną większością głosów. Poparcie mieszkańców dla jego działań nie spada, a biorąc pod uwagę fakt, że liczba osób oddających na niego głos rośnie, można powiedzieć, że wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński cieszy się zaufaniem coraz większej ilości mieszkańców.
Za jego kadencji gmina Obrowo stała się jedną z najsilniejszych gmin wiejskich regionu. Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego, pozyskanych z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 wynika, że Obrowo jest gminą o najwyższym w całym województwie kujawsko-pomorskim przyroście ludności. Liczba ludności gminy w ciągu ostatnich tylko 10 lat wzrosła o 50,8%: z 12 864 mieszkańców w 2011 roku do 18 124 mieszkańców na koniec roku 2021.
Obejmując urząd, A. Wieczyński postawił przede wszystkim na inwestycje w sieć wodociągową i kanalizacyjną oraz na inwestycje w edukację. Te dwa obszary uznał za kluczowe dla rozwoju gminy Obrowo. W ciągu 20 lat rządów A. Wieczyńskiego długość głównej magistrali (bez przyłączy) sieci wodociągowej w gminie Obrowo wzrosła o 100 km: ze 170 km w roku 2004 do 270 km w roku 2021. Podobnie o 100 km wydłużyła się główna magistrala sieci kanalizacyjnej: z 35 km w roku 2004 do 135 km w roku 2021. Obecnie trwa budowa wodociągu w Smogorzewcu, a wkrótce rozpocznie się budowa wodociągu w Stajenczynkach. Dzięki temu wszystkie miejscowości naszej gminy będą zwodociągowane.
Andrzej Wieczyński zmienił podejście do finansowania oświaty. Za jego kadencji wszystkie gminne szkoły zostały zmodernizowane i rozbudowane. Obiekty są nowoczesne, niemal wszystkie posiadają hale sportowe, boiska i przyszkolne place zabaw. Gmina prowadzi także liceum i szkołę muzyczną (obie placówki powołał do życia wójt Wieczyński), co w gminach wiejskich wciąż jest rzadkością.
Aktualnie gmina realizuje największą i jednocześnie najdroższą (jako jedno zadanie) w swojej historii inwestycję kubaturową. Jest nią rozbudowa szkoły podstawowej w Brzozówce wraz z budową przedszkola. To znaczące – ta historyczna inwestycja jest właśnie inwestycją w oświatę.
Za jego kadencji rozwinęła się także sieć gminnych dróg. Obecnie liczy ona ponad 300 km, z czego blisko 1/3 to drogi asfaltowe. 20 lat temu dróg asfaltowych było zaledwie ok. 10 km.
Dla A. Wieczyńskiego istotne jest bezpieczeństwo mieszkańców, toteż co rok gmina doposaża ochotnicze straże pożarne. Na terenie gminy Obrowo działa dziś 6 jednostek, które posiadają nowoczesne samochody i sprzęt. Wysoki standard techniczny remiz sprawia, że służą one nie tylko druhom, ale pełnią też rolę centrów integracyjnych wsi. Obecnie gmina Obrowo remontuje jedną z najstarszych remiz – w Dobrzejewicach. Po zakończeniu prac będzie to obiekt przystosowany dla osób z niepełnosprawnością, zasilaną instalacją fotowoltaiczną. Działająca na terenie gminy Straż Gminna również powstała w 2012 roku z jego inicjatywy.
Mimo tych twardych inwestycji, wójt Andrzej Wieczyński zawsze powtarza, że dla niego najważniejszy jest człowiek – jego zdrowie, poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Do mieszkańców wójt podchodzi więc bardzo indywidualnie, starając się ich zrozumieć i wesprzeć. W gminie Obrowo seniorzy, osoby niepełnosprawne, potrzebujące pomocy, grupy AA i dzieci otoczone są szczególną opieką. Wójt jest powszechnie znany z otwartości na ich potrzeby i z szacunku wobec osób udzielających pomocy. Dzięki temu niepełnosprawni mieszkańcy gminy, seniorzy i dzieci działają w różnych kołach zainteresowań czy uczestniczą w projektach, finansowanych z Unii Europejskich, inicjowanych przez gminę właśnie z myślą o najbardziej potrzebujących. Mieszkańcy z niepełnosprawnościami kochają go za zapoczątkowanie wspólnych wigilii, bali i innych spotkań, które mobilizują do wyjścia z domu i uczestniczenia w życiu społecznym.
To on wskrzesił gminne dożynki, zainicjował znane w regionie przeglądy chórów senioralnych i kapel weselnych.
Tak prowadzona polityka zaprocentowała. Obrowo nie tylko jest gminą o najwyższym w województwie przyroście ludności. Obrowo jest także gminą ludzi młodych. W 2021 roku udział ludności w wieku 65 lat i więcej był w gminie Obrowo najniższy w województwie – tylko co dziesiąta osoba ma tutaj 65 lat lub więcej.
Z niewymiernych aspektów działalności wójta Andrzeja Wieczyńskiego warto wspomnieć, że zmienił on działanie urzędu. Wprowadził (wcale nieoczywistą 20 lat temu) i sam do dziś realizuje niepisaną zasadę uprzejmości i życzliwości w stosunku do obsługiwanych mieszkańców, połączoną z pełnym profesjonalizmem. Urząd Gminy Obrowo słynie z tego, że drzwi gabinetu wójta stoją dla każdego otworem, a sam wójt jest przystępny, serdeczny i chętny do pomocy.
Wójt Andrzej Wieczyński jest członkiem licznych gremiów samorządowych i gminnych. Od lat jest między innymi Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Obrowie, członkiem Prezydium Konwentu Wójtów Gmin Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego, członkiem Zarządu Lokalnej Grupy Działania Podgrodzie Toruńskie. W czerwcu br. samorządowcy wybrali go do Zarządu Stowarzyszenia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
Wójt Andrzej Wieczyński mieszka w Głogowie. Jest żonaty, ma troje dorosłych dzieci i dwóch wnuków. Jego pasją jest sport. Wójt Wieczyński morsuje, biega, jeździ na rowerze i gra w piłkę nożną. Lubi pracę w gospodarstwie, zna się na zdrowym odżywianiu. Ogromnym szacunkiem darzy lokalną kulturę i tradycję, zna doskonale historię i topografię każdej miejscowości gminy Obrowo.
Jakie ma marzenia? - Odpowiem prosto. Naprawdę najbardziej zależy mi na dobru ludzi. Chciałabym, abyśmy się wzajemnie szanowali, byli dla siebie życzliwi i wyrozumiali. Zgoda buduje – o słuszności tego powiedzenia przekonałem się podczas mojej pracy wielokrotnie – mówi wójt Andrzej Wieczyński.