Przejście do sekcji:

Treść strony - marzec

Narada ws. linii kolejowej Czernikowo – Toruń. Kolejne ustalenia

Kolejne ważne ustalenia zapadły na ostatniej naradzie w sprawie kursowania pociągów na linii kolejowej 27 na trasie Toruń Wschodni – Czernikowo. Wszyscy samorządowcy zgodnie podkreślali: Alternatywą dla przeładowanego transportu samochodowego i korków jest kolej. 31 grudnia 2021 roku przywrócono połączenia na linii kolejowej 27. W trakcie spotkania Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki poinformował o sukcesie wznowienia ruchu kolejowego między Toruniem a Sierpcem. Sukces oparty jest na danych za 2022 r, kiedy  między Toruniem a Sierpcem z połączeń skorzystało ponad 400 tysięcy pasażerów.

Przypomnijmy, że na wcześniejszych naradach w tej sprawie wójt Andrzej Wieczyński potwierdził, iż gmina Obrowo zamierza utworzyć łącznie 3 przystanki: w Brzozówce, w Zawałach i w Obrowie. Na spotkaniu poinformowano, że istnieje szansa, aby w 2025 roku zaczęły funkcjonować przystanki kolejowe w nowych lokalizacjach, zaproponowanych przez samorząd gminny. Budowa nowych przystanków wraz z odpowiednią infrastrukturą mogłaby się rozpocząć już w 2025 roku.

  • W 2022 r. przekazałem Starostwu Powiatowemu w Toruniu opracowaną przez naszą gminę koncepcję rozmieszczenia przystanków kolejowych na terenie gminy Obrowo. Ważne jest, by nowe przystanki lub remonty obecnych miały miejsce w obszarach o najintensywniejszej zabudowie, mówiąc wprost – w miejscach aktualnych skupisk ludzkich na obszarze gminy, a nie w lokalizacjach o charakterze historycznym. Do tego będę zachęcał lidera przedsięwzięcia i naszych partnerów w trakcie spotkania  roboczego w naszej gminie w miejscu planowanych lokalizacji  –  mówi wójt Andrzej Wieczyński.

Jeszcze w tym miesiącu zorganizowane zostaną kolejne spotkania, mające charakter roboczy, z udziałem przedstawicieli kolei i samorządów. Ich efektem będzie doprecyzowanie zaproponowanych lokalizacji nowych przystanków na terenie 3 gmin: Czernikowo Centrum, Zawały, Brzozówka, Lubicz Górny Osiedle.

Przedstawiciele władz samorządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Powiatu Toruńskiego, Gminy Miasta Toruń, Gminy Lubicz, Gminy Obrowo i Gminy Czernikowo oraz PKP PLK i Arrivy RP zadeklarowali, że będą dążyć do jak najszybszego wprowadzenia rozwiązań zadowalających mieszkańców gmin. Jednym z proponowanych rozwiązań są częstsze kursy pociągów na linii kolejowej 27 na trasie Toruń Wschodni  - Czernikowo. Obecnie na tej linii kursuje sześć par składów na dobę. Jest duża szansa, aby już od 1 stycznia 2024 roku podróżni mogli jeździć minimum ośmioma parami pociągów. Pociągi kursujące z większą częstotliwością na trasie Czernikowo-Toruń Wschodni pomogłyby w rozładowaniu trudnej sytuacji komunikacyjnej dla mieszkańców gminy Obrowo. Poza przystankami kolejowymi potrzebne są towarzyszące rozwiązania infrastrukturalne (np. miejsca do parkowania) i szeroka współpraca z innymi samorządami.

Narada odbyła się 13 marca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Toruniu. Naszą gminę na spotkaniu reprezentowała zastępca wójta gminy Obrowo Joanna Zielińska.

Fotografie pochodzą z profilu fb Powiatu Toruńskiego; fot. Olek Urbański, Starostwo Powiatowe w Toruniu. 

  • Narada ws. linii kolejowej Czernikowo – Toruń
  • Narada ws. linii kolejowej Czernikowo – Toruń
  • Narada ws. linii kolejowej Czernikowo – Toruń

Wróć

Przejdź do początku strony