Ważne strony
Treść strony - listopad
Kiemasz Bożonarodzeniowy
Zapraszamy na kiermasz świąteczny do Osieckiego Klubu Kultury 7 i 8 grudnia 2024r. w godz. 10.00-13.00.
Podziękowanie od Pary Prezydenckiej RP. Narodowe Czytanie.
Już po raz szósty Osiecka Grupa Teatralno-Wokalna wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie. W tym roku, wspólnie z gminnymi bibliotekami zaprosiliśmy mieszkańców naszej gminy do wysłuchania fragmentu Kordiana Juliusza Słowackiego.
Towarzyszyła nam muzyka grana na żywo w wykonaniu Jana Mytlewskiego oraz śpiew OGTW. Tak, jak w poprzednich latach, Osiecka Grupa Teatralno-Wokalna otrzymała podziękowanie od Pary Prezydenckiej RP.
Warsztaty muzyczne w Łodzi
Dzieci i młodzież z naszej gminy wzięły udział w całodniowych warsztatach muzycznych, które odbyły się w Łodzi. Miały okazję doskonalić umiejętności wokalne, instrumentalne oraz taneczne pod okiem profesjonalnych muzyków z zespołu Mocni w Duchu.
To już kolejny wyjazd na te warsztaty, który był możliwy dzięki wsparciu wójta Andrzeja Wieczyńskiego. Dziękujemy za zapewnienie transportu! Wyjazd zorganizowała Ewelina Mytlewska z Gminnego Ośrodka Kultury.
INFORMACJA
Firma NEXERA, właściciel sieci multi-światłowodowej wybudował z własnych środków i przyłączył do sieci światłowodowej kolejne ponad 160 adresów w gminie Obrowo (sprawdź swój adres bezpośrednio pod tym linkiem: https://bit.ly/49e5Ztn).
W związku z tym, przy współpracy z Urzędem Gminy, zapraszają wszystkich mieszkańców, którzy są w zasięgu światłowodu, na Konsultacje Światłowodowe, które odbędą się w 12.12.2024 r. o godzinie 17:00, w Sali w OSP w Osieku nad Wisłą.
Dlaczego warto przyjść? Dowiesz się m.in. :
- w jaki sposób Nexera planuje swoje dalsze inwestycje w Twojej miejscowości,
- jak sprawdzić czy ktoś znajduje się w zasięgu naszej sieci oraz do kogo się zgłosić
- jak wygląda prosta instalacja w Twoim domu kabla światłowodowego,
- jacy oraz ilu operatorówmoże świadczyć usługi na Twoim adresie,
- dlaczego stabilny internet jest obok wody i prądu, koniecznością w obecnych czasach,
- co należy zrobić, gdy nie ma Twojego adresu w zasięgu sieci,
Do zobaczenia!
Odnoszący sukcesy żużlowiec
Oskar Rumiński, zawodnik Klubu KS Toruń, złożył wizytę wójtowi Andrzejowi Wieczyńskiemu, aby podzielić się swoimi osiągnięciami i opowiedzieć o swojej pasji. Swoją przygodę rozpoczął od jazdy na Pitbike’u, odnosząc liczne sukcesy. W żużlu startował od kategorii 250 cc, a po zdaniu licencji rywalizował w kategorii 500 cc. W 2023 roku, wraz z drużyną Apator Toruń, Oskar Rumiński zdobył brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski na żużlu. Razem z drużyną ten sukces powtórzyli w 2024 roku. Mistrzostwa te były niezwykle wymagającym sprawdzianem dla wszystkich uczestników, a drużyna toruńska zaprezentowała wysoki poziom sportowy, co pozwoliło jej stanąć na podium. W tym roku Oskar zajął II miejsce w III Rundzie Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Pomorza w Toruniu.
– To niesamowite osiągnięcie! Jesteśmy dumni z Twojego sukcesu, ale także z faktu, że reprezentujesz naszą gminę na tak wysokim poziomie – powiedział wójt Andrzej Wieczyński, gratulując młodemu sportowcowi.
– Mam nadzieję, że nie zabraknie Ci motywacji i energii do dalszych sukcesów, a Twoje osiągnięcia będą inspiracją dla innych młodych ludzi w naszej gminie, którzy również pasjonują się sportem – dodał wójt.
Wójt Andrzej Wieczyński zaznaczył, że sukces Oskara jest nie tylko wynikiem jego talentu i ciężkiej pracy, ale także wsparcia, jakie otrzymuje od rodziny, klubu i lokalnej społeczności.
– Jesteśmy dumni, że godnie reprezentujesz Gminę Obrowo i pokazujesz, że pasja i wytrwałość mogą prowadzić do wspaniałych rezultatów – podkreślił wójt, życząc Oskarowi kolejnych sportowych triumfów i nieustającej motywacji w dalszym rozwoju kariery.
ZUS wypłaca chorobowe na wniosek
Gdy lekarz wystawi zwolnienie lekarskie, zasiłek chorobowy nie zostanie automatycznie wypłacony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, osoby współpracujące z nimi, duchowni oraz pracownicy po ustaniu zatrudnienia składają wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego bezpośrednio do ZUS-u.
Wniosek można złożyć osobiście w placówce ZUS-u, wysłać pocztą lub przesłać elektronicznie za pośrednictwem PUE/eZUS. Przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, ich współpracownicy oraz duchowni składają wniosek o zasiłek chorobowy na druku Z-3b lub ZAS-53. Osoby, które mają prawo do zasiłku po ustaniu zatrudnienia, powinny złożyć wniosek na druku
ZAS-53. Dodatkowo przy pierwszym e-ZLA, które obejmuje okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, do wniosku należy dołączyć oświadczenie na formularzu Z-10 – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
W przypadku pracowników oraz zleceniobiorców, którym zasiłek wypłaca ZUS, a nie płatnik składek, wniosek o zasiłek chorobowy składa pracodawca lub zleceniodawca. Dotyczy to ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 osób. Aby ZUS mógł wypłacić zasiłek chorobowy, pracodawca lub zleceniodawca, który nie jest płatnikiem zasiłków, powinien niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania zaświadczenia lekarskiego, przekazać do ZUS-u odpowiednie dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku.
W przypadku pracowników wymagany jest formularz Z-3, natomiast dla ubezpieczonych innych niż pracownicy, takich jak zleceniobiorcy, należy wypełnić formularz Z-3a.
W przypadku kolejnego e-ZLA za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy zaświadczenie płatnika składek na formularzu Z-3/Z-3a wypełnia pracodawca lub zleceniodawca w ograniczonym zakresie. Można również skorzystać z zaświadczenia ZAS-12 w tym celu.
Nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku o zasiłek chorobowy. Roszczenie o ten zasiłek przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który przysługuje.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
W Kujawsko-Pomorskim złożono ponad 62,4 tys. wniosków o wakacje składkowe
W listopadzie przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego złożyli ponad 62,4 tys. wniosków o wakacje składkowe, a w całej Polsce ich liczba przekroczyła 1,3 mln. Do ZUS-u zaczynają napływać wnioski o wakacje składkowe w styczniu.
Od listopada mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz komornicy sądowi mogą ubiegać się o wakacje składkowe. Aby skorzystać ze zwolnienia ze składki za grudzień, osoby prowadzące działalność gospodarczą musiały złożyć wniosek do końca listopada. Z tej możliwości skorzystało ponad 62,4 tys. osób z województwa kujawsko-pomorskiego, a w skali całego kraju – 1,3 mln – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
W grudniu przedsiębiorcy mają możliwość ubiegania się o ulgę w opłacaniu składki na styczeń 2025 roku. Do tej pory wniosek złożyło już 137 osób z województwa kujawsko-pomorskiego, a w skali całego kraju liczba ta wynosi 3,4 tys. osób.
Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z tzw. wakacji składkowych raz w roku. Oznacza to, że za wybrany miesiąc nie muszą opłacać składek na własne ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. Wśród nich znajduje się limit rocznego przychodu, który w 2023 lub 2022 roku nie może przekroczyć równowartości 2 milionów euro w złotych. Ponadto łączna kwota pomocy publicznej otrzymanej w ciągu ostatnich trzech lat nie może przekroczyć 300 tys. euro (pomoc de minimis).
Zwolnienie dotyczy składek obliczanych od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osoby prowadzące działalność gospodarczą. Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca jest zobowiązany opłacać za inne osoby, takie jak pracownicy, zleceniobiorcy czy współpracujący. Składki objęte zwolnieniem zostaną sfinansowane z budżetu państwa i będą wliczać się do przyszłej emerytury czy renty.
Wniosek o wakacje składkowe (RWS) może być złożony wyłącznie w formie elektronicznej przez przedsiębiorcę lub jego pełnomocnika za pośrednictwem platformy PUE/eZUS. Formularz należy złożyć z konta płatnika na miesiąc przed planowanym miesiącem zwolnienia.
Wnioski o wakacje składkowe będą rozpatrywane automatycznie. Informacje na ich temat będą dostępne na kontach płatników w systemie PUE/eZUS. Jeśli przedsiębiorca zostanie częściowo zwolniony lub nie otrzyma ulgi, ZUS wyda w tej sprawie decyzję, którą przekaże na konto płatnika w systemie eZUS. Od decyzji można wnieść odwołanie do sądu za pośrednictwem ZUS-u. Wakacje składkowe to rozwiązanie fakultatywne, a nie obligatoryjne, co oznacza, że zainteresowany ma możliwość skorzystania z niego, ale nie jest to jego obowiązkiem.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Umowa na przebudowę kolejnej drogi
W przeciągu pół roku ulica Słonecznikowa w Głogowie zostanie zmodernizowana.
Nawierzchnia zostanie wykonana z kostki betonowej na odcinku o długości 375,35 m. Wykonane zostanie również obustronne pobocze, pas zieleni oraz zjazdy do posesji.
Koszt tej inwestycji to 480 098,50 zł ze środków budżetu gminy, a termin wykonania przedmiotu zamówienia to 6 miesięcy od daty podpisania umowy.
Spotkanie z firmą Nexera
Kolejne adresy z dostępem do sieci światłowodowej. W ubiegłym tygodniu miało miejsce spotkanie z przedstawicielami firmy Nexera, podczas którego omówiono kluczowe kwestie dotyczące bieżącej współpracy przy realizacji inwestycji polegającej na budowie sieci światłowodowej na terenie gminy Obrowo. W trakcie spotkania poruszono szereg istotnych tematów, takich jak aktualny stan zaawansowania projektu, a także wyzwania związane z realizacją inwestycji w poszczególnych obszarach gminy.
Ponad 160 kolejnych nowych adresów
Nexera to firma, która zapoczątkowała prace związane z wprowadzeniem technologii światłowodowej w naszej gminie. Dzięki ich zaangażowaniu, mieszkańcy Obrowa zyskali dostęp do szybkiego internetu, co wpłynęło na poprawę jakości życia i rozwój lokalnej gospodarki. Nexera wybudowała z własnych środków i przyłączyła do sieci światłowodowej kolejne ponad 160 nowych adresów w naszej gminie (sprawdź swój adres: https://bit.ly/49e5Ztn).
Zarówno przedstawiciele gminy, jak i Nexery, wyrazili gotowość do dalszej współpracy, zapewniając, że wszelkie ewentualne problemy będą rozwiązywane na bieżąco. Spotkanie zakończyło się pozytywnym podsumowaniem dotychczasowych prac związanych z budową sieci światłowodowej w gminie Obrowo.
Zasłużona emerytura
29 listopada br. w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Obrowie z siedzibą w Dobrzejewicach odbyła się uroczystość związana z przejściem na zasłużoną emeryturę dr. Waldemara Chomickiego, długoletniego kierownika placówki.
Pożegnanie z zawodową codziennością było momentem pełnym wzruszeń i refleksji nad wieloletnią pracą, pełną zaangażowania, profesjonalizmu i oddania, które włożył w działalność placówki.
Z okazji przejścia na emeryturę, dr. Chomickiemu życzymy spokojnego i pełnego radości rozdziału życia. Mamy nadzieję, że nowy etap przyniesie mu czas na realizację pasji i marzeń, które były na pewno odkładane na później przez wiele lat intensywnej pracy.
- Dziękujemy Panu za wszystko, co zrobił Pan dla Ośrodka i jego pacjentów. Pańskie poświęcenie, mądrość i troska o innych na zawsze pozostaną częścią historii tej placówki – mówiła zastępca wójta Joanna Zielińska w imieniu wójta gminy Andrzeja Wieczyńskiego i całego samorządu.
VII Gminny Konkurs Recytatorski „Kocham Cię, Polsko"
27 listopada już po raz 7. odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Kocham Cię, Polsko!” zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Obrowie.
Konkurs rozgrywany był w trzech kategoriach: klasy I-III, IV-VI, VII-VIII. Każdy z uczestników miał do zaprezentowania jeden dowolny wiersz polskiego poety o treści patriotycznej. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad czterdziestu uczniów.
Jury w składzie: przewodnicząca – Barbara Rogalska, Bartosz Adamski oraz Zuzanna Mytlewska oceniło występy uczestników biorąc pod uwagę m.in.: interpretację utworu, kulturę słowa, dobór utworu do osobowości, ogólny wyraz artystyczny.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury postanowiło przyznać nagrody:
Grand Prix Róża Karlewska
W kategorii klas I-III
I miejsce – Adam Matusik
II miejsce – Zuzanna Jakubowska
III miejsce – Jagoda Ceglińska
W kategorii klas IV-VI
I miejsce – Adam Mazurkiewicz
II miejsce – Lena Kalinowska
III miejsce – Nina Olszewska
Wyróżnienia: Oliwier Mikołajewski, Alicja Kopystecka, Aleksandra Kopystecka, Amelia Sadowy
W kategorii klas VII-VIII
I miejsce – Tymon Lewandowski
II miejsce – Jan Olszewski
III miejsce – Tymon Mazurkiewicz
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, a także nauczycielom przygotowującym uczniów na konkurs oraz jury.
Zwycięzcom składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów. Do zobaczenia za rok!
ZUS wypłacił 317,5 mln zł w ramach programu „Aktywny rodzic”
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 317,5 mln zł w ramach programu „Aktywny rodzic”. Środki te trafiły na konta rodziców ponad 272 tys. dzieci.
Od 1 października trwa nabór wniosków o świadczenia z programu „Aktywny Rodzic”, który oferuje trzy różne wsparcia dla rodziców małych dzieci: „Aktywni rodzice w pracy”, „Aktywnie w żłobku” oraz „Aktywnie w domu”. W zależności od wybranego rodzaju świadczenia, rodzice mogą otrzymać od 500 zł do 1500 zł miesięcznie na każde dziecko. W przypadku dzieci posiadających odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności, kwota dofinansowania może wynieść nawet 1900 zł - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Świadczenia „Aktywni rodzice w pracy” oraz „Aktywnie w domu” przysługują na dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy. Z kolei świadczenie „Aktywnie w żłobku” może być przyznane dziecku, które ukończyło 20. tydzień życia, pod warunkiem, że uczęszcza ono do placówki, a fakt ten zostanie potwierdzony w rejestrze żłobków lub w wykazie dziennych opiekunów. Świadczenie to przysługuje do końca roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 lata. W przypadku, gdy objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym jest niemożliwe lub utrudnione, świadczenie przysługuje do końca roku szkolnego, w którym dziecko kończy 4 lata.
Wnioski do ZUS-u można składać wyłącznie w formie elektronicznej, korzystając z platformy PUE/eZUS, aplikacji mobilnej mZUS, portalu Empatia lub systemu bankowości elektronicznej. Do 26 listopada w województwie kujawsko-pomorskim rodzice i opiekunowie złożyli 19,4 tys. wniosków dotyczących niemal 19,8 tys. dzieci, w kraju 398,7 tys. wniosków na 405,6 tys. dzieci.
Wnioski są rozpatrywane na bieżąco. Te złożone w listopadzie będą rozpatrywane w grudniu.
Do jej pory w całym kraju na "Aktywnie w domu" wypłacono ponad 57,1 tys. świadczeń na przeszło 28,5 mln zł, na "Aktywni rodzice w pracy" – ponad 66,6 tys. świadczeń na przeszło 100,2 mln zł, a na "Aktywnie w żłobku" – ponad 148,3 tys. świadczeń na przeszło 188,7 mln zł.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Bezpłatne szkolenia oraz dyżury ekspertów ZUS
Od 1 lipca 2025 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę tzw. renty wdowiej, która będzie stanowić połączenie renty rodzinnej z innym świadczeniem. Warto skorzystać z najbliższego dyżuru telefonicznego z ekspertem ZUS, aby uzyskać informacje na temat wymaganych warunków, terminów składania wniosków oraz działań, które można podjąć już teraz. Ekspert będzie dyżurował 3 grudnia w godzinach 9:00-11:00 pod numerem telefonu 52 341 87 04 – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Dla przedsiębiorców oraz biur rachunkowych zaplanowano szkolenie online dotyczące zasad rozliczania składki zdrowotnej, które odbędzie się 3 grudnia o godzinie 9:00. Zapisy przyjmowane są do 2 grudnia pod adresem: Sylwia. Bratkowska-Gburek@zus.pl. Tego samego dnia o godzinie 10:00 odbędzie się kolejne szkolenie online, poświęcone zasadom ustalania okresu zasiłkowego oraz przyznawania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Zapisy przyjmowane są do 1 grudnia pod adresem: szkolenia_bydgoszcz@zus.pl.
6 grudnia w Inspektoracie ZUS we Włocławku w godzinach 11:00-14:00 będzie można skorzystać z porad nie tylko ekspertów ZUS-u, ale także zaproszonych gości z NFZ Delegatury we Włocławku.
Ponadto w każdy poniedziałek grudnia, tj. 9, 16, 23 i 30 grudnia, w godzinach 15:00-17:00, w placówkach ZUS w Tucholi i Sępolnie Krajeńskim będą odbywać się indywidualne konsultacje dotyczące programu „Aktywny Rodzic”.
Drugi turniej halowej piłki nożnej seniorów.
W 2. turnieju halowej piłki nożnej dorosłych sezonu halowego 2024/2025 rozegranym 01 grudnia na hali sportowej w Osieku nad Wisłą zwyciężyła drużyna Impactu Obrowo. Drugie miejsce zajęły Obory, a trzecie – Obrowo II. Organizatorem rozgrywek był Urząd Gminy w Obrowie. Kolejny, trzeci turniej zostanie rozegrany 12 stycznia 2025 roku w Dobrzejewicach.
Halowa piłka nożna klas 7-8 szkół podstawowych gminy Obrowo
Uczniowie klas 7-8 wszystkich szkół podstawowych gminy Obrowo rozegrali 30 listopada 2024 r. turnieje halowej piłki nożnej. Współzawodnictwo dziewcząt w Osieku nad Wisłą przygotowała p. Aleksandra Borkowska, a chłopców w Dobrzejewicach p. Wojciech Świderek. Wśród dziewcząt jak i chłopców zwyciężyła Brzozówka. Zespoły tej szkoły zagrają w lutym w zawodach powiatowych w Gronowie. Dyplomy, napoje i transport zapewnił Urząd Gminy w Obrowie.
Czyste Powietrze: okresowe wstrzymanie przyjmowania nowych wniosków o dofinansowanie
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu informuje, że w dniu 28.11.2024 r. rozpoczęła się niezbędna przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Wszystkie dotychczas złożone wnioski są rozpatrywane, wypłata dotacji trwa nieprzerwanie. W Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym nadal można składać wnioski o płatność.
Więcej informacji:
https://czystepowietrze.gov.pl/wazne-komunikaty/czas-na-remont-programu-czyste-powietrze-w-trosce-o-beneficjentow
Dzień Pracownika Socjalnego
Dzień Pracownika Socjalnego to ważne święto, które w Polsce obchodzimy corocznie 21 listopada. Z tej okazji, mimo że sama data przypada na środek tygodnia, w Gminie Obrowo obchody miały miejsce 25 listopada. Spotkanie miało wyjątkowy charakter i stanowiło doskonałą okazję do wyrażenia wdzięczności wszystkim pracownikom socjalnym za ich codzienny trud, zaangażowanie i oddanie w pracy na rzecz osób potrzebujących wsparcia.
Podczas uroczystości, zastępca wójta Gminy Obrowo, Joanna Zielińska złożyła serdeczne podziękowania na ręce kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, pani Renacie Kwiatkowskiej, podkreślając znaczenie pracy wszystkich pracowników socjalnych w gminie.
– Pamiętajmy, że ta praca jest niezwykle ważna. To właśnie pracownicy socjalni poświęcają uwagę trudnym sprawom i osobom znajdującym się w najcięższej sytuacji życiowej – powiedziała zastępca wójta, Joanna Zielińska.
Spotkanie było również okazją do wręczenia symbolicznych kwiatów pracownikom socjalnym, którzy swoją codzienną pracą przyczyniają się do poprawy jakości życia osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych. Uroczystość przebiegała w miłej atmosferze, w której pracownicy, obdarowani ciepłymi słowami i gestami, poczuli się docenieni.
fot. GOPS.
Rozpoczynamy budowę kompleksu przedszkolno-żłobkowego
Władze gminy podpisały umowę z wykonawcą na budowę kompleksu przedszkolno-żłobkowego w Obrowie. Zapewni on najmłodszym mieszkańcom naukę w nowoczesnych warunkach. Władze gminy Obrowo podpisały umowę na budowę nowoczesnego kompleksu przedszkolno-żłobkowego w Obrowie, wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom mieszkańców. Nowy obiekt zastąpi dotychczasowe oddziały przedszkolne znajdujące się w budynku przy Alei Lipowej oraz część oddziałów funkcjonujących w budynku szkoły podstawowej.
– Podpisanie umowy na budowę kompleksu przedszkolno-żłobkowego to kolejny, po rozbudowie szkoły w Brzozówce, ważny moment dla naszej gminy. W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy dynamiczny wzrost liczby mieszkańców, a szczególnie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, co sprawia, że musimy nieustannie dostosowywać naszą ofertę edukacyjną – mówi wójt Andrzej Wieczyński. - Plac budowy został już przekazany. Planowany termin otwarcia kompleksu to wrzesień 2026 roku – dodaje.
Kompleks będzie składał się z części przedszkolnej z 8 oddziałami, które pomieszczą 200 dzieci. Część żłobkowa obejmie 3 nowoczesne sale dla najmłodszych. W budynku zaplanowano również dużą salę zabaw o powierzchni ponad 75 m², która zapewni dzieciom bezpieczne miejsce do aktywności fizycznej i zabawy.
W kompleksie znajdą się także udogodnienia takie jak zespół kuchenny z niezależnym wejściem z zewnątrz, miejsce do spożywania posiłków, sala terapeutyczna, sala sensoryczna, a także przestronny dział administracyjny dla nauczycieli, dyrekcji oraz gabinety specjalistyczne.
Budynek został zaprojektowany z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, zapewniając pełną dostępność dla dzieci i pracowników.
W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego, wykonawcą inwestycji została firma z Włocławka, która zaoferowała kwotę 10 892 094,57 zł za realizację przedmiotu umowy. Nadzór inwestorski nad realizacją zadania to koszt 73 800,00 zł.
Ponadto na realizację inwestycji gmina Obrowo otrzymała dofinansowanie w wysokości 8 048 409,07 zł ze środków unijnych oraz 2 547 339,84 zł z programu Aktywny Maluch.
Inwestycja pn. „Budowa kompleksu przedszkolno – żłobkowego w Obrowie” realizowana jest w ramach:
Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027,
Priorytet: 6 Fundusze europejskie na rzecz zwiększenia dostępności regionalnej infrastruktury dla mieszkańców,
Działanie: 6.2 Inwestycje w infrastrukturę przedszkolną ZITy regionalne Nr naboru: FEKP.06.02-IZ.00-028/23
oraz Aktywny Maluch 2022-2029
Pięć finalistek z gminy Obrowo. Dwie wyróżnione.
Zuzanna Jakubowska, Bianka Węgrzecka, Nina Olszewska, Alicja Kopystecka, Aleksandra Kopystecka przeszły do finału wojewódzkiego konkursu recytatorskiego - Turniej Słów 2024 „Dzieci mają głos”, który odbył się w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Etap finałowy Turnieju Słowa – „Dzieci mają głos” miał miejsce 22 listopada 2024. Do Finału turnieju recytatorskiego, w trzech kategoriach wiekowych zakwalifikowanych zostało 56 uczestników. Jury obradowało w składzie:
- Katarzyna Witkowska – absolwentka Wydziału Edukacji Muzycznej przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wokalistka, aktorka scen muzycznych, instruktorka zespołów wokalnych i folklorystycznych. Prezeska Fundacji Gejzer Kultury. W 2017 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Bydgoszczy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za upowszechnianie kultury teatralnej. Założycielka Teatru Bajecznego – muzycznego teatru objazdowego dla najmłodszych.
- Alicja Lijewska – animatorka kultury. Ukończyła studia na kierunku Produkcja teatralna i organizacja wydarzeń artystycznych. Obecnie instruktorka w Dziale Artystycznym KPCK i aktorka w Teatrze Trzech Kropek, działającym przy instytucji. Od trzech lat koordynatorka Turnieju Słowa.
- Błażej Chorobiński – ukończył Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej w Gdyni i tam stawiał swoje pierwsze musicalowe kroki. Pierwsze doświadczenie ze sceną zdobył pracując w Operze Nova w Bydgoszczy, gdzie przez długie lata śpiewał w chórze dziecięcym. Należy do zespołu aktorskiego Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Współpracuje też z Teatrem Variete w Krakowie oraz Teatrem Muzycznym w Łodzi.
W kat. klasy I-III Bianka Węgrzecka zdobyła I wyróżnienie, natomiast w kat. IV-VI Aleksandra Kopystecka również została wyróżniona.
Finalistki do konkursu przygotowała Ewelina Mytlewska – instruktorka teatralna z Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie.
Fot. KPCK w Bydgoszczy
„Dobry start” – wnioski można składać tylko do końca listopada
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o zbliżającym się terminie składania wniosków o 300 plus, który upływa 30 listopada. Warto pamiętać, że opóźnienie w złożeniu wniosku uniemożliwi uzyskanie wsparcia na bieżący rok szkolny.
Nabór wniosków o świadczenie 300 plus w ramach programu „Dobry Start” rozpoczął się 1 lipca i potrwa do 30 listopada. Po upływie tego terminu wniosek będzie można złożyć jedynie w przypadku, gdy dziecko, które ukończyło 20. rok życia, uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada. W przeciwnym razie środki finansowe na ten rok szkolny przepadną – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Program „Dobry Start” oferuje jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł rocznie dla rodziców i opiekunów na każde uczące się dziecko do 20. roku życia. W przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością wsparcie to przysługuje do ukończenia 24. roku życia. Wyjątek stanowią dzieci uczęszczające do zerówek oraz studenci, dla których to świadczenie nie jest dostępne.
Jeśli ktoś nie pamięta, czy w tym roku składał wniosek o 300 plus, może to łatwo sprawdzić na swoim profilu w PUE/e-ZUS. Wystarczy przejść do zakładki „Dobry Start” i zweryfikować listę obsłużonych wniosków. Jeśli na liście znajduje się wniosek na rok szkolny 2024/2025 z status „obsłużony”, oznacza to, że środki zostały wypłacone. W przeciwnym razie, jeśli takiej pozycji nie ma, warto jak najszybciej złożyć wniosek, aby otrzymać pieniądze na dziecko. Na złożenie wniosku zostały już tylko dwa dni. Wnioski można składać za pomocą aplikacji mZUS, profilu na PUE/e-ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
30 listopada upływa termin na złożenie wniosku o wakacje składkowe na grudzień
Wniosek o wakacje składkowe mogą składać pełnomocnicy, w tym biura rachunkowe, w imieniu przedsiębiorców i komorników. ZUS zakłada, że jeśli pełnomocnik składa taki wniosek, to dysponuje oświadczeniem płatnika potwierdzającym spełnienie wymaganych warunków.
Od 1 listopada 2024 roku mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru CEIDG oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym. Zwolnienie dotyczy składek obliczanych od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osoby prowadzące działalność gospodarczą. Należy jednak pamiętać, że ulga ta nie obejmuje składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca jest zobowiązany opłacać za inne osoby, takie jak pracownicy, zleceniobiorcy czy współpracownicy – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Dotychczas przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego złożyli do ZUS-u 52,7 tys. wniosków o wakacje składkowe, podczas gdy w całym kraju ich liczba osiągnęła ponad 1,088 mln. Osoby, uprawnione, które zamierzają skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, powinny pamiętać o złożeniu wniosku do końca listopada – dodaje rzeczniczka.
Jak złożyć wniosek
Wniosek o wakacje składkowe (RWS) można składać wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy PUE/eZUS i to jedynie z konta płatnika, na okres jednego miesiąca.
Oświadczenia zawarte we wniosku mają na celu potwierdzenie, że płatnicy składek spełniają warunki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 17 a ust. 1 pkt 2 i 3), a także informują o ewentualnym otrzymaniu pomocy de minimis oraz jej wysokości. Oświadczeniom tym został nadany rygor odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. W imieniu przedsiębiorców i komorników może również działać pełnomocnik. W związku z tym ZUS uznaje, że złożenie wniosku RWS przez pełnomocnika jest równoznaczne z posiadaniem przez niego stosownego oświadczenia płatnika, które potwierdza spełnienie wymaganych warunków.
Kreator wniosków RWS
ZUS udostępnił specjalny kreator do wypełniania wniosku RWS. Ważne jest, aby regularnie zapisywać dokument, aby uniknąć jego utraty. Jeśli wniosek został zapisany, ale czeka na podpis, wypełniony formularz pozostaje dostępny w systemie PUE ZUS (eZUS). Należy jednak pamiętać, że będzie on widoczny tylko z poziomu profilu płatnika, a nie z profilu ogólnego.
Jednym ze sposobów podpisania wniosku jest podpis osobisty, który stanowi zaawansowaną formę podpisu elektronicznego. Podpis osobisty ma taką samą moc prawną jak podpis własnoręczny i może być wykorzystywany m.in. do podpisywania dokumentów elektronicznych wysyłanych do urzędów. Certyfikat podpisu osobistego jest zapisany w e-dowodzie. Aby móc korzystać z podpisu osobistego, należy posiadać czytnik NFC do e-dowodu oraz zainstalować odpowiednie oprogramowanie na swoim komputerze.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Od grudnia wyższe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów
Emeryci i renciści mają możliwość podjęcia pracy i dorabiania, jednak niektórzy z nich muszą przestrzegać określonych limitów zarobkowych. Od grudnia limity te będą wyższe niż w poprzednich trzech miesiącach. Bezpieczny próg przychodu wzrośnie o 86,30 zł, osiągając kwotę 5 713,20 zł brutto. Natomiast górna granica wzrośnie o 160,20 zł i będzie wynosić 10 610,20 zł brutto.
Osoby, które dorabiają do wcześniejszej emerytury lub renty, powinny mieć na uwadze, że dodatkowe zarobki mogą wpłynąć na wysokość otrzymywanego świadczenia. W przypadku, gdy przychód przekroczy określone progi – 70% lub 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłatę świadczenia.
Limity zarobkowe ulegają zmianie co trzy miesiące. Od grudnia 2024 roku do lutego 2025 roku granicą bezpiecznego dorabiania jest kwota 5713,20 zł brutto, co stanowi 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Zarobki nieprzekraczające tej kwoty nie wpłyną na zmniejszenie wypłacanej przez ZUS emerytury lub renty. Aby Zakład nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód w grudniu, styczniu i lutym nie powinien przekraczać 130% przeciętnego wynagrodzenia, co odpowiada kwocie 10 610,20 zł brutto – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Przychód przekraczający 70% (5713,20 zł brutto), ale nieprzekraczający 130% (10 610,20 zł brutto) przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia może skutkować obniżeniem świadczenia o kwotę przekroczenia, przy czym zmniejszenie to nie może być wyższe niż ustalona maksymalna kwota obniżenia. Ta maksymalna kwota do kolejnej waloryzacji, wynosi 890,63 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 668,01 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy, oraz 757,08 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.
Kto może dorabiać bez ograniczeń?
Limity zarobkowe nie dotyczą emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60/65 lat). Wyjątek stanowią jedynie seniorzy, którym ZUS podwyższył emeryturę do wysokości świadczenia minimalnego (od marca 1780,96 zł brutto). W przypadku, gdy przychód z pracy przekroczy kwotę podwyższenia do minimalnej emerytury, świadczenie za dany okres zostanie wypłacone w niższej kwocie, bez dopłaty do minimum – wyjaśnia rzeczniczka.
Zarobkować bez ograniczeń mogą także niektórzy renciści. Dotyczy to osób pobierających renty dla inwalidów wojennych oraz inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy jest związana ze służbą wojskową. Przywilej ten obejmuje również renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń. Świadczeniobiorcy pobierający rentę rodzinną, która jest korzystniejsza kwotowo od własnej emerytury ustalonej z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, również nie muszą martwić się limitami przychodów.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
II miejsce w konkursie ogólnopolskim
Kacper Sproski z Osieckiego Klubu Kultury zdobył II miejsce w XIV Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej pod hasłem „Gdy piosenka szła do wojska”. Warto wspomnieć, że zdolny, młody adept sztuki wokalnej otrzymał ostatnio Grand Prix w Gminnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej.
Kacper jest uczniem VI klasy Szkoły Podstawowej im. mjra Henryka Sucharskiego w Osieku nad Wisłą. Uczestniczy również w zajęciach teatralnych i wokalnych Osieckiego Klubu Kultury. Opiekunką artystyczną jest Ewelina Mytlewska z Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie
Źródło z II miejscem w VI Cecyliański Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej w Toruniu
23 listopada odbył się VI Cecyliański Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej, organizowany przez Fundację Chopin w Ogrodzie Sztuk, Diecezję Toruńską i Parafię św. Józefa. W wydarzeniu wzięły udział schole i zespoły wokalne, które zaprezentowały repertuar o tematyce maryjnej.
Przegląd skierowany do dziecięcych schol parafialnych miał na celu propagowanie pieśni religijnej, podnoszenie kultury muzycznej i dzielenie się talentami. Po mszy św. i przesłuchaniach ogłoszono zwycięzców:
I miejsce: Schola „Promyki Maryi” (Parafia św. Józefa, Toruń)
II miejsce: Schola „Źródło” (Parafia Najśw. Serca P. Jezusa, Osiek nad Wisłą)
III miejsce: Scholka św. Andrzeja (Parafia Św. Andrzeja, Toruń)
IV miejsce: „Nutki św. Antoniego” (Parafia Św. Antoniego, Toruń)
V miejsce: Scholka „Nie boję się” (Parafia Św. Piotra i Pawła, Toruń)
Scholę prowadzi Ewelina Mytlewska.
Informacja
w sprawie sprzedaży mienia ruchomego samochodu marki Volkswagen Transporter T4 rok produkcji 2003 stanowiącego własność Gminy Obrowo oraz powołania komisji ds. przeprowadzenia przetargu na sprzedaż mienia ruchomego
Zarezerwuj wizytę w ZUS na wybrany dzień i godzinę
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że wizytę w placówce można umówić z wyprzedzeniem, wybierając dogodny termin. Dzięki wcześniejszej rezerwacji można ominąć kolejkę i od razu skorzystać z obsługi.
Klient, który chce załatwić sprawę w ZUS-ie może sam wybrać dogodny termin i godzinę. Wystarczy, że wcześniej umówi spotkanie. Zarezerwować wizytę w Zakładzie może na dwa sposoby: elektronicznie, za pośrednictwem PUE/eZUS lub aplikacji mobilnej mZUS, albo telefonicznie – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Aby zarezerwować wizytę elektronicznie przez PUE ZUS/eZUS, należy zalogować się na swój profil i wybrać opcję [Wizyty] > [Rezerwacja wizyty]. W aplikacji mobilnej mZUS należy natomiast wybrać opcję [Wizyty] >[Wizyty w ZUS] > [Zarezerwuj wizytę]. Następnie należy wskazać jednostkę ZUS-u, w której chcemy umówić wizytę oraz temat sprawy, która nas interesuje. Do wyboru są m.in.: emerytury i renty, sprawy dotyczące firm i pracujących, świadczenia dla rodzin, zasiłki i świadczenia rehabilitacyjne, obsługa osób niesłyszących, a także profil PUE i profil zaufany. Po dokonaniu wyboru tematu sprawy, na ekranie pojawi się kalendarz z bieżącym tygodniem oraz dostępne terminy rezerwacji wizyt. Pierwszą wizytę można zaplanować na godzinę 8:00, a ostatnią na 14:40. W poniedziałki dostępne są również terminy do godziny 16:40. Po przybyciu do ZUS-u, na biletomacie należy wybrać opcję [Wizyta zarezerwowana] i wprowadzić swój login do PUE/eZUS. Pamiętajmy, że w każdej chwili można odwołać umówioną wizytę. Wystarczy na PUE ZUS/eZUS w zakładce [Wizyty] wybrać opcję [Przegląd i anulowanie rezerwacji] > [Anulowanie rezerwacji], a w aplikacji mZUS
w zakładce [Wizyty w ZUS] kliknąć [Odwołaj wizytę] – wyjaśnia rzeczniczka.
Zarezerwuj wizytę telefonicznie
Klienci, którzy nie posiadają jeszcze konta na platformie e-ZUS, mogą umówić wizytę telefonicznie. Aby zarezerwować spotkanie z pracownikiem Zakładu w jednej z placówek Oddziału ZUS w Bydgoszczy lub w jego podległych jednostkach (w Inowrocławiu, Nakle, Świeciu, Tucholi, Żninie oraz Sępolnie Krajeńskim), należy zadzwonić pod numer 52 341 81 26. Rezerwacja wizyt w placówkach Oddziału ZUS w Toruniu oraz w jego podległych jednostkach (we Włocławku, Grudziądzu, Lipnie, Aleksandrowie Kujawskim, Brodnicy, Rypinie oraz Golubiu-Dobrzyniu) odbywa się pod numerem 54 230 73 76.
Podczas rezerwacji wizyty należy podać swoje dane: imię, nazwisko, PESEL lub serię i numer dokumentu tożsamości oraz numer telefonu komórkowego. Dodatkowo konieczne jest wskazanie placówki, w której ma się odbyć wizyta, oraz sprawy, która będzie omawiana z ekspertem ZUS. Należy również określić dzień i godzinę wizyty. Na podany przez klienta numer telefonu zostanie wysłana wiadomość SMS z informacjami o terminie oraz numerze rezerwacji. Numer rezerwacji należy wpisać na ekranie urządzenia do wydawania biletów w placówce ZUS-u.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Konsultacje społeczne
Od 26 listopada 2024 roku do dnia 3 grudnia 2024 roku będą trwały konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały Rady Gminy Obrowo w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2025
Ogłoszenie na realizacji zadania publicznego
Obrowo, 26.11.2024 r.
Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do złożonej oferty
w trybie art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku
o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2024 poz. 1491)
Zgodnie z art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2024 poz. 1491) Wójt Gminy Obrowo, w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Obrowie zamieszcza ofertę realizacji zadania publicznego pn. „Spotkanie Wigilijne osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunami”, zgłoszoną przez Stowarzyszenie Pomoc Osobom Niepełnosprawnym „Podaj Rękę” w Obrowie.
Uznając celowość realizacji zadania publicznego przez ww. podmiot, na podstawie art. 19a ust. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, każdy może zgłosić uwagi dotyczące złożonej oferty w terminie 7 dni od dnia zamieszczenia na stronie internetowej (tj. do dnia 03.12.2024r.). Uwagi należy wnosić pocztą elektroniczną na adres obrowo@obrowo.pl lub pisemnie na adres:
Urząd Gminy w Obrowie
ul. Aleja Lipowa 27
87-126 Obrowo.
W załączeniu:
- Oferta na realizację zadania publicznego
Listopadowy turniej szachowy.
24 listopada w świetlicy SP Obrowo odbył się turniej szachowy, w którym wzięło udział 16 osób. Rozegranych zostało 7 rund systemem szwajcarskim w tempie 15 minut. Zawody przeprowadził i sędziował p. Eugeniusz Daniszewski nauczyciel matematyki miejscowej szkoły. Spośród wszystkich grających wyłoniono 5 kategorii. W kategorii Open zwyciężył Hubert Kowalski.
Jesienny Turniej Gminy Obrowo
I.Kategoria Open
- Pierwsze miejsce – Hubert Kowalski
II.Kategoria senior
- Pierwsze miejsce – Dariusz Małkiewicz
- Drugie miejsce – Rafał Dulkiewicz
- Trzecie miejsce – Mariusz Strzelecki
III.Junior starszy do 18 roku życia
- Pierwsze miejsce – Tymon Małkiewicz
- Drugie miejsce – Marek Wojciechowski
IV.Junior (13 – 14 lat)
- Pierwsze miejsce – Jędrzej Śmiech
- Drugie miejsce – Jakub Narodzonek
- Trzecie miejsce – Marek Strzelecki
- Czwarte miejsce – Kacper Miciak
V.Junior młodszy (10 – 12 lat)
- Pierwsze miejsce – Maximilian Gorda
- Drugie miejsce – Oliwier Dulkiewicz
- Trzecie miejsce – Marcelina Boniecka
- Czwarte miejsce – Agata Wojciechowska
VI.Dzieci
- Pierwsze miejsce – Luiza Dulkiewicz
- Drugie miejsce – Marcel Gołębiewski
Unihokej klas 6 i młodszych szkół podstawowych gminy Obrowo
23 listopada 2024 r. uczniowie klas 6 i młodszych szkół podstawowych gminy Obrowo rozegrali turnieje unihokeja. Gminne współzawodnictwo dziewcząt w Obrowie przygotował p. Tomasz Rumiński, a chłopców w Brzozówce p. Krzysztof Lerch. W rywalizacji 3 drużyn dziewcząt zwyciężyło SP Obrowo, a w gronie 5 drużyn chłopców wygrał SP Łążyn II. Najlepsze zespoły zagrają 3 i 4 grudnia w zawodach powiatowych w Chełmży. Dyplomy, napoje i transport zapewnił Urząd Gminy w Obrowie.
Chory na zwolnieniu lekarskim musi poinformować swojego pracodawcę oraz ZUS o miejscu swojego pobytu.
Każdy ubezpieczony, który jest chory, ma obowiązek zgłosić zmianę swojego miejsca pobytu w trakcie trwania zwolnienia. Na powiadomienie pracodawcy oraz ZUS-u ma 3 dni.
Podczas wizyty u lekarza, który podejmie decyzję o niezdolności do pracy i zaleci przerwę w jej wykonywaniu, warto upewnić się, że wystawi on zwolnienie, uwzględniając adres, pod którym chory będzie przebywać w czasie rekonwalescencji. Miejsce pobytu może różnić się od adresu zamieszkania, zameldowania czy tego, który figuruje w dokumentacji medycznej. Czasami, w trakcie zwolnienia, chory potrzebuje opieki innych osób, dlatego na czas kuracji przebywa u rodziny. W przypadku zmiany miejsca pobytu po wystawieniu zwolnienia, należy zgłosić nowy adres zarówno pracodawcy, jak i ZUS-owi w ciągu 3 dni – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Wskazanie właściwego miejsca pobytu przez osobę chorą ma kluczowe znaczenie podczas kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Na adres wskazany w zwolnieniu lekarskim może trafić korespondencja z ZUS-u, wzywająca do stawienia się na badanie przez lekarza orzecznika. W przypadku niestawienia się na taką kontrolę, zasiłek chorobowy zostaje wstrzymany od następnego dnia po wyznaczonej dacie badania. Taka decyzja wynika z braku możliwości oceny stanu zdrowia przez lekarza orzecznika ZUS. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy upewnić się, że lekarz wystawia zwolnienie o czasowej niezdolności do pracy na adres, pod którym chory będzie przebywać w trakcie niedyspozycji. Natomiast w przypadku kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich, jeśli kontrolerzy nie zastaną chorego pod adresem wskazanym w zwolnieniu, konieczne będzie złożenie wyjaśnień.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Ostatnia szansa na 300 plus!
30 listopada upływa termin składania wniosków o 300 plus na wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry Start”. Wnioski można złożyć za pośrednictwem aplikacji mZUS, platformy PUE/eZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.
W ramach programu Dobry Start rodzice mają możliwość otrzymania raz w roku 300 zł na wyprawkę szkolną. Środki te można przeznaczyć na zakup podręczników, zeszytów oraz przyborów szkolnych. Świadczenie przysługuje na każde dziecko uczące się w szkole do 20. roku życia, a w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością – do ukończenia 24 lat. Wyjątek stanowią dzieci uczęszczające do zerówek oraz studenci, dla których świadczenie 300 plus nie przysługuje – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Nabór wniosków rozpoczął się 1 lipca. Do 21 listopada do ZUS wpłynęło 3,28 miliona wniosków o świadczenie 300 plus. Na ten cel wypłacono już ponad 1 miliard 386 milionów złotych. W województwie kujawsko-pomorskim złożono 175 tysięcy wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 73,4 miliona złotych.
Rodzice, którzy jeszcze nie ubiegali się w tym roku o świadczenie, mają czas do 30 listopada, aby to zrobić. Wnioski można składać m.in. za pośrednictwem aplikacji mZUS, którą można bezpłatnie pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. Aby aktywować aplikację mobilną ZUS, należy połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS/eZUS. Osoby, które nie posiadają konta na PUE/eZUS, mogą złożyć wniosek o świadczenie 300 plus za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.
Złożenie wniosku po 30 listopada będzie możliwe jedynie w przypadku, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po tej dacie. W przeciwnym razie, jeśli rodzic przeoczy termin i wyśle wniosek później, niestety nie otrzyma świadczenia.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Informacja sportowa
Miłośników królewskiej gry zapraszamy w niedzielę 24 listopada od godz. 09.30 do szkoły w Obrowie na turniej szachowy, rozgrywany systemem szwajcarskim, na dystansie 7 rund, tempem 15 minut, w 5 kategoriach wiekowych: do lat 9, 10-12 lat, 13-14 lat, do lat 18, powyżej lat 18. Zapisy w dniu zawodów od godz. 9.00.
W sobotę 23 listopada odbędą się zawody unihokeja kl. 6 i młodszych szkół podstawowych gminy Obrowo. Dziewczęta zagrają na hali sportowej w Obrowie, a chłopcy w Brzozówce. Początek godz. 09.00.
Informacja
Od poniedziałku 25.11.2024 r. zmiana lokalizacji przystanków MZK w miejscowości Szembekowo ul. Osiedlowa (przystanki Szembekowo-Osiedlowa) zgodnie z załączoną mapą poglądową.
Dzień Pracownika Socjalnego
X Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej
Za nami X Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej. 20 listopada w Świetlicy Wiejskiej w Obrowie miał miejsce Konkurs Piosenki Patriotycznej zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Obrowie. To wydarzenie mające na celu popularyzację pieśni i piosenek o charakterze patriotycznym, wojskowym i harcerskim oraz rozwijanie wrażliwości artystycznych i podnoszenie kultury muzycznej.
Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-V, klasy VI-VIII. Reprezentacja szkoły w każdej kategorii wiekowej mogła wystawić trzech solistów.
Jury w składzie: p. Adrian Drumiński nauczyciel Publicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Osieku nad Wisłą, p. Anna Stelter – instruktor Orkiestry Dętej, p. Grzegorz Filut instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie oceniało występy uczestników, biorąc pod uwagę m.in. dobór repertuaru, warunki głosowe, interpretację utworu, kulturę sceniczną oraz dobór kostiumu do wykonywanego utworu.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury postanowiło przyznać nagrody:
Grand Prix Kacper Sproski; Osiecki Klub Kultury
W kategorii klas I-III:
I miejsce – Inga Masłowska; SP w Brzozówce
II miejsce – Jagoda Ceglińska; SP w Osieku nad Wisłą
III miejsce – Barbara Majewska; SP w Osieku nad Wisłą
W kategorii klas IV-V:
I miejsce – Maja Niewczyk; ZS w Dobrzejewicach
II miejsce – Jagoda Krupska; SP Łążynie II
III miejsce – Kornelia Mytlewska; SP w Brzozówce
W kategorii VI-VIII:
I miejsce – Amelia Węgrzecka; Osiecki Klub Kultury
II miejsce – Maria Haglauer; ZS w Dobrzejewicach
III miejsce – Tamara Błahyj; SP w Osieku nad Wisłą
Okazało się, że tradycje związane z pieśniami patriotycznymi są współcześnie pielęgnowane i utrwalane w pamięci młodego pokolenia Polaków. Uczestników było wielu, to cieszy i napawa dumą.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom za udział oraz zaangażowanie w przygotowaniach do X Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej. Gratulujemy wspaniałych występów. Do zobaczenia w przyszłym roku.
Fotorelacja z wystawy na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie: https://www.gok.obrowo.pl/1429,x-gminny-konkurs-piosenki-patriotycznej
Konkurs wiedzy o Chopinie
W związku z obchodami 200. rocznicy przyjazdu młodego Fryderyka Chopina do Szafarni w latach 1824-1825, Publiczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Osieku nad Wisłą zorganizowała Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie, który miał na celu uczczenie tej ważnej rocznicy.
Wydarzenie to, objęte patronatem Wójta Gminy Obrowo Andrzeja Wieczyńskiego miało na celu poszerzenie wiedzy uczniów na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina. W ramach rywalizacji, uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności i znajomość faktów dotyczących biografii wybitnego kompozytora i jego działalności artystycznej.
Wydarzenie to nie tylko sprzyjało pogłębianiu wiedzy o Chopinie, ale także angażowało młodzież w poznawanie dziedzictwa narodowego, w tym wspaniałej tradycji muzycznej naszego kraju. Dodatkowo, konkurs stanowił doskonałą okazję do integracji młodzieży z różnych szkół, a także do pielęgnowania lokalnej tradycji i pamięci o jednym z najwybitniejszych Polaków.
Organizując takie wydarzenie, organizatorzy pragnęli nie tylko uczcić rocznicę przyjazdu Chopina w nasze regiony, ale także inspirować młodych ludzi do dalszego zgłębiania jego twórczości i odkrywania piękna muzyki klasycznej.
Konkurs skierowany był do uczniów klas VI szkół podstawowych oraz uczniów szkoły muzycznej w gminie Obrowo.
Wyniki konkursu
„Renta wdowia” – wnioski od stycznia 2025 roku. Co można zrobić już teraz?
Od 1 stycznia 2025 roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.
1 stycznia 2025 roku wejdą w życie przepisy, które umożliwią łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi przysługującymi w organach, takich jak ZUS, KRUS, WBE, ZER MSWIA oraz BESW. Jednak samo posiadanie statusu wdowy lub wdowca oraz prawo do dwóch świadczeń nie wystarczą, aby uzyskać „rentę wdowią”. Należy łącznie spełnić następujące warunki:
- mieć co najmniej 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn),
- do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
- nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna),
- nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.
Wdowie lub wdowcowi przysługuje prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną wyłącznie po ostatnim małżonku. Warto podkreślić, że prawo do wypłaty świadczeń w przypadku zbiegu z rentą rodzinną wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Przyznanie „renty wdowiej” będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej. W przypadku, gdy do tej pory nie ubiegali się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek na formularzu ERR jeszcze w tym roku. Następnie do 30 czerwca 2025 roku, należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, korzystając z formularza ERWD. Taka kolejność ułatwi i przyspieszy rozpatrzenie wniosku o łączenie wypłaty obu świadczeń w 2025 roku. Podobna sytuacja dotyczy osób pobierających rentę rodzinną, które nigdy nie wnioskowały o przyznanie emerytury. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli klient w przyszłym roku złoży od razu wniosek o „rentę wdowią”, a nie będzie miał ustalonego prawa do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, ZUS odmówi przyznania świadczenia w zbiegu z powodu braku prawa do drugiego świadczenia.
Ile wyniesie renta wdowia ?
Obecnie wdowy i wdowcy mogą pobierać jedno świadczenie – wyższe lub wybrane spośród dwóch dostępnych opcji: rentę rodzinną lub własne świadczenie, takie jak np. emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy czy emerytura rolnicza. W przyszłym roku będą mieli możliwość wyboru: otrzymywać pełną rentę rodzinną oraz 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie. Warto zaznaczyć, że od 1 stycznia 2027 roku drugie świadczenie zostanie zwiększone z 15 do 25 proc. Taki wybór będą miały także osoby uprawnione do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty szkoleniowej.
Wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekraczać trzykrotności kwoty najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł (3 x 1780,96 zł). Do tego limitu wliczane są również świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki, przyznawane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. W przypadku, gdy suma świadczeń
w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.
Kiedy można złożyć wniosek
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. W przypadku wniosków złożonych do 30 czerwca 2025 r., prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r. Dlatego na złożenie wniosku uprawnione osoby będą miały 6 miesięcy. Osoby, które posiadają już ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie muszą dołączać żadnych dokumentów do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Jeśli zdecydują się złożyć elektronicznie wniosek o „rentę wdowią”, a nie posiadają jeszcze konta w systemie eZUS, pracownik Zakładu pomoże im je założyć. Wystarczy skontaktować się z ZUS-em. Można to zrobić osobiście, podczas e-wizyty, przez cot@zus.pl lub telefonicznie 22 560 16 00.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Informacja
W związku z modernizacją węzła wodociągowego w m. Dobrzejewice, dnia 20.11.2024r. w godz. 10-12 nastąpi przerwa w dostawie wody w miejscowości: Łążyn, Łążynek, Kuźniki, Zębowo, Skrzypkowo, Dobrzejewice, Głogowo ul. Wesołą, Radosna, Kościelna. Za utrudnienia przepraszamy.
Nowy system grzewczy w szkole
W Zespole Szkół w Dobrzejewicach został wymieniony system grzewczy. Ogrzewanie olejowe zostało zastąpione ogrzewaniem gazowym, toteż szkoła została zmodernizowana o nową kotłownię.
W Zespole Szkół w Dobrzejewicach przeprowadzono istotną inwestycję, mającą na celu poprawę efektywności energetycznej oraz podniesienie komfortu uczniów i pracowników. Został wymieniony system grzewczy, który do tej pory oparty był na ogrzewaniu olejowym, na nowoczesny system ogrzewania gazowego. Ta zmiana to element szeroko zakrojonego projektu modernizacji infrastruktury szkolnej, mającego na celu dostosowanie budynków do współczesnych standardów energetycznych i ekologicznych.
Integralną częścią tego projektu była budowa nowej kotłowni gazowej. Kotłownia została wyposażona w nowoczesny sprzęt, który zapewnia wysoką efektywność energetyczną i niezawodność działania.
- Wymiana systemu grzewczego w Zespole Szkół w Dobrzejewicach to nie tylko inwestycja w komfort uczniów i pracowników, ale także w przyszłość. Modernizacja kotłowni i zmiana technologii grzewczej wpisują się w szerszy kontekst działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko – mówi wójt Andrzej Wieczyński.
Gmina ze środków własnych wydatkowała na ten cel 290 741,25 zł.
Na Kujawach i Pomorzu przedsiębiorcy złożyli już ponad 26 tysięcy wniosków o wakacje składkowe.
Każdy uprawniony przedsiębiorca, który zamierza skorzystać z wakacji składkowych w grudniu tego roku, powinien złożyć wniosek do końca listopada. W województwie kujawsko-pomorskim, w okresie od 1 do 18 listopada, złożono ponad 26 tys. wniosków, a w całym kraju ich liczba wyniosła 525,4 tys.
Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudniający do 9 osób, którzy posiadają wpis w CEIDG, a także komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w danym roku. W tym roku mogą uzyskać zwolnienie za grudzień, jeśli złożą wniosek w listopadzie – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Zwolnienie dotyczy składek obliczanych od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osoby prowadzące działalność gospodarczą. Obejmuje ono składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, takie jak emerytalne, rentowe i wypadkowe, a także składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy. Dodatkowo zwolnienie z opłacania składek obejmie również ubezpieczenie chorobowe, pod warunkiem że przedsiębiorca był objęty tym ubezpieczeniem przynajmniej przez jeden dzień w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku oraz w miesiącu, w którym wniosek został złożony. Należy jednak pamiętać, że ulga ta nie dotyczy składki zdrowotnej ani składek opłacanych przez przedsiębiorcę za inne osoby, takie jak pracownicy, zleceniobiorcy czy współpracownicy.
Aby skorzystać z wakacji składkowych kluczowym wymogiem jest podleganie, choćby przez jeden dzień, dobrowolnym lub obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzonej działalności w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o wakacje składkowe. Istotny jest także limit rocznego przychodu, który w 2023 lub 2022 roku nie może przekroczyć równowartości 2 milionów euro w złotych. Dodatkowo kwota pomocy publicznej otrzymanej w ciągu ostatnich trzech lat nie może przekroczyć 300 tysięcy euro (pomoc de minimis).
Wakacje składkowe to rozwiązanie fakultatywne, a nie obligatoryjne, co oznacza, że zainteresowany ma możliwość skorzystania z tej opcji, ale nie jest to jego obowiązkiem. Składki objęte zwolnieniem zostaną pokryte z budżetu państwa i będą uwzględnione w przyszłej emeryturze lub rencie.
Jak wnioskować
Wniosek o wakacje składkowe (RWS) należy złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS, wyłącznie z konta płatnika, co najmniej miesiąc przed planowanym okresem zwolnienia. Na przykład, jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą chciałaby uzyskać zwolnienie za grudzień, musi złożyć wniosek w listopadzie. Wniosek RWS jest edytowalnym dokumentem, w którym automatycznie zostaną pobrane dane identyfikacyjne płatnika składek. Dodatkowo okres zwolnienia będzie domyślnie wypełniony jako miesiąc złożenia wniosku powiększony o jeden. W skład wniosku wchodzi również sekcja zawierająca dane potwierdzające spełnienie warunków do uzyskania zwolnienia, w tym m.in. oświadczenie o korzystaniu z pomocy publicznej de minimis oraz informacje dotyczące osiągniętego przychodu.
Jeśli przedsiębiorca zostanie częściowo zwolniony lub nie otrzyma ulgi, ZUS wyda w tej sprawie odpowiednią decyzję. Zakład przekaże ją na konto płatnika w systemie eZUS. Od decyzji przysługuje prawo odwołania się do sądu za pośrednictwem ZUS.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim? Skorzystaj z programu „Aktywni Rodzice w pracy”!
Rodzice dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy, którzy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego wracają do pracy, mogą ubiegać się o świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”, gdy opiekę nad dzieckiem przejmuje babcia lub niania. Do tej pory do ZUS wpłynęło 107,6 tys. wniosków o to świadczenie, z czego w województwie kujawsko-pomorskim złożono 5,6 tys. wniosków.
Świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” jest skierowane do pracujących rodziców wychowujących dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy, które nie uczęszczają do żłobka, klubu dziecięcego ani przedszkola, oraz nie są pod opieką dziennego opiekuna. Wysokość świadczenia wynosi 1500 zł miesięcznie na każde dziecko, a w przypadku dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności kwota ta wzrasta do 1900 zł – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
O świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” mogą ubiegać się rodzice, opiekunowie faktyczni, rodzice zastępczy oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, pod warunkiem posiadania ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Oznacza to, że muszą być zatrudnieni na przykład na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub prowadzić własną działalność gospodarczą. Aby otrzymać świadczenie, należy wykazać minimalny poziom przychodów, od których opłacane są składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (minimalny poziom podstawy wymiaru składki). Świadczenie przysługuje, gdy łączny przychód obojga rodziców lub opiekunów wynosi co najmniej 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, co stanowi tzw. warunek łączonego poziomu aktywności zawodowej. Należy pamiętać, że podstawa wynagrodzenia każdego z rodziców nie może być niższa niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą i korzystających z preferencyjnych składek – 30 proc.
100 proc. minimalnego wynagrodzenia dla jednego rodzica
Osoby samodzielnie wychowujące dziecko nie muszą udowadniać aktywności zawodowej drugiego rodzica. Wymagane jest jednak, aby w ich przypadku podstawa składek emerytalno-rentowych nie była niższa niż 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Aktywni rodzice w pracy – nie tylko dla osób ubezpieczonych w ZUS
Osoby pracujące wyłącznie na podstawie umowy o dzieło nie mają prawa do świadczenia „Aktywni rodzice w pracy”, ponieważ od takich umów nie są odprowadzane składki do ZUS. Warto podkreślić, że świadczenie to przysługuje nie tylko osobom ubezpieczonym w ZUS, ale także tym, które posiadają ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników, pracują w służbach mundurowych na podstawie stosunku służbowego, a także tym, które pobierają zasiłek macierzyński, chorobowy, opiekuńczy, wyrównawczy, świadczenie rehabilitacyjne lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy zgodnie z Kodeksem pracy.
Wniosek można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej
Rodzice mogą ubiegać się o świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” wyłącznie w formie elektronicznej. Do wyboru mają jeden z czterech dostępnych kanałów: platformę eZUS/PUE ZUS, aplikację mobilną mZUS, bankowość elektroniczną oraz portal Emp@tia. Świadczenie zostanie wypłacone na konto bankowe rodziców, którzy samodzielnie decydują o jego wykorzystaniu.
W danym miesiącu rodzice mogą skorzystać tylko z jednego świadczenia
W ramach programu „Aktywny rodzic” do wyboru są trzy opcje: „Aktywny rodzic w pracy”, „Aktywnie w żłobku” oraz „Aktywnie w domu”. Jeśli zostanie przyznane jedno z tych świadczeń, to za ten miesiąc nie przysługuje na to samo dziecko rodzinny kapitał opiekuńczy ani dofinansowanie żłobkowe. Program umożliwia korzystanie z jednego świadczenia na dziecko w danym miesiącu, jednak w zależności od sytuacji, takiej jak brak pracy, zatrudnienie czy rozpoczęcie uczęszczania przez dziecko do przedszkola, rodzice mogą wielokrotnie zmieniać rodzaj wsparcia. Program „Aktywny rodzic” można łączyć ze świadczeniem 800 plus na dzieci.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Turniej unihokeja klas 7-8 szkół podstawowych w gminie Obrowo
16 listopada 2024 r. uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych gminy Obrowa rozegrali turnieje unihokeja. Gminne współzawodnictwo dziewcząt w Osieku nad Wisłą przygotowała p. Aleksandra Borkowska, a chłopców w Brzozówce p. Krzysztof Lerch. W rywalizacji uczestniczyły po cztery drużyny. Wśród dziewcząt zwyciężyła SP Łążyn II, a w grupie chłopców SP Osiek nad Wisłą. Najlepsze zespoły zagrają w zawodach powiatowych w Chełmży. Dyplomy, napoje i transport zapewnił Urząd Gminy w Obrowie.
Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości
„Tobie, Polsko śpiewamy!” - był to piękny i wzruszający wieczór pod patronatem Wójta Gminy Obrowo Andrzeja Wieczyńskiego, pełen patriotycznych emocji i wspomnień. Zarówno na scenie, jak i na widowni pojawiły się wszystkie pokolenia. Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialna była Osiecka Grupa Teatralno-Wokalna.
Zaprezentowała się również Dziecięco-Młodzieżowa Schola Parafialna "Źródło", grupa „Teatrzaki”, członkinie młodzieżowej grupy teatralnej, a także osieccy harcerze. Uroczystość rozpoczął polonez tańczony przez dzieci. Usłyszeliśmy recytacje wierszy polskich poetów. Goście zaproszeni byli do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych. Teksty wyświetlano na ekranie. Pokoleniowa uroczystość pokazała, że pamiętamy o swojej historii i potrafimy się jednoczyć świętując odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Fot. Marek Rabiasz
Kto cieszy się wysokimi emeryturami?
W Polsce nie brakuje osób, których świadczenia przekraczają kilkanaście tysięcy złotych. Niektóre wypłaty sięgają nawet 20 czy 30 tys. zł. Najwyższa emerytura w kraju wynosi ok. 48,7 tys. zł brutto, podczas gdy najniższa to zaledwie 2 grosze. W województwie kujawsko-pomorskim najwyższa emerytura to niemal 37,9 tys. zł brutto, natomiast najniższa wynosi 6 groszy.
Po marcowej waloryzacji znacznie wzrosła liczba osób pobierających emerytury przekraczające 7 tys. zł brutto. W marcu 2023 roku wynosiła ona 258,8 tys., natomiast w marcu bieżącego roku osiągnęła wartość 473 tys., co oznacza wzrost o 82,7 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Emerytury w wysokości ponad 10 tys. zł brutto pobiera 91,3 tys. osób, w tym 3,7 tys. seniorów, których świadczenie przekracza 15 tys. zł brutto. Największy odsetek świadczeniobiorców, wynoszący 11,7 proc., otrzymuje emerytury w przedziale od 2 600,01 zł do 3 tys. zł brutto – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Osoby otrzymujące wysokie emerytury to seniorzy, którzy zdecydowali się na przejście na świadczenie w późniejszym wieku, mając jednocześnie długi staż pracy oraz wysokie zarobki. Najwyższa emerytura w kraju, wypłacana przez ZUS, wynosi ok. 48,7 tys. zł brutto. Otrzymuje ją emeryt ze Śląska, który zakończył swoją karierę zawodową w wieku 86 lat, po udowodnieniu ponad 67-letniego okresu pracy. Kolejnym rekordzistą jest mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 85 lat i 8 miesięcy, mając niemal 60 lat stażu pracy. Jego świadczenie, wynoszące ponad 40,8 tys. zł brutto, wypłaca I oddział ZUS w Warszawie. Na trzecim miejscu w rankingu najwyższych emerytur znajduje się emerytka z Bydgoszczy, która otrzymuje najwyższą w Polsce emeryturę przyznaną kobiecie, wynoszącą niemal 37,9 tys. zł brutto. Pracowała na swoje świadczenie przez 61 lat, kończąc karierę zawodową w wieku 81 lat – dodaje rzeczniczka.
W województwie kujawsko-pomorskim wysokie świadczenia wypłaca nie tylko bydgoski, ale także toruński ZUS. 83-letni emeryt co miesiąc otrzymuje 23,1 tys. zł brutto. Na przestrzeni całego życia przepracował ponad 45 lat, a na emeryturę przeszedł 14 lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli w wieku 79 lat.
Emerytury w groszowej wysokości
Minimalna emerytura, która od marca wynosi 1780,96 zł brutto, nie jest najniższym świadczeniem wypłacanym przez ZUS. Obecnie najniższa kwota, jaką otrzymuje emerytka z oddziału ZUS w Biłgoraju, wynosi zaledwie 2 grosze za jeden dzień pracy. W województwie kujawsko-pomorskim najniższą emeryturę, wynoszącą 6 groszy wypłaca bydgoski ZUS. Otrzymuje ją kobieta, która przez całe życie przepracowała jedynie 3 miesiące na umowie zlecenia. Z kolei oddział ZUS w Toruniu wypłaca symboliczną emeryturę w wysokości 26 groszy za 17 dni pracy.
Niestety, liczba emerytur poniżej najniższej gwarantowanej kwoty (1780,96 zł brutto) nieustannie rośnie. W marcu 2023 roku wynosiła ona 368,5 tys., a w marcu 2024 roku już 403,8 tys., co stanowi wzrost o 9,6 proc. Warto pamiętać, że prawo do minimalnej gwarantowanej emerytury przysługuje osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) oraz udowodniły wymagany staż pracy (20 lat w przypadku kobiety, 25 lat w przypadku mężczyzn).
Należy przy tym pamiętać, że okres nieskładkowy może stanowić maksymalnie 1/3 okresów składkowych. Jeżeli na przykład kobieta udowodniła co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych, a wyliczona wysokość emerytury wyniesie 1000 zł brutto, to zostanie ona podwyższona do kwoty minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1780,96 zł brutto. Jeżeli natomiast nie udowodni 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych, to emerytura będzie jej wypłacana w wyliczonej kwocie 1000 zł brutto.
Warto skorzystać z porad doradcy emerytalnego
Nie istnieje przepis, który nakładałby obowiązek przejścia na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Jest to indywidualna decyzja każdej osoby, w którym momencie swojego życia chce skorzystać z przysługujących uprawnień emerytalnych. Decyzja o zakończeniu aktywności zawodowej jest jedną z najważniejszych w życiu, dlatego warto podjąć ją świadomie. Zachęcamy do rozmowy z doradcą emerytalnym przed złożeniem wniosku i podjęciem ostatecznej decyzji o przejściu na zasłużony odpoczynek. Taki specjalista nie tylko obliczy przewidywaną wysokość emerytury przy pomocy kalkulatora emerytalnego, ale także przeprowadzi symulacje wysokości świadczenia, które pokażą, o ile emerytura wzrośnie, jeśli zdecydujemy się na dłuższą pracę – dodaje KrystynaMichałek.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Drugi turniej tenisa stołowego dorosłych.
W drugim w tym sezonie otwartym turnieju tenisa stołowego gminy Obrowo zwyciężył Krzysztof Górski z Mirakowa, a w kategorii kobiet Alicja Uhl z Torunia. Turniej rozegrano w niedzielę 17 listopada na hali sportowej w Brzozówce i zagrało w nim 26 zawodników. Organizatorem rozgrywek był Urząd Gminy w Obrowie.
Spotkanie dla seniorów
Z okazji Światowego Dnia Seniora Koło Gospodyń Wiejskich "Dobre Życie" w Brzozówce zorganizowało wyjątkowe spotkanie towarzyskie dla seniorów z Brzozówki oraz Głogowa. Wydarzenie było pełne radości i pozytywnej energii.
Nie zabrakło tańców, rozmów, śmiechu, a także aromatycznej kawy i pysznych ciast, które zostały przygotowane przez członkinie KGW. Seniorzy spędzili razem niezapomniane chwile, bawiąc się w serdecznej atmosferze i celebrując ten wyjątkowy dzień.
Spotkanie miało także na celu zacieśnienie więzi między mieszkańcami, a także integrację seniorów. Z niecierpliwością patrzą w przyszłość i już teraz rozważają organizację nowych inicjatyw, które będą miały miejsce w 2025 roku. Takie spotkania to doskonała okazja do budowania więzi międzypokoleniowych, wspólnego działania i wzajemnego wsparcia, które są niezwykle ważne w życiu seniorów.
Informacja sportowa
2. gminny turniej tenisa stołowego dorosłych odbędzie się w niedzielę 17 listopada na hali sportowej w Brzozówce. Początek godz. 10.00.
W sobotę 16 listopada zostaną rozegrane zawody unihokeja kl. 7-8 szkół podstawowych gminy Obrowo. Dziewczęta zagrają na hali sportowej w Osieku nad Wisłą, a chłopcy w Brzozówce. Początek godz. 09.00.
Ukończonych 165 maratonów
Kazimierz Musiałowski, mieszkaniec Smogorzewca i radny gminy, w połowie września uczestniczył w maratonie w Sydney. Jest to ogromny sukces, gdyż na koncie ma ich już aż 165!
Jak wspomina pan Kazimierz – od zawsze marzył o wyjeździe do Australii. Jako wieloletni maratończyk śledził różne maratony, w tym również ten odbywający się w Sydney, który równocześnie stał się jego celem. Po wielu latach biegowych doświadczeń, kontuzjach i niemałym wyzwaniu po z toruńskim maratonie w 2023 roku, podjął decyzję, by wziąć udział w Sydney Marathon 2024. Pomimo problemów zdrowotnych oraz dzięki wsparciu rodziny, przyjaciół i fizjoterapeutki, udało mu się pokonać trudności.
Na miejscu, zorganizowany przez firmę maratońską wyjazd, umożliwił mu nie tylko bieganie, ale także zwiedzanie Australii. Maraton odbył się w deszczowej pogodzie, ale mimo niespodziewanego zderzenia z wolontariuszem na 40. kilometrze, ukończył bieg z czasem poniżej limitu. Po zakończeniu maratonu cieszył się gratulacjami od rodziny i innych uczestników, a także radością z spełnionego marzenia.
- Maraton w Sydney jest niewątpliwie imponującym osiągnięciem, które świadczy o Pana niezłomnej determinacji, wytrwałości oraz zaangażowaniu w bieganiu. Ukończenie tak wymagającego wyzwania jest dowodem nie tylko na doskonałą kondycję fizyczną, ale także na siłę charakteru. Pana sukces jest inspiracją dla wielu i dowodzi, że ciężka praca oraz pasja prowadzą do wyjątkowych rezultatów – mówi wójt Andrzej Wieczyński. - Pańskie poświęcenie i ciężka praca są inspiracją dla nas wszystkich. Proszę cieszyć się chwilą i niech ten sukces będzie tylko kolejnym z wielu, które jeszcze przed Panem! – dodaje.
Choć nie wiadomo, czy był to jego ostatni maraton, pan Kazimierz zachęca innych do realizowania swoich marzeń i nie rezygnowania z pasji.
- Ruch czyni cuda, pasja wolnym – mówi nasz mieszkaniec.
Zmiana godzin w Punkcie Informacyjno – Konsultacyjnym
Gmina Obrowo prowadzi:
Punkt Informacyjno – Konsultacyjny dla osób uzależnionych i ich rodzin
ZMIANIE NASTĄPIŁY GODZINY PRZYJMOWANIA:
W dniu 15 listopada 2024r. (piątek) czynny będzie w godz. 08:00 - 18:00
Dyżur pełni Wiesława Tatera - certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Obrowie, pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnień w Toruniu.
Halowa piłki nożnej seniorów
Od wielu lat w gminie Obrowo sezon halowej piłki nożnej seniorów rozpoczyna się turniejem Niepodległości. W tym roku,10 listopada, na hali sportowej w Dobrzejewicach zagrało 5 drużyn. Zwycięska drużyna, Obrowo II, zdobyła puchar Wójta gminy Obrowo. Organizatorem rozgrywek był Urząd Gminy w Obrowie.
ZUS: Przedsiębiorcy z Kujaw i Pomorza złożyli już ponad 16,4 tys. wniosków o wakacje składkowe.
Do ZUS wpłynęło ponad 16,4 tys. wniosków o wakacje składkowe od przedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego. W całym kraju, w okresie od 1 do 12 listopada, złożono ponad 333 tys. wniosków. Najwięcej z nich pochodzi z województwa mazowieckiego (58 tys.), natomiast najmniej z województwa opolskiego (6,7 tys.).
Od 1 listopada 2024 r. mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Zwolnienie będzie możliwe w jednym, wybranym przez siebie miesiącu każdego roku kalendarzowego. W bieżącym roku z tej możliwości można skorzystać jedynie w grudniu, pod warunkiem, że wniosek wpłynie do ZUS-u do końca listopada – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Zainteresowanie wakacjami składkowymi jest spore. Tylko w ciągu 12 dni w województwie kujawsko-pomorskim przedsiębiorcy złożyli ponad 16,4 tys. wniosków, w całym kraju 333 tys. Szacowana liczba wniosków o wakacje składowe za grudzień br., która może wpłynąć w tym roku to około 2 mln, na Kujawach i Pomorzu niemal 89,4 tys.
Warunki skorzystania z wakacji składkowych
Z wakacji składkowych mogą skorzystać komornicy sądowi oraz osoby wpisane do rejestru CEIDG, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudniają do 9 osób (tzw. mikroprzedsiębiorcy), pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. W szczególności odnosi się to do rocznego limitu przychodu, który w 2023 lub 2022 roku nie może przekroczyć równowartości 2 milionów euro w złotych. Ponadto łączna kwota pomocy publicznej otrzymanej w ciągu ostatnich 3 lat nie może przekroczyć 300 tys. euro (pomoc de minimis).
Jakie składki sfinansuje budżet państwa
Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osobę prowadzącą działalność. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca jest zobowiązany opłacać za inne osoby, takie jak pracownicy, zleceniobiorcy czy współpracownicy. Składki objęte zwolnieniem będą finansowane z budżetu państwa i będą wliczane do przyszłej emerytury lub renty. Należy również pamiętać, że ulga ta stanowi pomoc de minimis, co oznacza, że w składanym wniosku przedsiębiorca będzie zobowiązany do podania informacji na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał.
Jak i kiedy złożyć wniosek
Wniosek o wakacje składkowe (RWS) może być złożony wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy PUE/eZUS, przez przedsiębiorcę lub jego pełnomocnika– wyłącznie z konta płatnika. Wniosek należy złożyć na miesiąc przed planowanym okresem zwolnienia. Wszystkie informacje dotyczące wniosku będą dostępne na koncie płatnika w systemie PUE/eZUS. Dodatkowo ZUS wyśle powiadomienie o nowej wiadomości dotyczącej wniosku na podany przez przedsiębiorcę adres e-mail lub numer telefonu, które zostały zarejestrowane na koncie PUE/eZUS. W przypadku częściowego zwolnienia lub braku ulgi, ZUS wyda odpowiednią decyzję, która zostanie przekazana na konto płatnika w systemie PUE/eZUS. Od tej decyzji przysługuje prawo odwołania się do sądu za pośrednictwem ZUS.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Przedsiębiorcy z Kujaw i Pomorza złożyli już ponad 16,4 tys. wniosków o wakacje składkowe.
Do ZUS wpłynęło ponad 16,4 tys. wniosków o wakacje składkowe od przedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego. W całym kraju, w okresie od 1 do 12 listopada, złożono ponad 333 tys. wniosków. Najwięcej z nich pochodzi z województwa mazowieckiego (58 tys.), natomiast najmniej z województwa opolskiego (6,7 tys.).
Od 1 listopada 2024 r. mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Zwolnienie będzie możliwe w jednym, wybranym przez siebie miesiącu każdego roku kalendarzowego. W bieżącym roku z tej możliwości można skorzystać jedynie w grudniu, pod warunkiem, że wniosek wpłynie do ZUS-u do końca listopada – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Zainteresowanie wakacjami składkowymi jest spore. Tylko w ciągu 12 dni w województwie kujawsko-pomorskim przedsiębiorcy złożyli ponad 16,4 tys. wniosków, w całym kraju 333 tys. Szacowana liczba wniosków o wakacje składowe za grudzień br., która może wpłynąć w tym roku to około 2 mln, na Kujawach i Pomorzu niemal 89,4 tys.
Warunki skorzystania z wakacji składkowych
Z wakacji składkowych mogą skorzystać komornicy sądowi oraz osoby wpisane do rejestru CEIDG, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudniają do 9 osób (tzw. mikroprzedsiębiorcy), pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. W szczególności odnosi się to do rocznego limitu przychodu, który w 2023 lub 2022 roku nie może przekroczyć równowartości 2 milionów euro w złotych. Ponadto łączna kwota pomocy publicznej otrzymanej w ciągu ostatnich 3 lat nie może przekroczyć 300 tys. euro (pomoc de minimis).
Jakie składki sfinansuje budżet państwa
Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osobę prowadzącą działalność. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca jest zobowiązany opłacać za inne osoby, takie jak pracownicy, zleceniobiorcy czy współpracownicy. Składki objęte zwolnieniem będą finansowane z budżetu państwa i będą wliczane do przyszłej emerytury lub renty. Należy również pamiętać, że ulga ta stanowi pomoc de minimis, co oznacza, że w składanym wniosku przedsiębiorca będzie zobowiązany do podania informacji na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał.
Jak i kiedy złożyć wniosek
Wniosek o wakacje składkowe (RWS) może być złożony wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy PUE/eZUS, przez przedsiębiorcę lub jego pełnomocnika– wyłącznie z konta płatnika. Wniosek należy złożyć na miesiąc przed planowanym okresem zwolnienia. Wszystkie informacje dotyczące wniosku będą dostępne na koncie płatnika w systemie PUE/eZUS. Dodatkowo ZUS wyśle powiadomienie o nowej wiadomości dotyczącej wniosku na podany przez przedsiębiorcę adres e-mail lub numer telefonu, które zostały zarejestrowane na koncie PUE/eZUS. W przypadku częściowego zwolnienia lub braku ulgi, ZUS wyda odpowiednią decyzję, która zostanie przekazana na konto płatnika w systemie PUE/eZUS. Od tej decyzji przysługuje prawo odwołania się do sądu za pośrednictwem ZUS.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
ZUS: dyżury telefoniczne oraz konsultacje
15 listopada w godzinach od 9:00 do 10:30 pod numerem telefonu 54 288 61 58 będzie można uzyskać informacje na temat elektronicznych form kontaktu z ZUS, takich jak e-wizyty oraz Platforma Usług Elektronicznych/eZUS. Tego dnia, w ramach Drzwi Otwartych w Inspektoracie ZUS w Grudziądzu, w godzinach od 9:00 do 11:00, oferowane będą indywidualne porady dotyczące świadczenia wspierającego.
Dodatkowo 15 listopada, w godzinach od 11:00 do 14:00, pracownicy ZUS będą udzielać porad w siedzibie NFZ we Włocławku, przy ul. Kilińskiego 16. Odwiedzający stoisko ZUS będą mieli okazję uzyskać informacje na temat emerytur, rent, dodatków oraz przeliczania świadczeń emerytalno-rentowych – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Dyżur dotyczący świadczenia rehabilitacyjnego odbędzie się 20 listopada. Zachęcamy do kontaktu w godzinach od 9:00 do 11:00 pod numerem 56 610 93 32 – informuje rzeczniczka.
Eksperci będą dostępni także 21 listopada, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące świadczenia wspierającego, 500+ dla osób niesamodzielnych oraz dodatku pielęgnacyjnego. Można się z nimi skontaktować w godzinach od 8:00 do 10:00 pod numerem 54 230 73 76 oraz od 10:00 do 12:00 pod numerem 56 610 93 32.
22 listopada, w godzinach od 9:00 do 10:30, pracownicy ZUS będą udzielać informacji na temat zasad wypełniania i korygowania dokumentów zgłoszeniowych oraz rozliczeniowych pod numerem 54 288 61 57. Natomiast w godzinach od 9:00 do 11:00, pod numerem 54 282 83 34, będzie można uzyskać informacje dotyczące zasiłków. Dodatkowo 22 listopada, w ramach Drzwi Otwartych w Inspektoracie ZUS w Grudziądzu, w godzinach 9:00-11:00, będzie można skorzystać z indywidualnych konsultacji na temat Programu Aktywny Rodzic.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Sześć nagród w Turnieju Słowa 2024 „Dzieci mają głos”
Jedenaścioro młodych z Osieckiego Klubu Kultury reprezentowało naszą gminę w I etapie Turnieju Słowa 2024 „Dzieci mają głos” w Chełmińskim Domu Kultury. Jest to wojewódzki konkurs organizowany przez KPCK w Bydgoszczy.
Do finału zakwalifikowało się pięć naszych recytatorek:
Kat. I-III:
I miejsce Bianka Węgrzecka
III miejsce Zuzanna Jakubowska
Kat. IV-VI
I miejsce Alicja Kopystecka
II miejsce Aleksandra Kopystecka
III miejsce Nina Olszewska
Kat. VII-VIII
I wyróżnienie Jan Olszewski
Finał odbędzie się 22 listopada w KPCK w Bydgoszczy.
Transport do Chełmna zapewnił UG Obrowo. Dziękujemy!
Bezpłatne porady prawne
Studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika co wtorek w godzinach 12:00 – 14:00 udzielą bezpłatnych porad prawnych z zakresu ochrony własności intelektualnej dla zainteresowanych osób fizycznych i podmiotów prawnych. Pracownia działa na razie pilotażowo do końca roku w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim, przy ul. Franciszkańskiej 12.
ZUS od 90 lat stoi na straży bezpieczeństwa i dbałości o zdrowie. Pomaga w powrocie do pracy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych obchodzi swoje 90-lecie. Został powołany do życia przez Prezydenta Ignacego Mościckiego 24 października 1934 roku. Od samego początku swojej działalności nie tylko zarządzał ubezpieczeniami, ale również podejmował szerokie działania na rzecz poprawy zdrowia.Dziś kontynuuje tę misję, m.in. poprzez prewencję rentową w ramach rehabilitacji leczniczej.
Od 1996 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Co roku z bezpłatnego pobytu w ośrodkach oraz z zabiegów i zajęć w ramach tego programu korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W 2023 roku z rehabilitacji leczniczej ZUS-u skorzystało ponad 48,4 tys. osób, w tym niemal 20 tys. mężczyzn oraz ponad 28,4 tys. kobiet. Najwięcej osób rehabilitowanych było z powodu chorób narządu ruchu - w systemie stacjonarnym 33,4 tys., a w systemie ambulatoryjnym 6 tys. W I półroczu 2024 roku z rehabilitacji skorzystało już 28,3 tys. osób, z czego 1,6 tys. osób z województwa kujawsko-pomorskiego – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Rehabilitacja z ZUS ma na celu poprawę stanu zdrowia osób, których schorzenia są najczęstszą przyczynę niezdolności do pracy. Do tych niedyspozycji zalicza się m.in. problemy z narządem ruchu, zaburzenia głosu, choroby układu krążenia, schorzenia psychosomatyczne, takie jak zaburzenia nerwicowe, a także dolegliwości układu oddechowego oraz nowotwory gruczołu piersiowego.
O skierowaniu na rehabilitację leczniczą oraz jej formie decyduje lekarz orzecznik ZUS. Rehabilitacja może odbywać się w systemie ambulatoryjnym, co oznacza 24 dni zabiegowych bez noclegu w ośrodku znajdującym się w miejscu zamieszkania. Istnieje również możliwość rehabilitacji stacjonarnej, podczas której ubezpieczony może spędzić w sanatorium ponad trzy tygodnie.
Ośrodki rehabilitacyjne znajdują się w całej Polsce, w tym w wielu uzdrowiskowych miejscowościach, takich jak np. Krynica-Zdrój, Muszyna, Ustroń, Krynica Morska, Stegna i Ciechocinek. Zainteresowanie wyjazdami jest duże, zwłaszcza że osoby skierowane do ośrodków przez ZUS nie ponoszą żadnych kosztów związanych z rehabilitacją, wyżywieniem ani zakwaterowaniem. Leczenie jest w pełni finansowane przez Zakład, który pokrywa również koszty dojazdu do sanatorium i z powrotem, do wysokości ceny biletu najtańszego środka komunikacji publicznej.
Kto może skorzystać z rehabilitacji leczniczej?
Z rehabilitacji leczniczej mogą skorzystać osoby, które są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy, a jednocześnie rokują odzyskanie tej zdolności poprzez skorzystanie z leczenia. Na rehabilitację mogą zostać skierowane osoby ubezpieczone w ZUS-ie lub pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, zasiłek chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Z programu, który ma na celu poprawę kondycji zdrowotnej, mogą skorzystać także emeryci, pod warunkiem, że są aktywni zawodowo i podlegają ubezpieczeniom społecznym. Prawo do rehabilitacji leczniczej ma również osoba na rencie socjalnej przyznanej na czas określony, jeśli jednocześnie podlega ubezpieczeniom społecznym lub ma prawo do zasiłku chorobowego bądź świadczenia rehabilitacyjnego.
Od czego zacząć?
Procedurę ubiegania się o wyjazd do sanatorium warto rozpocząć od wizyty u lekarza prowadzącego. Może to być zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i specjalista. To on wypełni wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej (formularz PR-4). Następnie wniosek należy złożyć w ZUS-ie lub przesłać go pocztą. Warto dodać, że jeśli lekarz wypełni wniosek o rehabilitację podczas wizyty, ma możliwość, przesłania go w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych/eZUS.
Do wniosku należy dołączyć dokumentację medyczną z przebiegu leczenia. Kolejnym krokiem jest badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika ZUS, który oceni, czy po rehabilitacji w ośrodku pacjent ma szansę na odzyskanie zdolności do pracy. Następnie Zakład wyśle zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację, które określa termin pobytu, adres ośrodka oraz najważniejsze informacje dotyczące organizacji turnusu rehabilitacyjnego. Jeśli dokumentacja medyczna będzie wystarczająca do wydania orzeczenia o potrzebie wyjazdu, ZUS może skierować pacjenta do ośrodka w tzw. trybie zaocznym. W takim przypadku bezpośrednie badanie ubezpieczonego przez lekarza orzecznika nie będzie konieczne – tłumaczy rzeczniczka.
Lekarz orzecznik ZUS może skierować na rehabilitację leczniczą nie tylko na wniosek lekarza, u którego pacjent się leczy, ale także podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym aktualnie przebywa chory, albo podczas badania, gdy stara się o świadczenie rehabilitacyjne czy rentę z tytułu niezdolności do pracy. W razie odmowy skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS na wniosek lekarza leczącego można wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu
w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Środki na kolejne projekty
Gmina Obrowo otrzymała 9,2 mln zł na realizację dwóch kluczowych inwestycji w ramach programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027”. W miniony czwartek tj. 7 listopada w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami beneficjentów programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027", podczas którego wręczono umowy o finansowanie projektów. Gmina Obrowo, która została beneficjentem tego programu, otrzymała łącznie ponad 9,2 mln zł na realizację dwóch kluczowych inwestycji.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z kolejnych przyznanych środków na realizację projektów, które są kluczowe dla dalszego rozwoju naszej gminy. Dzięki nim poprawimy infrastrukturę edukacyjną i stworzymy nowe przestrzenie rekreacyjne – powiedział wójt Andrzej Wieczyński.
W spotkaniu wzięła udział Joanna Zielińska, zastępca wójta Gminy Obrowo, która odebrała umowy na dwa projekty:
1.Budowa kompleksu przedszkolno-żłobkowego w Obrowie, na który gmina uzyskała dofinansowanie w wysokości 8 048 409,07 zł.
2.Rewitalizacja stawu i stworzenie miejsc rekreacji i wypoczynku na terenie wokół stawu przy Alei Lipowej w miejscowości Obrowo, dofinansowana kwotą 1 248 409,84 zł.
– Dzięki tym środkom, w ramach budowy kompleksu przedszkolno-żłobkowego, zwiększymy liczbę miejsc przedszkolnych na terenie naszej gminy. To oznacza poprawę warunków dydaktycznych oraz lepszą opiekę wychowawczo-edukacyjną dla dzieci. Drugie dofinansowanie pozwoli nam na rewitalizację stawu oraz zagospodarowanie jego otoczenia, co stworzy nowe przestrzenie do wypoczynku i rekreacji dla naszych mieszkańców, w tym oczekiwany przez mieszkańców Obrowa i okolic nowy plac zabaw. Obie inwestycje stanowią istotne wsparcie dla rozwoju naszej gminy i poprawy jakości życia jej mieszkańców – podkreśliła Joanna Zielińska, zastępca wójta.
fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Mikołajki 2024
Drogie Dzieci!
Wójt Gminy Obrowo wraz z Biblioteką Publiczną w Dobrzejewicach i Zespołem Szkół w Dobrzejewicach zapraszają Was na Gminne Mikołajki 6 grudnia - czeka na Was moc atrakcji do zobaczenia!
I Forum Generalne LGD
Lokalna Grupa Działania zaprasza na I Forum Generalnego LGD, które odbędzie się 21 listopada (czwartek) 2024 r. w Świetlicy Wiejskiej w Krobii.
Zapisy do udziału w forum:https://docs.google.com/forms/d/1HPa7PtF841RIB_s73zhkGxGS82FOiFThHfl5DJE-R6Y/edit
11 Listopada
Narodowe Święto Niepodległości
Odbiór zmieszanych odpadów komunalnych – zmiany terminów
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o. o. w Toruniu informuje, że ze względu na Święto Niepodległości przypadające 11.11.2024 r. zmianie ulegną terminy odbioru odpadów.
Poniedziałek (11.11) – dzień wolny
Wtorek (12.11) – odbierane będą odpady tak, jak w każdy poniedziałek oraz Dobrzejewice i Zawały z trasy wtorkowej.
Środa (13.11) – odbierane będą odpady tak, jak w każdą środę oraz zakończona zostanie trasa wtorkowa - Łążynek
Uwaga! Zmina organizacji ruchu 12 listopada
We wtorek 12 listopada w godzinach 9.00-12.30 odbędzie się bieg z okazji Święta Niepodległości oraz ku pamięci cichociemnego Kazimierza Czerwińskiego, organizowane przez Zespół Szkół w Dobrzejewicach.
Na czas biegu zostanie zamknięty fragment drogi od ZS w Dobrzejewicach, na wysokości wjazdu na teren parkingu szkoły przy ul. Dobrzejewice 57a w kierunku miejscowości Zawały, do miejsca tuż przed skrzyżowaniem.
Za wszelkie niedogodności przepraszamy.
Gminne Obchody Święta Niepodległości
Z okazji Święta Niepodległości zapraszamy na występ artystyczny i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych - 11 listopada o godzinie 16.00 w Środowiskowy Dom Samopomocy.
Coraz więcej stulatków w województwie kujawsko-pomorskim otrzymuje premie za wiek
Na Kujawach i Pomorzu świadczenie honorowe z ZUS-u otrzymuje 225 osób, które ukończyły 100 lat i więcej. Rok temu było ich 184, a dwa lata temu -149. Najstarsza seniorka ma 109 lat i mieszka w Toruniu, podczas gdy najstarszy beneficjent liczy 104 lata i zamieszkuje w Bydgoszczy.
Od 1972 roku osoby, które osiągnęły wiek 100 lat, mogą liczyć na specjalną premię za wiek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami świadczenie przyznawane jest w stałej wysokości, odpowiadającej wartości kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. Wysokość kwoty bazowej zmienia się co roku, 1 marca, co powoduje, że stulatkowie nabywający prawo do świadczenia zyskują z każdym rokiem wyższą kwotę świadczenia honorowego. W rezultacie pobierają świadczenie w różnej wysokości. Raz przyznana „honorowa emerytura” pozostaje niezmienna i jest wypłacana do końca życia w tej samej kwocie– informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
– Wysokość świadczenia honorowego przyznawanego z okazji ukończenia 100 lat życia zależy od daty urodzenia świadczeniobiorcy. Od 1 marca 2024 roku nowi stulatkowie otrzymują świadczenie w wysokości 6 246,13 zł brutto. Natomiast osoby, które ukończyły 100 lat, na przykład w styczniu 2024 roku, otrzymują świadczenie honorowe w wysokości 5 540,25 zł brutto. Świadczenie jest wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury lub renty – mówi Krystyna Michałek.
W województwie kujawsko-pomorskim specjalną premię za wiek z ZUS-u pobiera 225 osób, z czego 88 proc. stanowią kobiety. Oddział ZUS w Bydgoszczy wypłaca 113 świadczeń honorowych, natomiast oddział ZUS w Toruniu - 112. W regionie najstarsza beneficjentka świadczenia honorowego z ZUS-u ma 109 lat i mieszka w Toruniu, podczas gdy najstarszy beneficjent liczy 104 lata i zamieszkuje w Bydgoszczy.
Co należy zrobić, aby otrzymać dodatkowe pieniądze?
Osoby, które pobierają świadczenie emerytalno-rentowe z ZUS-u, nie muszą składać żadnego wniosku, aby uzyskać świadczenie honorowe. ZUS przyzna im dodatkową gratyfikację z urzędu, a wypłatę przekaże od miesiąca, w którym osoba uprawniona ukończyła 100 lat. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku seniorów, którzy nie otrzymują emerytury ani renty z żadnej instytucji. W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek, który należy złożyć w ZUS-ie. Wniosek może również złożyć członek rodziny w imieniu stulatka.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Z mLegitymacji ZUS korzysta już 877 tys. emerytów i rencistów
Prawie 877 tys. osób pobrało mLegitymację ZUS z aplikacji mObywatel. Elektronicznym dokumentem można posługiwać się tak jak tradycyjną legitymacją. Emeryt lub rencista, okazując legitymację na ekranie smartfona, potwierdza swoje uprawnienia do przysługujących mu ulg.
Od stycznia 2023 roku każdy emeryt i rencista ma możliwość korzystania z elektronicznej wersji swojej legitymacji. Jest ona dostępna w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. Aby dodać dokument, wystarczy uruchomić aplikację, kliknąć „Dodaj dokument” i wybrać z listy „Legitymacja emeryta-rencisty”. Od tego momentu na pulpicie aplikacji pojawi się ikona mLegitymacji. Co istotne, jeśli wcześniej nie dodano w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, należy najpierw potwierdzić swoją tożsamość, dołączając „Dowód osobisty”, a następnie dodać „Legitymację emeryta-rencisty” – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
ZUS automatycznie wystawia mLegitymacje wszystkim emerytom i rencistom. Osoby, które chcą otrzymać tradycyjną wersję w formie plastikowej karty, mogą złożyć odpowiedni wniosek do ZUS (formularz ERL). Elektroniczny dokument mogą pobrać nie tylko nowi świadczeniobiorcy, ale także osoby, które na dzień 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową.
Elektroniczna legitymacja w telefonie jest bardzo wygodna i działa jak tradycyjny dokument. Okazując legitymację na ekranie smartfona, można potwierdzić status emeryta lub rencisty, udowodnić prawo do świadczeń zdrowotnych oraz skorzystać z przysługujących ulg (np. zniżek na bilety).
Posiadacz obu wersji legitymacji może korzystać zarówno z tradycyjnej, czyli plastikowej karty, jak i z jej wersji elektronicznej. Dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej pozostaje ważna zgodnie z terminem jej ważności.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Oszustwa na zwolnieniach lekarskich – wyniki kontroli. W regionie ZUS odzyskał 8,5 mln zł.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek kontrolować zwolnienia lekarskie, a także obniżyć wysokość świadczeń chorobowych po ustaniu tytułu ubezpieczenia. W okresie od stycznia do września 2024 roku w województwie kujawsko-pomorskim wstrzymano, zwrócono lub obniżono świadczenia chorobowe na łączną kwotę 8,5 mln zł, a w skali całego kraju kwota ta przekroczyła 188,7 mln zł.
W ramach swoich uprawnień ZUS prowadzi dwa rodzaje kontroli zwolnień. Pierwsza z nich dotyczy prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Kontrolujący sprawdzają, czy osoba korzystająca ze zwolnienia, a tym samym z świadczenia chorobowego, nie wykonuje pracy ani innych czynności, które mogłyby być sprzeczne z zaleceniami lekarza i utrudniać powrót do zdrowia. W przypadku sprawowania opieki, kontrolujący muszą również ustalić, czy poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny, którzy mogą zapewnić opiekę dziecku (z wyjątkiem dzieci do 2. roku życia) lub choremu członkowi rodziny – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Drugi rodzaj kontroli dotyczy prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Lekarze orzecznicy ZUS sprawdzają, czy osoba korzystająca z e-ZLA nadal jest chora i czy konieczne jest przedłużenie zwolnienia, czy też należy je skrócić – dodaje rzeczniczka.
Wyniki kontroli zwolnień w kujawsko-pomorskim
W województwie kujawsko-pomorskim, od stycznia do września 2024 roku, dwa oddziały ZUS (bydgoski i toruński) przeprowadziły blisko 24,2 tys. kontroli zwolnień, co stanowi wzrost o 645 w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku. W wyniku tych działań wydano 1,4 tys. decyzji, a kwota wstrzymanych świadczeń chorobowych wyniosła 1 mln 785 tys. zł. ZUS obniżył również wysokość świadczeń po ustaniu tytułu ubezpieczenia o 6 mln 712 tys. zł, co dotyczyło 2,6 tys. osób. Łącznie, kwota obniżonych i cofniętych świadczeń chorobowych w tym okresie wyniosła 8,5 mln zł, co stanowi wzrost o 1,7 mln zł w porównaniu do ubiegłego roku.
Wyniki kontroli zwolnień w kraju
W całej Polsce, od stycznia do września 2024 roku, ZUS przeprowadził 376,1 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Zakończyły się one wydaniem 27,8 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę niemal 40 mln zł. Po ustaniu tytułu ubezpieczenia ZUS obniżył wypłaty o 148 mln 744 tys. zł, co dotyczyło 83,9 tys. osób. Łączna kwota obniżonych i cofniętych świadczeń chorobowych w tym okresie wyniosła 188 mln 726 tys. zł. W analogicznym okresie ubiegłego roku ZUS przeprowadził 336,9 tys. kontroli, wydając 20,6 tys. decyzji, a kwota wstrzymanych zasiłków wyniosła 19,4 mln zł. ZUS obniżył także wysokość świadczeń po ustaniu zatrudnienia na kwotę blisko 110 mln zł, a dotyczyło to 72,4 tys. osób. W sumie w tym okresie do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wróciło 129 mln 377 tys. zł. W skali kraju wyniki tegorocznych kontroli i obniżonych świadczeń są wyższe od ubiegłorocznych o ponad 59,3 mln zł.
Niezwykle pomocne w ujawnianiu nieprawidłowości są elektroniczne zwolnienia lekarskie, które obowiązują od grudnia 2018 roku. Umożliwiają one ZUS-owi bieżącą weryfikację wpływających zwolnień oraz szybką reakcję na występujące nieprawidłowości. Często informacje o niewłaściwym wykorzystaniu zwolnienia ZUS otrzymuje od pracodawców lub „życzliwych”.
Co ludzie robią na zwolnieniach?
Nadal najczęściej zwolnienie lekarskie traktowane jest jako forma urlopu, co skutkuje wyjazdami np. zagranicznymi. Często też na zwolnieniu wykonuje się prace zarobkowe. W województwie kujawsko-pomorskim wśród osób, które musiały zwrócić zasiłek chorobowy, znalazła się logopeda, która na zwolnieniu przyjmowała pacjentów w swoim gabinecie. Inna osoba pełniła dyżur w placówce medycznej, korzystając z opieki nad dzieckiem. Przyłapana została również właścicielka salonu fryzjerskiego, która zamiast się kurować, przyjmowała klientki. Inne przykłady niewłaściwego korzystania ze zwolnienia lekarskiego obejmują budowę garażu na własnej posesji, prace na budowie remizy, obsługę parkingu przy hotelu, a nawet tańce po urazie kręgosłupa na imprezie towarzyskiej.
Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z utratą prawa do zasiłku chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia. W takich przypadkach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeśli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot. Natomiast w przypadku kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jeśli okaże się, że osoba kontrolowana przez lekarza orzecznika ZUS jest już zdrowa, dochodzi do skrócenia zwolnienia lekarskiego. W takiej sytuacji ubezpieczony zachowuje prawo do zasiłku chorobowego tylko do dnia badania.
Warto przypomnieć, że kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich mogą przeprowadzić także pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 ubezpieczonych. Najczęściej takie kontrole wykonują w ich imieniu pracownicy działu kadr.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Wizyty w stadninie
Gmina zaprosiła gminne szkoły do udziału w projekcie „Upowszechnianie jeździectwa – ogólnopolskie treningi woltyżerskie” realizowanym przez Stajnię Equitan w Sąsiecznie. Uczestnictwo w zajęciach jest możliwe dzięki współpracy Stajni z Urzędem Gminy Obrowo.
W ramach uczestnictwa w projekcie uczniowie mają okazję poznać tajniki hodowli koni, dowiedzieć się, jak dbać o te piękne zwierzęta oraz zobaczyć, jak wyglądają codzienne obowiązki w stadninie. Jest to wspaniała okazja, aby na własne oczy zobaczyć życie koni i spędzić czas na świeżym powietrzu, w bezpiecznej i edukacyjnej atmosferze.
Do projektu zgłosiło się łącznie 9 grup (około 200 uczniów) z czterech szkół– z Łążyna II, Obrowa, Dobrzejewic i Osieka nad Wisłą.
- Serdecznie dziękuję właścicielce Stajni Equitan, pani Joannie Kępińskiej-Tomczuk za inicjatywę organizacji bezpłatnych zajęć edukacyjnych dla uczniów naszych szkół. To wspaniały przykład współpracy, która przyczynia się do rozwoju dzieci i młodzieży. Dziękujemy za wsparcie i troskę o edukację najmłodszych – powiedział wójt Andrzej Wieczyński.
Zajęcia odbywają się w dniach od 30 października do 21 listopada.
Bezpłatny dojazd uczniów na zajęcia zorganizował Urząd Gminy w Obrowie.
Punkt informacyjno-konsultacyjny dla osób uzależnionych i ich rodzin.
W dniu 08 listopada 2024 r. (piątek) czynny będzie do godz. 14:00 - pomieszczenie radców prawnych.
Dyżur pełni Wiesława Tatera - certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Obrowie, pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnień w Toruniu.
Wśród najlepszych na świecie
Radosław Siciun, mieszkaniec Osieka nad Wisłą, zajął 6. miejsce na Mistrzostwach Świata w Kulturystyce w hiszpańskim Santa Susana. To kolejny rok, w którym znalazł się w ścisłym finale i wraca do Polski z medalem.
Niewątpliwie to bardzo prestiżowy wynik, który świadczy o wyjątkowych umiejętnościach, wieloletniej ciężkiej pracy i poświęceniu. Zajęcie 6. miejsca na tak wysokim poziomie rywalizacji oznacza, że zawodnik znalazł się w gronie najlepszych kulturystów na świecie. Jest to ogromny sukces, biorąc pod uwagę globalną konkurencję i wysoki poziom sportu.
- Był to najtrudniejszy pod względem zdrowotnym okres przygotowawczy. Przypominam, że to kategoria open, start z dużo młodszymi zawodnikami bez podziału na kategorie – możemy przeczytać w social mediach Radosława.
Zdjęcia pochodzą z FB Radosława Siciuna.
Kolejne prace nad projektem
Po uwzględnieniu uwag Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, projektant sali gimnastycznej przy szkole w Łążynie II zmienił pierwotną koncepcję architektoniczną.
Zyskają na tym nie tylko dzieci i uczniowie, ale i cała społeczność lokalna.
Prace nad projektem sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Łążynie II nadal trwają. Realizacja tej inwestycji jest ważna zarówno dla rozwoju sportowego, jak i promowania zdrowego trybu życia, nie tylko wśród uczniów, ale i wszystkich mieszkańców gminy.
- To kolejna inwestycja w infrastrukturę sportowo-oświatową na terenie naszej gminy. To dopiero początek obecnej kadencji, a już oddaliśmy do użytku boisko wielofunkcyjne i plac zabaw przy szkole w Osieku nad Wisłą, a także nową część budynku Zespołu Szkół w Brzozówce – zaznacza wójt Andrzej Wieczyński. – Teraz rozpoczynamy realizację naszego kolejnego założenia. Sala gimnastyczna przy szkole w Łążynie II jest w trakcie projektowania – dodaje.
Po otrzymaniu pierwotnej koncepcji architektonicznej dokumentacja została przekazana do zaakceptowania m.in. przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu. Z uwagi na wydane przez konserwatora zabytków zalecenia, konieczne było naniesienie zmian przez projektanta, gdzie początkowy projekt został zmieniony, a pod koniec sierpnia przekazany Gminie do zatwierdzenia.
- Niestety konieczne było zmniejszenie powierzchni zabudowy. Jednakże nie wpływa to w żaden sposób na funkcjonalność obiektu – mówi projektant.
Zaprojektowana sala gimnastyczna ma dwa wyodrębnione segmenty. Pierwszy z nich obejmuje zaplecze sali sportowej, w którym znajdą się szatnie, sanitariaty, pomieszczenia techniczne, magazyny oraz sala lekcyjna. Drugi z segmentów to część sportowa, która została przesunięta względem zaplecza sportowego zapewniając normatywne nasłonecznienie sal lekcyjnych w budynku szkoły.
Zmieniony projekt sali gimnastycznej zakłada również zastosowanie trzech mobilnych trybun składanych o łącznej pojemności 81 miejsc siedzących.
Powierzchnia zabudowy planowanej inwestycji to około 1120 m kw.
- Sala gimnastyczna ma ułatwić realizację szkolnej podstawy programowej w zakresie rozwoju kultury fizycznej. Ma przede wszystkim służyć uczniom, ale chcemy, by była ona miejscem do spędzania czasu wolnego i uprawiania sportu przez pozostałych mieszkańców pobliskich miejscowości – mówi wójt. – Liczę na to, że po otrzymaniu projektu końcowego będzie możliwość zrealizowania tej inwestycji przy pomocy funduszy zewnętrznych.
Koszt opracowania dokumentacji to 57 200,00 zł z terminem realizacji przez projektanta do 28 marca 2025 roku.
Dzień z eKRUS. Rolniku, załóż konto na eKRUS!
W dniach 18-22 listopada 2024 r. w oddziałach regionalnych i wybranych placówkach terenowych KRUS w całej Polsce odbędzie się „Dzień z eKRUS”, podczas którego rolnicy ubezpieczeni w Kasie będą mogli bezpłatnie założyć konto na portalu eKRUS.
Podczas „Dnia z eKRUS” rolnicy uzyskają pomoc eksperta, poznają korzyści wynikające z korzystania z portalu, będą mogli zadawać pytania w swoich indywidualnych sprawach, dostępnych z poziomu serwisu, a także poznają wszystkie jego funkcjonalności.
Dodatkowo każdy rolnik, który założy konto podczas „Dnia z eKRUS” weźmie udział w losowaniu nagrody – niespodzianki.
Portal dla Rolników eKRUS to system informatyczny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeznaczony dla rolników, ich małżonków i domowników podlegających ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz członków ich rodzin zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego w KRUS. Umożliwia załatwienie wielu spraw online, bez konieczności wizyty w urzędzie.
Korzystanie z eKRUS jest dobrowolne i całkowicie bezpłatne.
Co załatwisz przez portal eKRUS?
- uzyskasz dostęp do informacji o okresach ubezpieczenia, wykazach składek ubezpieczeniowych, terminach i historii płatności, a także o okresach podlegania ubezpieczeniu pomocników rolnika oraz ich składkach
- opłacisz składki oraz zadłużenia z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz składki i zadłużenia za pomocników rolnika online
- wypełnisz i wyślesz elektroniczne wnioski, takie jak: wniosek o zasiłek macierzyński, o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy rolniczej, zgłoszenie wypadku, oświadczenie dotyczące działalności gospodarczej czy wniosek o przedłużenie okresu wypłaty zasiłku chorobowego
- dokonasz zgłoszenia do ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego oraz do ubezpieczenia zdrowotnego pomocników rolnika w okresie świadczenia pomocy w gospodarstwie
- pobierzesz zaświadczenia w formie elektronicznej, m.in.: o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, o okresach podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz o okresach podlegania i opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.
„Dzień z eKRUS” w OR KRUS w Bydgoszczy będzie miał miejsce 19 listopada 2024 r. w siedzibie Oddziału przy ul. Wyczółkowskiego 22 w Bydgoszczy.
Więcej informacji https://www.gov.pl/web/krus/rolniku-zaloz-konto-na-ekrus
Serdecznie zapraszamy.
Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy
Spotkanie z firmą Orange
Orange Polska realizuje budowę sieci światłowodowej w projekcie „Toruński d Orange Światłowód" obszar nr 5.04.15.d, w którym znajduje się Gmina Obrowo.
W dniu 28 października 2024 roku odbyło się spotkanie z przedstawicielami firmy Orange, w tym z podwykonawcami odpowiedzialnymi za działania związane z projektowaniem i budową sieci światłowodowej na obszarze gminy Obrowo w ramach projektu „Toruński d Orange Światłowód", realizowany przez firmę Orange. Gmina Obrowo, jako jedna z nielicznych gmin, będzie miała wybudowany światłowód dla 4322 nowych adresów.
- Gmina Obrowo w 2024 r. została zakwalifikowana do projektu budowy światłowodu przez Orange. Dla nas to wielkie szczęście i jesteśmy zadowoleni, że firma Orange zawarła akurat tę umowę na budowę światłowodu, gdyż była w stanie zgodzić się na warunki proponowane przez ministerstwo. Dla nas to także wyróżnienie, bowiem potrafimy sprostać jako gmina oczekiwaniom firm światłowodowych i robimy wszystko, co należy, by proces budowy światłowodu postępował. Jesteśmy gminą, która rozumie, jak ważny dla mieszkańców jest dostęp do światłowodu, dlatego współpraca z firmami światłowodowymi jest naszym priorytetem i jest znakomita, co przyda się na etapie realizacji tego projektu przez Orange - powiedział wójt Andrzej Wieczyński.
W toku spotkania przedstawione zostały firmie Orange pytania zadawane najczęściej przez mieszkańców gminy.
- W sprawie kolejności wykonywania prac na terenie gminy: Firma Orange informuje, że podawanie kolejności wykonywania prac, czy konkretnych miejscowości, w których będą realizowane inwestycje, jest zależne od wielu czynników i firma nie jest w stanie podać takiej kolejności. Przedstawiciele Orange deklarują, że w trakcie bieżącej współpracy będą nakreślane "kierunki", w których podążać będzie sieć światłowodowa.
- Firma Orange mówi o "krokach milowych" bardziej niż konkretnych miejscowościach, bowiem firma musi wykonać w ciągu pierwszego roku 15% inwestycji, potem do kolejnego momentu 30%, itd. Po spotkaniu z przedstawicielami firmy wyjaśniamy, że Orange rozpoczęło prace projektowe, a zarazem realizację zadania w Brzozówce, gdzie widoczny jest już postęp prac. Rozpoczynają się prace także w miejscowości Stajenczynki. Trwają liczne uzgodnienia, w tym z Energą. Orange uzgadnia sprawy przejść przez poszczególne działki, w tym pasy drogowe. Sprawa postępuje szybko, gdy właścicielem działki (pasa drogowego) jest gmina, ale gdy działki są prywatne, a właściciele nie zamieszkują, nie wyrażają zgody z różnych powodów lub mieszkają poza granicami Polski, sprawa wydłuża się znacząco. Uzgodnienia przejść przez działki wpływać więc będą na czas i pewną kolejność realizacji światłowodu. Firma Orange informuje, że nie wie gdzie i w jakim tempie uda się najszybciej uzyskać wszystkie, podkreślam wszystkie, uzgodnienia, w tym z właścicielami działek oraz konieczne warunki techniczne. Dodam, że prace napowietrzne na istniejących liniach lub proponowane przez Orange inne rozwiązania, w każdej lokalizacji są ustalane z operatorem Energa. Orange deklaruje, że wszelkie prace projektowe i uzgodnienia realizuje systematycznie i tam gdzie się tylko da - wyjaśnia Joanna Zielińska, zastępca wójta.
2. W związku z pytaniami mieszkańców wyjaśniamy, że światłowód Orange jest oddzielną inwestycją, niezależną od infrastruktury światłowodu Nexery, czy innych firm. Jak wyjaśnia firma Orange, nie jest możliwe na końcowych odcinkach sieci światłowodowej "kontynuowanie" prac, bo nie ma technicznych możliwości.
Wszelkie informacje o aktualnych i planowanych zasięgach sieci szerokopasmowych można znaleźć i zweryfikować także na stronie internetowej https://internet.gov.pl.
Wciąż zachęcamy mieszkańców, którzy nie znaleźli się w zasięgu Nexery ani projektu Orange, do zgłaszania zapotrzebowania.
Zgłaszanie zapotrzebowania - https://internet.gov.pl.
Link do mapy interaktywnej Nexery - https://www.nexera.pl/pl/map/
Formularz - pytania o sieć szerokopasmową w ramach POPC/KPO/FERC - https://tiny.pl/h3f2dbd2
Bezpłatne szkolenie pn.: Metody ograniczające stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej
Zapraszamy na bezpłatne szkolenie wszystkich rolników realizujących interwencję dotyczącą dobrostanu zwierząt, którzy zgodnie z ustawą o PS WPR 2023-2027 zobowiązani są do jednorazowego odbycia szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej, po którym otrzymają zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Wymóg ten obowiązuje od 2024 roku.
Uwaga!!!
Zgodnie z §48 ust. 7b rozporządzenia dobrostanowego – w przypadku gdy rolnik nie odbył szkolenia, to nakłada się na niego karę wynoszącą 30% płatności dobrostanowej, jaka by mu przysługiwała, gdyby odbył szkolenie.
- Szkolenia ekranowe – dostępne cały czas online 24 godziny na dobę
Szkolenie dostępne jest w formie szkolenia ekranowego, rejestracja na stronie: www.sdr.kpodr.pl - Szkolenia online – dostępne według poniższego harmonogramu
Szkolenia online – na platformie clickmeeting
czas szkolenia: 1:30 h
Harmonogram najbliższych szkoleń online
Lp. |
Data szkolenia |
Godzina szkolenia |
Rejestracja online |
1. |
13.11.2024 |
15.00 |
|
2. |
20.11.2024 |
||
3. |
27.11.2024 |
15.00 |
3. Szkolenia stacjonarne – w ostatnim kwartale roku planowane są szkolenia stacjonarne dla osób, które nie skorzystają, że szkoleń online czy ekranowych. Osoby zainteresowane formą stacjonarną proszone są o zgłaszanie się do Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego
Rolnik ubiegający się w kampanii 2024 o przyznanie do płatności dobrostanowej, jest zobowiązany złożyć dokument poprzez aplikację eWniosekPlus najpóźniej do 21 marca 2025 roku.
W przypadku dodania dokumentu w trakcie postępowania, tj. po złożeniu wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej, należy skorzystać z funkcjonalności "Dokumenty uzupełniające".
Zapraszamy na warsztaty muzyczne
Zachęcamy dzieci i młodzież w wieku 7-15 lat do zapisów na wyjazd do Łodzi na warsztaty muzyczne z zespołem Mocni w Duchu.
Do wyboru warsztat:
- śpiew chóralny
- gitara
- ukulele
- instrumenty smyczkowe
- taniec (flagi)
Zapisy: Ewelina Mytlewska, tel. 697083076. Liczba miejsc ograniczona.
Koszt – 100 zł (warsztaty, obiad – pizza, napoje, herbata, ciastka, owoce)
Transport darmowy zapewnia Urząd Gminy Obrowo.
Szczegóły:
https://centrum.mocniwduchu.pl/rekolekcje/warsztaty-muzyczne-2
Uwaga! Zmiana organizacji ruchu
W związku z planowanym zakończeniem prac na ulicy Osiedlowej w Szembekowie, które miało odbyć się w dniu jutrzejszym, uprzejmie informujemy, że z powodu najechania pojazdu na przygotowaną do asfaltowania studzienkę, wykonawca jest zmuszony wydłużyć prace o jeden dzień roboczy, tj. do 12.11.2024 r.
W związku z powyższym, w dniu 12 listopada będzie kursował bus zastępczy. Odjazd busa z przystanków nastąpi 10 minut wcześniej niż planowany odjazd MZK.
W związku z robotami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 7 – 9 listopada zostanie zamknięty odcinek drogi ul. Osiedlowej od ulicy Bajkowej do ulicy Lipowej.
Wykonawca wyznaczył objazd dla pojazdów przez ulicę Kopciuszka.
Autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem przystanków: Brzozówka, Brzozówka – sklep, Brzozówka – wieś, Brzozówka – Olszynowa, Szembekowo – Osiedlowa, Szembekowo – sklep, Szembekowo – OSP, Szembekowo – skrzyżowanie oraz Lubicz Górny (tylko w kierunku Szembekowa). Dojazd z pominiętych przystanków do pętli na ul. Lipowej zapewni wykonawca, odjazd z przystanków 10 minut szybciej niż planowany odjazd MZK.
Konkurs testowy dla rolników rozpoczęty!
Zapraszamy rolników do udziału w V Ogólnopolskim Konkursie Testowym z Zakresu Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym „Gdy zdrowie dopisuje, bezpiecznie rolnik pracuje".
Więcej informacji https://www.gov.pl/web/krus/v-ogolnopolskim-konkurs-dla-rolnikow
Aktywnie w żłobku – najpopularniejsze świadczenie w programie „Aktywny Rodzic”
Od 1 października trwa nabór wniosków z programu „Aktywny Rodzic”, który oferuje trzy rodzaje wsparcia dla rodziców dzieci w wieku do 3. roku życia. Najpopularniejszym z tych świadczeń jest „Aktywnie w żłobku” o które zawnioskowało 170,3 tys. osób na ponad 173 tys. dzieci.
Od października rodzice małych dzieci mogą składać wnioski na jedno z trzech świadczeń w ramach programu „Aktywny Rodzic”: „Aktywni rodzice w pracy”, „Aktywnie w żłobku” oraz „Aktywnie w domu”. Świadczenie „Aktywnie w żłobku” cieszy się największym zainteresowaniem zarówno w kraju, jak i w województwie kujawsko-pomorskim. W kraju do tej pory złożono 170,3 tys. wniosków na ponad 173 tys. dzieci, w regionie 7,2 tys. wniosków na 7,4 tys. dzieci – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Świadczenie „Aktywnie w żłobku” zastępuje dotychczasowe tzw. żłobkowe, do którego prawo powstało przed 1 października 2024 r. Kwota dofinansowania nowego świadczenia jest znacznie wyższa i wynosi do 1500 zł miesięcznie na dziecko, a w przypadku dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności – do 1900 zł. Nie ma początkowego wieku dziecka, od którego przysługiwałoby świadczenie. Warunkiem jest uczęszczanie dziecka do placówki i potwierdzenie tego w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych albo w wykazie dziennych opiekunów. Dofinansowanie przysługuje do końca roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 lata, a w sytuacji, gdy objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym jest niemożliwe lub utrudnione – do końca roku szkolnego, w którym dziecko kończy 4 lata.
Dziecko musi być wpisane do rejestru
Aby ZUS mógł przyznać świadczenie „Aktywnie w żłobku”, placówka do której uczęszcza dziecko musi potwierdzić ten fakt wpisem do rejestru. Rodzic jest zobowiązany do przekazania swoich danych oraz danych dziecka podmiotowi prowadzącemu placówkę, do której uczęszcza dziecko, a placówka musi na bieżąco aktualizować dane swoich podopiecznych w ministerialnym rejestrze. Chodzi m.in.
o informacje dotyczące wysokości czesnego oraz potwierdzenie, czy dziecko nadal uczęszcza do placówki. Na aktualizację danych placówka ma czas do 5. dnia roboczego następnego miesiąca.
Brak wypełnienia w rejestrze żłobków lub wykazie dziennych opiekunów kwoty faktycznie poniesionej opłaty za dziecko może wydłużyć czas oczekiwania na środki lub wręcz uniemożliwić ich wypłatę. Warto zaznaczyć, że świadczenie „Aktywnie w żłobku” nie przysługuje, gdy opłata za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna przekracza ustawowo określony maksymalny koszt pobytu. Od 1 października 2024 r. do 31 marca 2025 r. limit ten wynosi 2200 zł.
Zakład apeluje do żłobków o wprowadzanie kwot opłat faktycznie ponoszonych przez rodziców. Placówki muszą również pamiętać o bieżącym wypisywaniu dzieci, które przestały uczęszczać do danej placówki. Opóźnienie w przekazaniu tej informacji może wpłynąć na możliwość przyznania innego wsparcia z programu „Aktywny Rodzic”, ponieważ w danym miesiącu można pobierać tylko jedno świadczenie na dziecko.
Wypłaty rozpoczną się na przełomie listopada i grudnia. Świadczenie „Aktywnie w żłobku” ZUS przekaże bezpośrednio na rachunki placówek opieki, natomiast pozostałe rodzaje wsparcia, takie jak „Aktywni rodzice w pracy” i „Aktywnie w domu”, trafią na konta rodziców.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Przedszkolaki górą!
Dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Króla Maciusia I z grupy Podróżników pod kierunkiem pani Eweliny Przybylskiej i pani Anny Maciejko zajęły II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Przyrodniczym pt. „Płynie, wije się Wisła”.
29 października przedszkolaki zostały zaproszone na podsumowanie akcji ekologicznej „Pan Karp zarybia Wisłę”. Rozdanie nagród odbyło się w siedzibie firmy Anwil we Włocławku. Celem konkursu była promocja walorów przyrodniczych królowej polskich rzek.
Dzieci miały okazję wziąć udział w pogadance na temat pszczół, poznać wiele gatunków ryb oraz zdobyć informacje na temat ptaka – sokoła.
Zwieńczeniem akcji było zarybianie rzeki przez laureatów konkursu. Do Wisły trafiło tysiące młodych sandaczy.
Dla przedszkolaków była to świetna lekcja ekologiczna.
Zawodnicy AKT Budo w Hiszpanii
Podopieczni Akademii Karate Tradycyjnego Budo wyjechali do Hiszpanii, by wziąć udział w Mistrzostwach Świata.
Jeszcze przed zawodami prezes klubu, Jarosław Mejer, przesłał nam krótką fotorelację z pobytu w Barcelonie.
Udział w tak prestiżowych zawodach to ogromna szansa na zdobycie cennych doświadczeń oraz nawiązywanie międzynarodowych relacji.
Renta wdowia – dyżur telefoniczny
Renta wdowia to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Pierwsze wypłaty ruszą od lipca 2025 r. Trzeba jednak spełnić określone warunki, aby móc pobierać rentę wdowią.
Warto skorzystać z najbliższego dyżuru telefonicznego, by dopytać eksperta ZUS o szczegóły. Dyżur odbędzie się we wtorek, 5 listopada w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 341 87 04 - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Wnioski o rentę wdowią będzie można składać już od 1 stycznia 2025 roku, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. W przypadku wniosków złożonych do 30 czerwca 2025 r., prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r. Dlatego na złożenie wniosku uprawnione osoby będą miały aż 6 miesięcy.
Uroczystość Wszystkich Świętych
W tym szczególnym czasie, kiedy wspominamy naszych bliskich, pragniemy oddać hołd tym, którzy odeszli, a którzy na zawsze pozostaną w naszych sercach i pamięci.
Wspominamy tych, którzy swoim zaangażowaniem, pracą i pasją przyczynili się do rozwoju naszej gminy Obrowo. Dziękujemy im za ich poświęcenie, które kształtowało naszą teraźniejszość i przyszłość. Niech pamięć o nich będzie dla nas inspiracją do dalszej pracy na rzecz naszej gminy.
Wspólnie z mieszkańcami, złożymy hołd zmarłym samorządowcom, księżom, społecznikom czy właścicielom majątków ziemskich, modląc się o ich spokój i wieczny odpoczynek. Niech nasze myśli i modlitwy będą z nimi w tym dniu, a ich pamięć niech trwa w naszych sercach na zawsze.