Przejście do sekcji:

Treść strony - marzec

Sołectwa Dobrzejewice i Osiek nad Wisłą z nagrodami

Przedstawiciele sołectw Dobrzejewice i Osiek nad Wisłą odebrali nagrody w konkursie wojewody kujawsko – pomorskiego na najlepsze upamiętnienie Dnia Niepodległości 2022. 

Uroczyste spotkanie z przedstawicielami nagrodzonych sołectw zorganizowano 11 marca w Bydgoszczy. Naszą gminę reprezentowali: zastępca wójta Joanna Zielińska, sołtyska Zawał Alicja Tarkowska, sołtyska Dobrzejewic Jolanta Sadowska, sołtys Osieka nad Wisłą Tomasz Wieczyński, wicedyrektorka Zespołu Szkół w Dobrzejewicach Danuta Szwed-Salejko, członkini dobrzejewickiego koła gospodyń wiejskich Weronika Wierzbowska i członek rady sołeckiej Osieka nad Wisłą Krzysztof Balewski.

Sołtysi otrzymali gratulacje od Wojewody Kujawsko – Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza oraz goszczących na uroczystości przedstawicieli rządu, parlamentu i prezydenta RP. Nagrodami w konkursie były wycieczki autokarowe dla 40 osób do Warszawy i Poznania. Sołectwo Dobrzejewice, które zajęło jedno z pierwszych miejsc, wyjedzie do stolicy Polski, a sołectwo Osiek nad Wisłą odwiedzi Poznań.

- Gratuluję sukcesu obu sołectwom. Świetne pomysły, znakomita realizacja, zaangażowanie tylu osób - mieszkańcy gminy Obrowo potrafią się pięknie cieszyć wielkim polskim świętem - podkreśla wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

Jak w 2022 roku świętowaliśmy odzyskanie niepodległości?

Gminne obchody święta niepodległości odbyły się 11 listopada w remizie OSP w Osieku nad Wisłą. Ich wyjątkowość polegała na tym, że w ich organizację włączyło się wiele różnych grup: Osiecka Grupa Teatralno-Wokalna, sołtys i rada sołecka miejscowości, strażacy ochotnicy, koła gospodyń wiejskich, harcerze, dzieci skupione wokół Osieckiego Klubu Kultury Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie, Schola Źródło z osieckiej parafii, wielu mieszkańców Osieka nad Wisłą i okolic oraz gmina Obrowo. Dzięki temu podczas obchodów było rodzinnie i serdecznie.

Tutaj znajdą Państwo naszą relację z gminnych obchodów Święta Niepodległości

W Dobrzejewicach natomiast obchody narodowego święta miały nieco inny charakter – bardziej podniosły, skupiony na historii. Obchody rozpoczęły się 7 listopada od przypomnienia sylwetki bohatera II wojny światowej, urodzonego w Dobrzejewicach cichociemnego Kazimierza Czerwińskiego. W Zespole Szkół w Dobrzejewicach zorganizowano spotkanie, podczas którego Elżbieta Skyrska z toruńskiej Fundacji im. gen. Elżbiety Zawackiej opowiadała uczniom o cichociemnych i K. Czerwińskim.

Aby dowiedzieć się więcej o tym spotkaniu, kliknij i przejdź do informacji

Następnie, 10 listopada w szkole w Dobrzejewicach odbyła się akademia upamiętniająca wydarzenia z 11 listopada 1918 roku. Uczniowie recytowali i śpiewali piosenki o tematyce patriotycznej. Spektakularności przedstawieniu dodała pantomima przedstawiająca zmagania Polski z zaborcami. Na akademię przybyli mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej z Dobrzejewic, którzy otrzymali od uczniów kotyliony. Na twarzach wielu osób widać było łzy wzruszenia…

11 listopada z inicjatywy sołectwa w kościele w Dobrzejewicach odbyła się msza w intencji ojczyzny. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały kotyliony, które rozdawały wiernym przed kościołem. Po mszy delegacja mieszkańców udała się na lokalny cmentarz oddać hołd tym, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

16 listopada w dobrzejewickiej szkole odbyła się wieczornica patriotyczna, a 18 listopada, w 78. rocznicę pierwszego zrzutu cichociemnego Czerwińskiego do Polski, odprawiono mszę świętą w jego intencji.
Zdjęcia pochodzą z profilu fb sołectwa Dobrzejewice.

  • Sołectwo Dobrzejewice i Osiek nad Wisłą z nagrodami
  • Sołectwo Dobrzejewice i Osiek nad Wisłą z nagrodami
Przejdź do początku strony