Przejście do sekcji:

Treść strony - czerwiec

Dzień Dziecka w szkole w Łążynie II: wszystko zaczyna się od marzeń

Szkoły, przedszkola, biblioteki, a także urzędy, sklepy, parafie… wszyscy świętują dziś Dzień Dziecka. Festyn dla swoich uczniów zorganizowała także Szkoła Podstawowa w Łążynie II. Odbył się piknik na trawie, któremu towarzyszyły występy taneczne i artystyczne, konkursy i pokaz mody. Zajadano torty i lody ufundowane przed radnego miejscowości Jerzego Falkowskiego, gminę i Radę Rodziców.

W Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Łążynie II Dzień Dziecka obchodzono sportowo, artystycznie, śpiewająco, tanecznie, międzynarodowo i niezwykle apetycznie. Po tak emocjonujących zadaniach trzeba było się przecież posilić. Dzieci zajadały się więc lodami i kiełbaskami z ogniska, a także dziesięcioma potężnymi tortami, ufundowanymi przez radnego Jerzego Falkowskiego, gminę i Radę Rodziców. O pyszności i artakcje zadbała także rada sołecka i sołtyska Barbara Kłosińska.

- Życzę Wam, aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach, a każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł wiele pozytywnych doświadczeń. Nie bójcie się marzyć, bo od marzeń wszystko się zaczynamówiła do swoich uczniów dyrektor szkoły Hanna Affelt.

- Ja więc marzę o tym, aby znów być dzieckiem i móc bawić się dziś z uczniamiżartował wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

Na szczęście podczas pikniku nie padało. Burza nadeszła nad gminę po zakończeniu zabawy.

  • Dzie Dziecka yn 2022 01
  • Dzie Dziecka yn 2022 011
  • Dzie Dziecka yn 2022 012
  • Dzie Dziecka yn 2022 013
  • Dzie Dziecka yn 2022 014
  • Dzie Dziecka yn 2022 015
  • Dzie Dziecka yn 2022 016
  • Dzie Dziecka yn 2022 017
  • Dzie Dziecka yn 2022 02
  • Dzie Dziecka yn 2022 03
  • Dzie Dziecka yn 2022 04
  • Dzie Dziecka yn 2022 05
  • 44450
  • 44451
  • 44452
  • 44453
  • 44454
  • 44455
  • 44456
  • 44457

Mirosława Kłosińska rozpoczęła pracę w Zarządzie Powiatu

Mirosława Kłosińska, nasza Pani Sekretarz, uczestniczyła dziś w posiedzeniu Zarządu Powiatu – po raz pierwszy jako członek tego gremium. Na członka Zarządu M. Kłosińska została wybrana podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Toruńskiego, 26 maja.

Mirosława Kłosińska, nasza Pani Sekretarz, rozpoczęła pracę w Zarządzie Powiatu Toruńskiego. O swoich planach opowiedziała Adrianowi Aleksandrowiczowi ze Starostwa Powiatowego w Toruniu.

Po wielu latach pracy na rzecz Gminy Obrowo i Powiatu Toruńskiego debiutuje Pani w roli Członka Zarządu Powiatu. Z jakim nastawieniem rozpoczyna Pani ten etap swojej kariery samorządowej?
MK: Samorządowiec zawsze pracuje z myślą o mieszkańcach. Jestem gotowa, aby swoje doświadczenia z gminy Obrowo i z bycia radną powiatową przenieść do zarządu. Pracuję na rzecz samorządu terytorialnego już bardzo długo i przeszłam przez wszystkie etapy tej ścieżki kariery. To ludzie, ich problemy i szukanie rozwiązań, które mogą im pomóc są dla nas najważniejsi. Mam w sobie bardzo dużo zapału do pracy dla  mieszkańców Powiatu i mojej ukochanej gminy Obrowo. Dobrze znam problemy dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Wiem, jakiej pomocy oczekują od nas jako samorządowców.

To właśnie do kontaktu z mieszkańcami będzie Pani przykładała szczególną wagę?
MK: Oczywiście! Będę starała się robić wszystko, aby mieszkańcom naszego powiatu żyło się lepiej i żebyśmy wszyscy czuli się tu bezpiecznie.

Które z doświadczeń, jakie nabyła Pani w Gminie Obrowo uda się przełożyć na skalę powiatu?
MK: Na pewno będę chciała zwracać uwagę na problemy zwykłych mieszkańców, tego nauczyłam się będąc pracownikiem w Urzędzie Gminy Oborowo. Jestem doświadczonym samorządowcem, wiedzę o tym, jak funkcjonuje jednostka samorządu terytorialnego nabyłam w praktyce, podobnie jak starosta Marek Olszewski i inni członkowie zarządu. Jestem pewna, że dzieląc się naszymi doświadczeniami i działając razem uda nam się dobrze funkcjonować. Będę starała się też przełożyć te doświadczenia, które zdobędę pracując w Zarządzie Powiatu na grunt gminy Obrowo.

Jak ocenia Pani dotychczasową pracę władz samorządowych powiatu tej kadencji?
MK: Miałam wielki zaszczyt być Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Toruńskiego i myślę, że naszym wielkim wspólnym sukcesem jest sprawne działanie w tak trudnych czasach. Wpierw walczyliśmy z pandemią, teraz nie możemy zapomnieć o wojnie tuż za naszą wschodnią granicą, a jednak staroście, zarządowi, radnym i pracownikom starostwa udaje się realizować nowoczesną politykę inwestycyjną oraz proponować aktywności, które aktywizują mieszkańców. W gminie Obrowo zmodernizowano drogę powiatową Zębowo - Zębówiec, zadbano o jak najlepsze warunki do jazdy na rowerze. Niezwykle się cieszę z inwestycji w zdrowie, pomoc społeczną czy edukację – w Dobrzejewicach pod nowym adresem funkcjonuje filia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, niebawem zakończy się budowa Środowiskowego Domu Samopomocy w Osieku, trwa również budowa hali sportowej w Zespole Szkół w Gronowie. Takie działania wpływają na życie mieszkańców w każdym wieku. Jako samorządowcy zdajemy sobie sprawę z tego, czego mieszkańcy oczekują i reagujemy na to, tak szybko jak to możliwe. Myślę, że to ogromny sukces władz samorządowych Powiatu Toruńskiego w tej kadencji.

Co sprawia, że władzom naszego Powiatu udaje się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców?
MK: Udaje się nam to, bo w zdecydowanej większości jesteśmy wieloletnimi samorządowcami i wiemy, że idea samorządu terytorialnego polega właśnie na tym, abyśmy byli blisko ludzi.

Rok 2021, pomimo wszystkich trudności, był bardzo udany dla władz samorządowych powiatu – potwierdza to chociażby 3. miejsce w ogólnopolskim Rankingu Związku Powiatów Polskich – czy rok 2022 może być dla nas równie dobry?
MK: Czas pokaże, jak będziemy go oceniać, ale na pewno musimy robić swoje jak najlepiej potrafimy. Powiat ma wielkie doświadczenie w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, które pozwalają m.in. realizować inwestycje. Chociażby możliwości zewnętrznego finansowania były ograniczone, to musimy je wykorzystywać na 100 procent. I niezależnie od wpływu do budżetu nie możemy zapominać o najważniejszym – o mieszkańcach!

Na stanowisko Członka Zarządu Powiatu Toruńskiego została Pani powołana dzień przed Dniem Samorządu Terytorialnego. To dodatkowa motywacja do pracy?
MK: Dla mnie to bardzo wzruszający moment, bo uchwała w tej sprawie podjęta była 26 maja, w Dzień Matki i w przeddzień święta samorządu. Moją pracę doceniono w dniach, kiedy jako samorządowiec i jako matka obchodzę swoje święta, to dla mnie bardzo znaczące wyróżnienie i ogromne zobowiązanie, aby nie zawieźć mieszkańców gminy Obrowo i powiatu toruńskiego.
Korzystając z okazji pragnę podziękować radnym za zaufanie i powierzenie mi tej zaszczytnej funkcji. Dziękuję również wszystkim, którzy przyczynili się do mojego sukcesu: mieszkańcom gminy Obrowo i Powiatu. Szczególne podziękowania kieruję do wójta gminy Obrowo, Andrzeja Wieczyńskiego, bez którego nie byłam dziś tym, kim jestem. Andrzeju, mam szczęście, że mogę z Tobą pracować.

 

Mirosława Kłosińska pracę w samorządzie rozpoczęła w 1993 roku. W ciągu minionych 29 lat przeszła wszystkie szczeble kariery urzędniczej. Była pracownikiem interwencyjnym, referentem ds. gospodarki ziemią, inspektorem ds. rolnictwa, podatku drogowego, ochrony środowiska. Zajmowała się pozyskiwaniem dofinansowań zewnętrznych i przetargami publicznymi. W 2005 roku została kierownikiem referatu rozwoju gospodarczego, a rok później zastępcą wójta gminy Obrowo Andrzeja Wieczyńskiego. Od 2010 roku jest sekretarzem gminy.

Mirosława Kłosińska od 2010 roku, a zatem trzecią kadencję, jest radną powiatową. Drugą kadencję piastuje stanowisko Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu. Zrezygnowała z niej, zostając Członkiem Zarządu Powiatu.

Sekretarz gminy Obrowo jest wieloletnią druhną Ochotniczej Straży Pożarnej w Kawęczynie. Drugą kadencję jest równocześnie Członkiem Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Obrowie.

Prywatnie jest mężatką, ma dorosłego syna. Od marca 2022 roku jest babcią Kacperka. Kocha kwiaty i prace w przydomowym ogródku. Mieszka w Obrowie.

Fot. Michał Kardas, Starostwo Powiatowe w Toruniu

 

Śpiewająco, tanecznie i balonami – tak w naszej gminie zachęcamy do czytania. Film, zdjęcia

Trwa 21. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Kolorową inaugurację tego tygodnia zorganizowała w Obrowie Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrzejewicach. 

W Rytkówce, przy wspólnym głośnym czytaniu „Lokomotywy” Juliana Tuwima, bawiło się mnóstwo dzieci z rodzicami. Panie bibliotekarki zadbały, aby lektura wiersza dobrze się kojarzyła i przygotowały dzieciom wiele przeróżnych atrakcji. Były prowadzone przez animatorów zabawy z konkursami i nagrodami oraz wspólne rysowanie na restauracyjnym płocie. Były lody, popcorn, wata cukrowa. Były wspaniałe występy dzieci z klasy 1B pani Agnieszki Kacprowicz ze Szkoły Podstawowej w Dobrzejewicach. Były też kolorowe warkoczyki i zmywalne tatuaże.

W takim klimacie czytanie może kojarzyć się tylko wesoło i przyjemnie!

Realizacja filmu: Łukasz Piecyk

Śpiewająco, tanecznie i balonami – tak w naszej gminie zachęcamy do czytania

  • Czytanie dzieciom Obrowo 01
  • Czytanie dzieciom Obrowo 02
  • Czytanie dzieciom Obrowo 03
  • Czytanie dzieciom Obrowo 04
  • Czytanie dzieciom Obrowo 05
  • Czytanie dzieciom Obrowo 06
  • Czytanie dzieciom Obrowo 07
  • Czytanie dzieciom Obrowo 08
  • Czytanie dzieciom Obrowo 09
  • Czytanie dzieciom Obrowo 11
  • Czytanie dzieciom Obrowo 12
  • Czytanie dzieciom Obrowo 13
  • Czytanie dzieciom Obrowo 14
  • Czytanie dzieciom Obrowo 15

Klaudia Sonnenberg w finale konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym

Klaudia Sonnenberg, uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Dobrzejewicach, zajęła 3. miejsce XVIII konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Gratulujemy!

25 maja br. w urzędzie marszałkowskim w Toruniu odbył się XVIII finał konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Liceum ogólnokształcące w Dobrzejewicach również miało swojego przedstawiciela. W finale brała udział uczennica III klasy liceum – Klaudia Sonnenberg.

Finalistka napisała rozprawkę na jeden z trzech obowiązujących tematów: Sejmik Młodzieżowy jako przykład i przejaw odpowiedzialności społecznej młodzieży - jakim problemem dotyczącym młodych ludzi w pierwszej kolejności powinien zająć się powstający Młodzieżowy Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Praca licealistki znalazła się wśród 10 najlepszych wybranych spośród kilkudziesięciu rozprawek. Uczennica z Dobrzejewic w finale zajęła 3 miejsce, doskonale prezentując swoją pracę i bezbłędnie odpowiadając na pytania komisji konkursowej.

- Było to dla mnie wielkie przeżycie być wśród najlepszych z województwa kujawsko–pomorskiego i móc prezentować się przed komisją w tak wyjątkowym miejscu, jakim jest sala sesyjna województwa kujawsko-pomorskiego, w której na co dzień obradują radni. Miałam także okazję osobiście spotkać p. Elżbietę Piniewską – Przewodniczącą Sejmiku Województwa Kujawsko–Pomorskiego, przedstawicieli kuratorium i wykładowców z UMK w Toruniu i PUZ we Włocławku. Tym bardziej się cieszę, że poradziłam sobie ze stresem i zdobyłam nowe doświadczenie. Jest to niesamowite przeżycie i wszystkich moich rówieśników zachęcam do udziału w kolejnych edycjach tego konkursu. Temat mojej pracy sprawił, że zainteresowałam się funkcjonowaniem młodzieżowych sejmików i być może będę kandydowała do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko–Pomorskiego w kolejnej jego kadencji. Kto wie? Bardzo dziękuję za wsparcie i pomoc merytoryczną opiekunce konkursu  - pani Agnieszce Koepke oraz pani Agnieszce Trojan, która do etapu rejonowego sprawdziła moją pracę pod względem poprawności językowejopowiada nasza Klaudia. 

***

Dziękujemy za informację Pani Agnieszce Koepke.

Fot. na stronie głównej przy aktualności: Mikołaj Kuras dla UMWKP

Nurek Kartezjusza w przedszkolu w Brzozówce

Po dwóch latach pandemicznej przerwy dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Króla Maciusia I w Brzozówce ponownie uczestniczyły w Konkursie Przyrodniczym „Ekologiczne koło fortuny”.

Przedszkolaki oryginalnie, kolorowo ubrane w ekologiczne stroje, zaprezentowały taniec dla Ziemi. Zawodnicy zmagali się także z wieloma zadaniami o tematyce przyrodniczej, m.in. rozwiązywali rebusy, rozpoznawali żywioły za pomocą multimedialnych narzędzi czy segregowały śmieci.

Wszystkie drużyny z wielkim zainteresowaniem wykonały eksperyment „Nurek Kartezjusza”. Na koniec uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody. Podczas wszystkich konkurencji dzieci integrowały się i czerpały radość ze wspólnej zabawy.

***
Za informację i zdjęcia dziękujemy paniom Dominice Myszkowskiej i Ewelinie Przybylskiej. 

  • Nurek Kartezjusza 01
  • Nurek Kartezjusza 02
  • Nurek Kartezjusza 03
  • Nurek Kartezjusza 04
  • Nurek Kartezjusza 05

Zapraszamy na Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka w Dobrzejewicach

To nie koniec atrakcji z okazji Dnia Dziecka! Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrzejewicach oraz parafia Św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach zapraszają w niedzielę 5 czerwca od godz. 13:00 na Festyn Rodzinny. Wśród atrakcji dla najmłodszych będą zabawy na dmuchańcach i konkursy. Podczas festynu nie zabraknie owoców i warzyw oraz świeżo wyciskanych soków. Wydarzenie jest częścią projektu "Chcę wiedzieć co jem", promującego zdrowe odżywianie i wiedzę z zakresu tradycyjnych prozdrowotnych produktów spożywczych.

Organizatorzy wydarzenia: Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrzejewicach, proboszcz parafii Św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach

  • ferstyn_rodzinny_Dobrzejewice

Lato w teatrze. Artystyczne półkolonie w Osieku nad Wisłą.

Z największą radością ogłaszamy nabór na półkolonie Lato w teatrze 

W dniach 4-16 lipca w Osieku nad Wisłą odbędą się półkolonie artystyczne "A gdzie tytuł?" dla dzieci i młodzieży w wieku 7-13 lat z Polski i Ukrainy, zamieszkałych na terenie Gmina Obrowo.
.
???? Na stronie ????https://woak.torun.pl/event/lato-w-teatrze-2022/ znajdziecie szczegółowe informacje wraz z dokumentami do pobrania.
???? Zapisy na półkolonie potrwają do ???? 12 czerwca ????
???? Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
???? Pełne zgłoszenie (karta kwalifikacyjna oraz pozostałe załączniki wraz z pracą literacko-plastyczną wykonaną przez dziecko samodzielnie i ręcznie „Nadaj tytuł naszym półkoloniom”) należy składać w Osieckim Klubie Kultury u Eweliny Mytlewskiej tel. 697083076.
 
Na wszelkie pytania odpowie Agnieszka Zakrzewska: agnieszka.zakrzewska@woak.torun.pl
 
 
  • 282043057_5195872347156181_2142352664693496614_n
  • 285637802_5195872350489514_8235906512763649281_n

Harmonogram otwarcia orlika w Dobrzejewicach na czerwiec br.

W gminie Obrowo boisko orlik znajduje się przy Zespole Szkół w Dobrzejewicach - Dobrzejewice 57 b. W roku 2022 animatorem boiska jest Dariusz Rozwadowski, który przyjmuje zapisy grup i chętnych chcących korzystać z orlika. Numer telefonu do pana Dariusza to: 609 463 997. W tym miesiącu orlik będzie nieczynny tylko w niedzielę 05.06 oraz w piątek 24.06. Zachęcamy do sprawdzania aktualności harmonogramu w zakładce Sport -> Orlik w Dobrzejewicach. Jest on tam na bieżąco aktualizowany.

Aktywny Senior? Bardzo aktywny!

Po masażu, gimnastyce, informatyce, po warsztatach z rękodzieła i krawieckich – m. in. po takich zajęciach prowadzonych w świetlicy wiejskiej w Sąsiecznie wracają do domów nasi seniorzy. Spotkania te zapewnia im Gminny Ośrodek Kultury w Obrowie, realizujący projekt „Aktywny Senior”.


Na realizację działań GOK pozyskał 50 000 zł z Unii Europejskiej, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Podgrodzie Toruńskie”. 
W projekcie uczestniczą mieszkańcy Obrowa i Osieka nad Wisłą w wieku 50+. GOK przygotował dla nich przeróżne zajęcia, zarówno dla ciała, jak i dla ducha.

Na spotkaniach seniorzy dbają wiec o zachowanie sprawności fizycznej poprzez różnorodne ćwiczenia rozciągające, oddechowe, izometryczne, koordynacyjne z zaangażowaniem wszystkich stawów, mięśni i kręgosłupa. Seniorzy mają też możliwość skorzystania z usług profesjonalnego masażysty.

Z kolei na warsztatach z rękodzieła uczestnicy projektu między innymi szyją oryginalne ubrania, malują na szkle, plotą makatki i łapacze snów.

Odbywają się też lekcje informatyki, na których seniorzy poznają tajniki smarfonów, komunikatorów społecznych, przeglądarek internetowych. – Nasi seniorzy chcą być bowiem aktywni w sieci. Chcą spróbować nadążać pod tym względem za dziećmi i wnukami, aby zachować z nimi kontakt, skoro mieszkają często poza regionem i poza krajemopowiada Anna Lutowska, kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie.

W planach są też wyjazdy na basen, porady psychologa i nordic walking.

Zajęcia odbywają się w świetlicy wiejskiej w Sąsiecznie. 

Koszt projektu to 50 000 zł, w tym 2 500 zł (5%) to środki GOK w Obrowie.

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej 11. Wzrost aktywizacji społeczno-zawodowej mieszkańców objętych Lokalnymi Strategiami Rozwoju, Działania 11.1 Włączenie społeczne na obszarach objętych LSR Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Bogata dokumentacja zdjęciowa i szczegółowy opis każdych zajęć znajduje się na stronach Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie.

Zapraszamy na XXXIV Sesja Rady Gminy Obrowo

W dniu 7 czerwca 2022 o godz. 09:30 w Świetlicy Wiejskiej w Obrowie odbędzie się XXXIV Sesja Rady Gminy Obrowo. Z porządkiem obrad oraz projektami uchwał można zapoznać się pod adresem: https://obrowo.esesja.pl/posiedzenie/cae5c9d1-3d4a-4. Wskazana strona umożliwi również śledzenie przebiegu głosowań oraz samej sesji poprzez transmisję obrazu i dźwięku.

Zapraszamy.

Weekend w Obrowie

Przekazujemy zestawienie weekendowych wydarzeń w gminie Obrowo. Przed nami trzy dni wypełnione atrakcjami: występami artystów, festynami i piknikami z okazji Dnia Dziecka oraz sportem. Pełne zestawienie wydarzeń znajdziecie Państwo w dalszej części informacji. Zachęcamy do uczestnictwa i życzymy udanego weekendu!

 
3 czerwca, piątek
  • Osiek nad Wisłą, Osiecki Klub Kultury, godz. 16.00, występ artystów z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. W programie Wieczorne dyrdymałki. Kojące opowieści z muzyką na żywo. Po dniu pełnym codziennych emocji i wrażeń zapraszamy dzieci i całe rodziny do wspólnej relaksacji. Podczas spotkania artyści zaczarują nas opowieścią, której towarzyszyć będą przyjazne dźwięki muzyki tworzonej na żywo. Zdecydowanie będzie to czas wieczornego odpoczynku i niezwykłego, kojącego odprężenia. Wstęp wolny. Informacji udziela Ewelina Mytlewska tel. 697 083 076.
4 czerwca, sobota
  • Obrowo, plac przy urzędzie i świetlicy wiejskiej, godz. 10.00 – 13.00. Dzień Dla Zdrowia. W programie: porady lekarzy specjalistów, kosmetologa, dietetyka, fizjoterapeuty, a także liczne atrakcje dla dzieci. W festyn zaangażowani są nasi druhowie, którzy poprowadzą pokazy strażackie i ratownictwa medycznego. Goście mogą liczyć na zdrowe przekąski i spacer nordic walking. Na festynie stanie krwiobus. Chętni będą mogli podzielić się krwią – darem życia.
     
  • Brzozówka, przedszkole, godz. 10.00 – 13.00 - festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka.
  • Smogorzewiec, ul. The Beatles, godz. 11:00 - cykliczny marsz "Nordic Walking za Uśmiech", Organizator: Kazimierz Musiałowski
  • Zawały, remiza OSP, godz. 13.00 – festyn z okazji Dnia Dziecka. W programie: dmuchańce, grill, lody, animacje dla dzieci
  • Kawęczyn, remiza OSP, godz. 15.00 – festyn z okazji Dnia Dziecka. W programie: konkursy, lody, grill, słodycze, dobra muzyka, napoje.
  • Głogowo, stadion sportowy, godz. 15:00 - Orzeł Głogowo rozegra mecz z drużyną LKS Kasztelan z Papowa Biskupiego.
5 czerwca, niedziela
  • Dobrzejewice, godz. 13.00, Festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka, parafia pw. Św. Wawrzyńca. Wśród atrakcji dla najmłodszych będą zabawy na dmuchańcach i konkursy. Podczas festynu nie zabraknie owoców i warzyw oraz świeżo wyciskanych soków. Wydarzenie jest częścią projektu "Chcę wiedzieć co jem", promującego zdrowe odżywianie i wiedzę z zakresu tradycyjnych prozdrowotnych produktów spożywczych. Organizatorzy: Koło gospodyń wiejskich Dobrzejewice oraz Parafia rzymsko-katolicka św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach
  • Rodzinna Wyprawa Rowerowa. Wyjazd z Osieka nad Wisłą o godz. 12.00. Trasa wyprawy powiedzie z Osieka nad Wisłą do Silna, gdzie zobaczymy Sileńską Krypę autorstwa Stowarzyszenia Nasze Silno oraz cmentarz menonicki. Stamtąd udamy się do Złotorii pod ruiny zamku Kazimierza Wielkiego, a następnie zabytkowym drewnianym mostem do Parku Etnograficznego w Kaszczorku. Po zwiedzaniu organizatorka zaplanowała odpoczynek na przystani w pobliżu ujścia Drwęcy do Wisły, następnie powrót do Osieka nad Wisłą. W drodze powrotnej będzie możliwość udania się na punkt widokowy nad Wisłą w Silnie. Uczestnicy biorą udział w Rodzinnej Wyprawie Rowerowej na własną odpowiedzialność. Zadaniem organizatora jest zapewnienie wejścia na teren Parku Etnograficznego. Bilet wstępu do parku kosztuje 2,50 zł dla dzieci i młodzieży oraz 5 zł dla dorosłych. Zapisy: Ewelina Mytlewska tel. 697 083 076.
  • Aktywny Senior 01
  • Aktywny Senior 02
  • Aktywny Senior 03
  • Aktywny Senior 04
  • Aktywny Senior 05
  • Aktywny Senior 06
  • Aktywny Senior 07
  • Aktywny Senior 08
  • Aktywny Senior 09
  • Aktywny Senior 10
  • Aktywny Senior 11
  • Aktywny Senior 12

Amelia Wierzba obroniła tytuł wicemistrzyni Polski

W niedzielę 22 maja w Płocku nasza zdolna tancerka udała się na Mistrzostwa Polski federacji WADF (World Artistic Dance Federation) w kategoriach solo improwizacja w stylach jazz oraz modern. Mieszkającej na codzień w Obrowie tancerce udało się obronić zeszłoroczny tytuł wicemistrzyni Polski w kategorii solo improwizacja jazz. W kategorii solo improwizacja modern zakończyła zawody z tytułem drugiej wicemistrzyni Polski. Do domu Amelia wróciła ze srebrnym i brązowym medalem.

Majowe zawody, to początek końcowego etapu obecnego sezonu. Nasza ubiegłoroczna laureatka Akademii Zdolnych na pewno uzna go za bardzo udany. Oprócz sporej liczby medali, udało jej się również zdobyć 5. miejsce na najbardziej prestiżowej imprezie tanecznej w Polsce, o czym pisaliśmy w niedalekiej przeszłości.

Gratulujemy kolejnego sukcesu i życzymy dalszego rozwoju ogromnego talentu.

  • Amelia Wierzba fot Dancegraphy by Tomasz Ginter
  • Amelia Wierzba archiwum własne

Radosław Siciun zajął 5. miejsce na Mistrzostwach Europy w kulturystyce i fitness

Między 5., a 8. maja w Santa Susanna odbył się europejski czempionat, w którym udział brał mieszkaniec naszej gminy. Tylko dwóch reprezentantów naszego kraju zakwalifikowało się do ścisłego finału imprezy w swoich kategoriach. Nasz kulturysta w ścisłej czołówce zajął 5. miejsce i z Katalonii wraca z medalem oraz kolejnym cennym doświadczeniem. Warto zaznaczyć, że Radosław jest aktualnym Mistrzem Polski federacji IFBB (Międzynarodowa Federacja Kulturystyki i Fitnessu) w kategorii Men’s Physique.

Gratulujemy ogromnego sukcesu i życzymy dalszego zapału do ciężkiej pracy.

  • 20220506_220045
    Radosław Siciun zajmuje 5. miejsce na Mistrzostwach Europy w kulturystyce i fitness - Santa Susanna 05/08.05.2022 r.
  • IMG_20220510_154422_872
    Radosław Siciun zajmuje 5. miejsce na Mistrzostwach Europy w kulturystyce i fitness - Santa Susanna 05/08.05.2022 r.
  • received_3165514650385437.jpeg
    Radosław Siciun zajmuje 5. miejsce na Mistrzostwach Europy w kulturystyce i fitness - Santa Susanna 05/08.05.2022 r.
  • received_363678052386878.jpeg
    Radosław Siciun zajmuje 5. miejsce na Mistrzostwach Europy w kulturystyce i fitness - Santa Susanna 05/08.05.2022 r.
  • Screenshot_20220507-021116_Facebook
    Radosław Siciun zajmuje 5. miejsce na Mistrzostwach Europy w kulturystyce i fitness - Santa Susanna 05/08.05.2022 r.
  • Screenshot_20220507-021145_Facebook
    Radosław Siciun zajmuje 5. miejsce na Mistrzostwach Europy w kulturystyce i fitness - Santa Susanna 05/08.05.2022 r.
  • Sg
    Radosław Siciun zajmuje 5. miejsce na Mistrzostwach Europy w kulturystyce i fitness - Santa Susanna 05/08.05.2022 r.

Witajcie w naszej bajce – zawitali

Gminny Dzień Dziecka 2022 był w tym roku bardzo kulturalny - teatralny. Zaprosiliśmy najmłodszych z naszej gminy do remizy OSP w Osieku nad Wisłą na występ dzieci z grupy aktorskiej Teatrzaki oraz spektakl „Witajcie w naszej bajce” Osieckiej Grupy Teatralno – Wokalnej. Wygląda na to, że dzieciom bardzo się ta forma uczczenia ich święta podobała. Po występie długo nie opuszczały bowiem remizy, tylko bawiły się wspólnie z aktorami, śpiewając i tańcząc.

OGTW zaprezentowała własne interpretacje klasycznych wierszy Julina Tuwima i Jana Brzechwy. Dzieci, znające znaczną część z tych utworów, recytowały je z aktorami i żywo reagowały na co bardziej żartobliwe fragmenty. – Cudownie gra się dla dzieciopowiada Ewelina Mytlewska z Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie, założycielka Grupy.One włączają się w występ i krępują się zadawać podczas niego pytań. Taka interakcja z publicznością dodaje aktorom sił i energii oraz zachęca do ekspresji.

W Gminnym Dniu Dziecka udział wzięli oczywiście wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński oraz sekretarz Mirosława Kłosińska, którzy przynieśli dzieciom torby słodyczy. – Chciałbym być znowu dzieckiem i bawić się jak dawniej w osieckich lasach i nad Wisłą. Z sentymentem wspominam dzieciństwo spędzone w naszej gminie, gdzie się urodziłem. Dzięki wyprawom po naszych lasach znam tutaj niemal każde drzewo i kamyk. Życzę wam, abyście jak i ja zachowali jak najlepsze wspomnienia z dzieciństwamówił wójt do dzieci.

Warto dodać, że w wigilię Dnia Dziecka Osiecka Grupa Teatralno – Wokalna wystąpiła dwukrotnie w Przedszkolu Samorządowym w Osieku nad Wisłą. I tam dzieci radośnie reagowały na spektakl. Występ OGTW odbył się na zaproszenie dyrekcji placówki.

Fot. Katarzyna Krzyżanowska

 

 

  • Witajcie w naszej bajce 01
  • Witajcie w naszej bajce 02
  • Witajcie w naszej bajce 03
  • Witajcie w naszej bajce 04
  • Witajcie w naszej bajce 05
  • Witajcie w naszej bajce 06
  • Witajcie w naszej bajce 07
  • Witajcie w naszej bajce 08
  • Witajcie w naszej bajce 09
  • Witajcie w naszej bajce 10
  • Witajcie w naszej bajce 11
  • Witajcie w naszej bajce 12
  • Witajcie w naszej bajce 13
  • Witajcie w naszej bajce 14
  • Witajcie w naszej bajce 15
  • Witajcie w naszej bajce 16
  • Witajcie w naszej bajce 17
  • Witajcie w naszej bajce 18
  • Witajcie w naszej bajce 19
  • Witajcie w naszej bajce 20
  • Witajcie w naszej bajce 21
  • Witajcie w naszej bajce 22
  • Witajcie w naszej bajce 23
  • Witajcie w naszej bajce 24
  • Witajcie w naszej bajce 25
  • Witajcie w naszej bajce 26
  • Witajcie w naszej bajce 27
  • Witajcie w naszej bajce 28
  • Witajcie w naszej bajce 29
  • Witajcie w naszej bajce 30
  • Witajcie w naszej bajce 31
  • Witajcie w naszej bajce 32
  • Witajcie w naszej bajce 33
  • Witajcie w naszej bajce 34
  • Witajcie w naszej bajce 36
  • Witajcie w naszej bajce 37
  • Witajcie w naszej bajce 38
  • Witajcie w naszej bajce 39
  • Witajcie w naszej bajce 40
  • Witajcie w naszej bajce 41
  • Witajcie w naszej bajce 42
  • Witajcie w naszej bajce 43
  • Witajcie w naszej bajce 44
  • Witajcie w naszej bajce 45

Uczniowie - informatycy z Dobrzejewic najlepsi w Polsce. Zostali mistrzami programowania w Scratchu 

Jan Banaszak, Filip Makowski i Tymon Małkiewicz z klasy 7a Szkoły Podstawowej w Dobrzejewicach zostali ogólnopolskimi mistrzami programowania w Scratchu. Ich nauczycielką informatyki jest p. Joanna Kornetowska. Gratulujemy chłopcom i pani Joannie!

W obecnym roku szkolnym uczniowie klas 6 – 8 Szkoły Podstawowej w Dobrzejewicach mogli uczestniczyć w bezpłatnym kole informatycznym, organizowanym w ramach ogólnopolskiego projektu Centrum Mistrzostwa Informatyczne. Koło to prowadzi nauczycielka matematyki i informatyki Joanna Kornetowska. Na zajęciach informatycznych uczniowie między innymi szkolili się w programowaniu w języku Scratch. Dzięki udziałowi w tym projekcie szkoła zyskała trzy roboty. 

W zajęciach koła informatycznego uczestniczyli między innymi Jan Banaszak, Filip Makowski i Tymon Małkiewicz z klasy 7a. Chłopcy ci udział wzięli w zawodach algorytmicznych organizowanych przez CMI i dostali się do etapu regionalnego organizowanego na Politechnice Gdańskiej. W konkursie uzyskali najlepszy wynik wśród startującej młodzieży i zajęli I miejsce, wygrywając trzy roboty dla szkoły. 
Zwyciężając na etapie regionalnym, chłopcy dostali się do ogólnopolskiego finału, który odbył się na Politechnice Łódzkiej. Po dwudniowej, niełatwej walce, zmagając się z trudnymi zadaniami, chłopcy ponownie wywalczyli I miejsce w swojej kategorii zyskując tytuł mistrzów programowania w Scratchu. Tym razem wygrali roboty dla siebie na własność. 

Warto dodać, że całe koło bierze dodatkowo udział w innym konkursie ogólnopolskim - Liga Skrzaty, także organizowanym przez CMI. Po 4 rundzie nasze koło zajmuje 5 miejsce na ok. 50 kół informatycznych z różnych regionów Polski. 

- W następnych latach planujemy również udział w projekcie CMI i już teraz zapraszamy wszystkie chętne dzieci z klas IV-VIII do udziału w zajęciach informatycznych w ZS w Dobrzejewicachmówi Joanna Kornetowska.

Transport na zawody finałowe zapewniła gmina Obrowo.

***

Jan Banaszak jest laureatem Akademii Zdolnych Pana Wójta Andrzeja Wieczyńskiego w roku 2021.

 

OSP KSRG Kawęczyn oficjalnie w Krajowym Systemie

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kawęczynie oficjalnie przynależy już do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Decyzję w tej sprawie z rąk Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP odebrali prezes OSP Kawęczyn Janusz Lewandowski i zastępca naczelnika Marcin Czynszak.

Decyzję wręczono uroczyście podczas toruńskich obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się 31 maja br. 

Przypomnijmy, że druhowie z Kawęczyna już w styczniu rozpoczęli formalizować starania o dołączenie do systemu. 12 stycznia wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński oraz prezes OSP Kawęczyn Janusz Lewandowski podpisali w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu porozumienie w sprawie włączenia jednostki do KSRG. Następnie komendant Wojewódzki PSP wydał akredytację dla Kawęczyna, a ostateczną decyzję 1 maja podjął Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. 

Na terenie naszej gminy funkcjonuje sześć jednostek ochotniczych straży pożarnych. Są to:

  • OSP KSRG Dobrzejewice,
  • OSP KSRG Szembekowo,
  • OSP KSRG Osiek nad Wisłą,
  • OSP Łążynek,
  • OSP Zawały,
  • OSP KSRG Kawęczyn.

Dotąd trzy z nich należały do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. 1 maja br. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej włączył do sytemu OSP Kawęczyn.

- Przynależność do krajowego systemu ratownictwa gaśniczego daje jednostkom większe kompetencje, takie jak prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych i ratownictwa medycznego. W OSP Kawęczyn przeszkoliliśmy w tym celu sztab ludzi: nie minimum, które było wymagane, czyli 12 osób, ale dużo więcej - ponad 30 - wskazuje Sławomir Lewandowski, naczelnik OSP Kawęczyn.Przynależność do KSRG to wyróżnienie dla jednostki. Pracowaliśmy na to ostatnie kilkanaście lat. Co rok bierzemy udział w ponad 100 akcjach. W 2021 roku wyjeżdżaliśmy do 129 akcji ratowniczo-gaśniczych.

Fot. KM PSP Toruń

 

  • OSP Kaweczyn w KSRG 01
  • OSP Kaweczyn w KSRG 02
  • OSP Kaweczyn w KSRG 03
  • OSP Kaweczyn w KSRG 04
  • OSP Kaweczyn w KSRG 05

Rozbudowujemy sieć kanalizacyjną w Osieku nad Wisłą

6,1 km długości będzie miał kolejny odcinek kanalizacji sanitarnej, który wybudujemy w Osieku nad Wisłą. Z inwestycji będzie mogło skorzystać ponad 500 mieszkańców ze 126 budynków. Na ten cel pozyskaliśmy 4.999.999 zł środków z drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

Oprócz kolektora oraz przyłączy w ramach inwestycji powstanie również 6 przepompowni oraz studnie rewizyjne, rozprężne i napowietrzająco-odpowietrzające - łącznie 105 szt.

Gmina Obrowo posiada opracowaną dokumentację do tego zadania i przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na wykonanie prac.

Dzięki sukcesywnym inwestycjom w infrastrukturę do sieci kanalizacyjnej na terenie gminy Obrowo aktualnie jest podłączonych 2305 budynków, a jej łączna długość wynosi 162,396 km. Zaplanowana w Osieku nad Wisłą inwestycja umożliwi dalszą rozbudowę sieci.

Poniżej zdjęcia z drogami, wzdłuż których wybudujemy sieć kanalizacyjną.

 

 

  • Kan Osiek I
  • Kan Osiek II
  • Kan Osiek III

Stowarzyszenie „Podaj rękę” planuje wycieczki  

Osoby z niepełnosprawnością ze swoimi opiekunami należące do Stowarzyszenia „Podaj rękę” z Obrowa spotkały się w świetlicy wiejskiej w Sąsiecznie na walnym zebraniu sprawozdawczo – wyborczym. Ponad 40 członków stowarzyszenia, po załatwieniu spraw formalnych, doskonale się bawiło w swoim towarzystwie, przy kawie i słodyczach.

- Dla naszych podopiecznych nawet tak formalne spotkanie, jak to dotyczące sprawozdania z działalności za ubiegły rok, ma odświętny charakteruśmiecha się Daniela Korpalska, prezes Stowarzyszenia. Dzięki osobom z niepełnosprawnościami nasze dzisiejsze zebranie nabiera nowego znaczenia, ponieważ staje się okazją do wyjścia z domu i porozmawiania w większym gronie. Nasi podopieczni uczą nas, swoich opiekunów, że w zasadzie w wielu sprawach można znaleźć powód do radości.

Rozmowom osób z niepełnosprawnościami nie było końca. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią ponownie możliwe są bowiem wspólne spotkania i wyjazdy, na które członkom stowarzyszenia nie brakuje pomysłów. W najbliższym czasie – w lipcu – „Podaj rękę” wyjeżdża na dwudniową wycieczkę do Częstochowy.

Weekend w Obrowie - fotorelacje

To był udany weekend wypełniony festynami z okazji Dnia Dziecka i występami artystów. Wspólnie bawiliśmy się w Obrowie - podczas Dnia dla zdrowia 2022: w Osieku nad Wisłą, Brzozówce, Zawałach, Kawęczynie i Dobrzejewicach na rodzinnych piknikach. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią ponownie możemy bawić się na festynach organizowanych z okazji Dnia Dziecka. O tym, jak bardzo tęskniliśmy za wspólnymi spotkaniami, świadczą i ilość festynów, i ilość gości bawiących się na imprezach.

- Jak miło znów państwa widzieć! Jak dobrze znów spotkać się z państwem, rozmawiać, śmiać się i wymieniać spostrzeżeniami! - mowiła obecna na wszystkich festynach Mirosława Kłosińska, sekretarz gminy Obrowo, członek Zarządu Powiatu Toruńskiego. - Jesteśmy gminą z dobrą, pozytywną energią i umiemy się nią dzielić ze sobą. Jak to dobrze!

Szczególnymi gośćmi wszystkich uroczystości były oczywiście dzieci, na które czekało mnóstwo atrakcji: od słodyczy i smakołyków poczynając, przez konkursy i różne animacje, na dmuchańcach kończąc. Dorośli mogli natomiast uczestniczyć w warsztatach o zróżnicowanej tematyce, poradach lekarskich, masażach, spacerach. Mogli też posiedzieć i rozmawiać przy smacznych posiłkach i napojach.

Gmina dofinansowała wszystkie ww. wymienione festyny i spotkania: w Kawęczynie, w Zawałach, w Dobrzejewicach, w Osieku nad Wisłą, w Obrowie oraz wcześniejszy, w Dzikowie.

Jak było na Dniu Zdrowia 2022 w Obrowie? - Kliknij i przejdź do informacji na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie

Jak było na Gminnym Dniu Dziecka 2022 w Osieku nad Wisłą? - Kliknij i przejdż do informacji

Festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka w Brzozówce

  • 284565104_558627925616145_1516086513130067863_n
  • 285536667_448278007299805_4663819204891939815_n
  • 285941039_814485056179674_3221956847985301371_n
  • 285575288_1118015635444702_8547130976688451200_n
  • 285785638_705147090704422_5205056648314607332_n

Festyn z okazji Dnia Dziecka w Zawałach

  • 284932734_2241483989348648_8742666499845181863_n
  • 285273160_2241483879348659_8501099744740961803_n
  • 285432054_2241484252681955_2755076259653272136_n
  • 285455392_2241484406015273_4533055209354081692_n
  • 284641010_2241484659348581_1232339459873663479_n

Festyn z okazji Dnia Dziecka w Kawęczynie

  • IMG_20220604_151018
  • IMG_20220604_151143
  • IMG_20220604_151220
  • IMG_20220604_151227
  • IMG_20220604_152121
  • IMG_20220605_223524
  • IMG_20220605_223529
  • IMG_20220605_223535
  • Screenshot_20220604_202005_com.android.gallery3d_edit_197387826115192

Najlepsi uczniowie szkoły muzycznej zagrają w Toruniu

Szkoła muzyczna w Osieku nad Wisłą zaprasza na koncert swoich najlepszych uczniów. Koncert odbędzie się w toruńskim Dworze Artusa w czwartek 9 czerwca o godz. 17.00. Wstęp na uroczystość jest bezpłatny.

Publiczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Osieku nad Wisłą tradycyjnie organizuje koncert najlepszych swoich uczniów. Występ jest okazją do podziwiania ich talentu oraz do docenienia umiejętności dydaktycznych szkolnych nauczycieli.

Koncert odbywa się w majestatycznych, pięknych wnętrzach toruńskiego Dworu Artusa. Budynek mieści się na starówce przy ul. Rynek Staromiejski 6. Początek wydarzenia o godz. 17.00.

Wójt Andrzej Wieczyński otrzymał wotum zaufania

Po przeprowadzeniu debaty nad Raportem o stanie gminy Obrowo za rok 2021 Rada Gminy Obrowo na XXXIV sesji w dniu 7 czerwca 2022 roku udzieliła wójtowi gminy Andrzejowi Wieczyńskiemu wotum zaufania. Jest to oznaka akceptacji dla działań prowadzonych w minionym roku, przedstawionych przez wójta w raporcie o stanie gminy.

- Rok 2021 był czasem szczególnym, pełnym obaw, emocji, ale przede wszystkim był to czas wytężonej pracy dla gminy i jej mieszkańców. Zmagając się z epidemią podejmowaliśmy wiele działań, pokonując wiele sytuacji kryzysowych m.in. funkcjonowanie szkół podczas nauki zdalnej. Ograniczenia epidemiologiczne miały duży wpływ na dochody i wydatki budżetowe. Mimo to zrealizowaliśmy część inwestycji wcześniej rozpoczętych w obszarze infrastruktury drogowej, wodociągowej, kanalizacyjnej, co przyczyniło się do poprawy jakości życia mieszkańców – mówił wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński podczas sesji. - Dziękuję radnym gminy, zwłaszcza wspierającym mnie radnym klubu Jesteśmy w gminie Obrowo, za wspólną pracę i wzięcie odpowiedzialności za realizację zadań w tym trudnym roku.



Na zdjęciu wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński z radnymi klubu Jesteśmy w gminie Obrowo.

Od lewej strony w dolnym rzędzie stoją: Wiceprzewodniczący Rady Gminy Obrowo Wiesław Popławski, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Obrowo Alicja Tarkowska, wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński, Przewodniczący Rady Gminy Obrowo Roman Skórski, radna Sylwia Lisińska. W drugium rzędzie od lewej strony stoją: radny Jerzy Falkowski, radny Zbigniew Bogusz, radna Daniela Korpalska, radny Jan Marcinkowski, radny Kazimierz Musiałowski.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym Raport zawiera analizę działalności Wójta Gminy Obrowo w obszarach:

  • infrastruktury technicznej,
  • oświaty i wychowania,
  • kultury, sportu i rekreacji,
  • pomocy społecznej i przedsięwzięć prorodzinnych,
  • bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej,
  • ochrony środowiska naturalnego,
  • funkcjonowania gminnych jednostek organizacyjnych.

Główne cyfry gminy Obrowo w 2021 roku są następujące:

  • Na terenie gminy na dzień 31.12.2021 roku zameldowanych było 18 124 mieszkańców,
  • W 2021 roku urodziło się u nas 205 dzieci, zmarło 146 osób,
  • Na terenie gminy działają 23 organizacje pozarządowe,
  • Zawarto 28 ślubów w parafiach oraz 52 śluby cywilne,
  • Budżet gminy na koniec 2021 roku zamknął się po stronie dochodów kwotą planu 114.190.534,07zł i po stronie wydatków kwotą 116.587.716,52zł. 
    • Dochody budżetu zostały zrealizowane w kwocie 116.817.313,90zł, co stanowiło 102,30% planu.
    • Wydatki budżetu zostały zrealizowane w kwocie 112.186.108,81zł. tj. na poziomie 96,22% planu.
    • Wydatki majątkowe zaplanowano w kwocie 14.049.677,69zł. i zrealizowano je w kwocie 12.135.802,07zł., co stanowiło 86,38%.
    • Na koniec analizowanego okresu nadwyżka budżetu wyniosła 4.631.205,09zł. przy planowanym deficycie w wysokości 2.397.182,45zł.
  • Łącznie na inwestycje wydatkowano kwotę 12.135.802,07 zł. Najważniejsze inwestycje ubiegłego roku to:
    • Budowa wodociągu w Głogowie 137.358,27zł,
    • Budowa kanalizacji w Szembekowie 261.078,59zł,
    • Budowa wodociągu w Kawęczynie 113.263,89zł,
    • Budowa kanalizacji w Silnie 426.970,00zł.,
    • Dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła 1.553.106,68zł,
    • Przebudowa drogi powiatowej nr 2039C Zębowo – Zębówiec w km od 0+0000 do 2+050 na długości 2,050km 240.851,57zł.,
    • Wykonanie podbudowy dróg gminnych 446.978,69zł,
    • Przebudowa dróg gminnych 594.777,92zł,
    • Przebudowa drogi gminnej nr 101008C w miejscowości Szembekowo od km 0+988 do km 1+892 934.979,52zł,
    • Przebudowa drogi gminnej nr 1010138C w miejscowości Kawęczyn od km 0+959 do km 1+742 763.731,12zł,
    • Wykonanie nawierzchni asfaltowych na terenie Gminy Obrowo – etap I 2.106.059,62zł,
    • Wymiana pokrycia dachowego na budynku Publicznej Szkoły Muzycznej w Osieku nad Wisłą 83.148,00zł
    • Wymiana pokrycia dachowego na budynku komunalnym w miejscowości Skrzypkowo wraz z robotami towarzyszącymi 120.000,00zł,
    • Wymiana pokrycia dachowego na budynku gminnym w miejscowości Silno162.160,00zł,
    • Zakup dziewięcioosobowego samochodu do przewozu osób, 148.498,00zł,
    • Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Obrowie 656.812,35zł
    • Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej (szkoła i przychodnia) w miejscowości Zębowo 1.377.235,88zł,
    • Oświetlenie 332.023,28zł,
  • Zgodnie z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), według stanu na dzień 31 grudnia 2021 r. ilość zarejestrowanych podmiotów gospodarczych, które mają główne miejsce prowadzenia działalności w gminie Obrowo obejmowała 1437 pozycji, a liczba podmiotów do prowadzenia działalności wyłącznie w formie spółki cywilnej obejmowała 21 pozycji,
  • W 2021 roku wydano:
    • 736 decyzji o warunkach zabudowy na budynki mieszkalne ( w tym rozbudowa i nadbudowa budynków mieszkalnych),
    • 32 decyzje o warunkach zabudowy na budynki usługowe, 209 decyzji o warunkach zabudowy na budynki inne tj. budynki gospodarcze, garaże, silosy, zbiorniki retencyjne itp.,
    • 32 decyzje o lokalizacji inwestycji celu publicznego tj. linie kablowe, sieci wodociągowe i kanalizacyjne, sieć gazowa, pompownia wody, tłocznia ścieków, odwodnienie działek, przebudowa drogi, stacja bazowa,
    • 129 decyzji o podziale nieruchomości,
    • 127 postanowień o podziale nieruchomości,
    • 955 zaświadczeń o przeznaczeniu działek w miejscowym planie zagospodarowanie  przestrzennego,
    • 274 zaświadczenia o nadaniu numeru porządkowego posesji. 

Kliknij i zapoznaj się z Raportem o stanie gminy Obrowo za rok 2021

Za udzieleniem wotum zaufania głosowało 9 radnych gminy - wszyscy z klubu Jesteśmy w gminie Obrowo. Przeciw było pięciu radnych klubu Kurs na Obrowo. Jeden radny Kursu był nieobecny na sesji.

  • struktura wydatków 2021
  • struktura dochodów 2021

Rodzinnie z Osieckim Klubem Kultury. Czytanie z muzyką na żywo. Wyprawa rowerowa.

W piątek, 3 czerwca Osiecki Klub Kultury gościł Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury z Torunia. W niedzielę ruszyliśmy na Rodzinną Wyprawę Rowerową.

Wieczorne dyrdymałki. Kojące opowieści z muzyką na żywo to propozycja skierowana do rodzin. Agnieszka Zakrzewska oraz Grzegorz Kaźmierski zaprosili wszystkich do wspólnej relaksacji. Po dniu pełnym codziennych emocji i wrażeń zaczarowali nas opowieścią, której towarzyszyły przyjazne dźwięki muzyki tworzonej na żywo. Zdecydowanie był to czas wieczornego odpoczynku i niezwykłego, kojącego odprężenia. 
W niedzielę rodziny skorzystały z kolejnej propozycji, Rodzinnej Wyprawy Rowerowej. Przy sprzyjającej przepięknej pogodzie poznaliśmy nasze okolice, a w Parku Etnograficznym dowiedzieliśmy się, jak wyglądała praca osób związanych z Wisłą. Tak przebiegała trasa: Osiek nad Wisłą - Silno (Sileńska Krypa, cmentarz menonicki) - ruiny zamku Kazimierza Wielkiego - przejazd zabytkowym mostem nad Drwęcą łączącym Złotorię z Kaszczorkiem - Park Etnograficzny w Kaszczorku - odpoczynek w pobliżu ujścia Drwęcy do Wisły - powrót.
  • 285920174_5202126609864088_7193656457110585186_n
  • 285943975_5202126516530764_8251566859841684602_n
  • 285637270_5202126306530785_7357981296228756863_n
  • 286397226_1483518525421043_5857542997393468239_n
  • 286450079_1483518358754393_1559498167647455316_n
  • 286446790_1483518318754397_3357120292067069231_n
  • 286392569_1483518218754407_5540638584326522796_n
  • 286429027_1483517735421122_1201513520513914226_n
  • 286368457_1483517418754487_1203439265734056610_n
  • 286593348_1483516652087897_1668367007759265188_n
  • 286569569_1483516932087869_3583032796352622670_n
  • 286548499_1483516792087883_1359096607707881175_n
  • 286556824_1483517852087777_6625929152097542225_n
  • 286440304_1483516462087916_6189245262034366832_n
  • 286590758_1483515382088024_2266874911067277138_n
  • 286368457_1483517418754487_1203439265734056610_n
  • 286602687_1483515258754703_1089704306534428628_n

Wójt Andrzej Wieczyński otrzymał absolutorium z wykonania budżetu w 2021 roku

Po zapoznaniu się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2021 rok, ze sprawozdaniem finansowym, z opinią regionalnej izby obrachunkowej, z informacją o stanie mienia gminy oraz ze stanowiskiem komisji rewizyjnej Rada Gminy Obrowo udzieliła wójtowi gminy Andrzejowi Wieczyńskiemu absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2021 rok.

- Dziękuję państwu radnym za udzielenie mnie, ale także pracownikom urzędu, absolutorium z wykonania budżetu za rok 2021 rok. Często mówię, że jesteśmy samorządową rodziną, która wzajem jest odpowiedzialna za siebie oraz za swój „dom”. Tak, jesteśmy. Dla nas domem jest nasza gmina. Dziękuję za wspólną troskę o naszą gminę i za zaufanie udzielane mnie i moim współpracownikom - mówił wójt, przyjmując kwiaty i gratulacje od obecnych na sali gości.

Głosowanie nad absolutorium poprzedziło wystąpienie Skarbnik Gminy Obrowo Joanny Faleńskiej, która przedstawiła sprawozdanie z wykonania budżetu w 2021 roku, sprawozdanie finansowe, opinię regionalnej izby obrachunkowej, informację o stanie mienia gminy oraz stanowisko komisji rewizyjnej.

Pani Skarbnik wskazała między innymi na następujące kwoty:

Budżet Gminy Obrowo na rok 2021 został uchwalony na Sesji Rady Gminy Obrowo w dniu 22 grudnia 2020 roku Uchwałą Nr XXIV/194/2020 Rady Gminy Obrowo po stronie dochodów w kwocie 101.042.550,33zł w tym dochody majątkowe 7.441.967zł i po stronie wydatków w kwocie 102.963.956,33zł w tym wydatki majątkowe 12.369.525 zł. Zaplanowano deficyt budżetu w kwocie 1.921.406zł.

W wyniku wprowadzonych zmian plan budżetu gminy na koniec 2021 roku zamknął się po stronie dochodów kwotą planu 114.190.534,07zł i po stronie wydatków kwotą 116.587.716,52zł.

Dochody budżetu zostały zrealizowane w kwocie 116.817.313,90zł, co stanowiło 102,30% planu.

Wydatki budżetu zostały zrealizowane w kwocie 112.186.108,81zł tj. na poziomie 96,22% planu.

Wydatki majątkowe zaplanowano w kwocie 14.049.677,69zł i zrealizowano je w kwocie 12.135.802,07zł, co stanowiło 86,38%.

Plan budżetu na koniec 2021r. w stosunku do budżetu pierwotnego po stronie dochodów zwiększył się o kwotę 13.147.983,74zł, zaś po stronie wydatków wzrósł o kwotę 13.623.760,19zł.

Na koniec analizowanego okresu nadwyżka budżetu wyniosła 4.631.205,09zł. Przy planowanym deficycie w wysokości 2.397.182,45zł.

Kliknij i zapoznaj się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Obrowo za 2021 rok wraz z informacją o stanie mienia gminnego oraz sprawozdaniem finansowym

Skarbnik Faleńska odczytała następnie uchwałę Nr 7/S/2022 Składu Orzekającego Nr 6 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 11.04.2022 roku, zgodnie z którą RIO pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Obrowo za 2021 rok.

Kliknij i przeczytaj treść uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej

Swoją opinię na temat wykonania budżetu gminy za 2021 rok oraz na temat absolutorium wyraziła również gminna Komisja Rewizyjna. W opinii Komisja napisała:

Wójt Gminy Obrowo realizując zadania budżetu, kierował się zasadą celowości, legalności, rzetelności i oszczędności w gospodarowaniu środkami publicznymi. Komisja wyraża uznanie dla wójta gminy za szeroki zakres działalności inwestycyjnej. W dużej mierze  inwestycje dotyczą budowy wodociągów, kanalizacji sanitarnej, dróg gminnych, ochrony środowiska oraz kultury fizycznej. W 2021r. do sieci wodociągowej przyłączono 200 gospodarstw, zaś do sieci kanalizacyjnej 128 budynki.

Gmina posiada dwie stacje uzdatniania wody oraz oczyszczalnię ścieków.

Znaczne  środki  przeznaczane  są  również na budowy oraz remonty dróg gminnych i ich oświetlenia, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców gminy.

W roku 2021 realizowano zadania bieżące i inwestycyjne przy współudziale środków unijnych. W ramach tych zadań realizowano zadania polegające na budowie kanalizacji sanitarnej w miejscowości Silno, montażu instalacji fotowoltaicznych pomp ciepła,termomodernizacji budynku szkoły w Obrowie, termomodernizacji budynku użyteczności publicznej w Zębowie.

Wnioski końcowe poddane głosowaniu przez członków Komisji:

  1. Przyjęty na 2021 rok plan wydatków nie został przekroczony w żadnym dziale klasyfikacji budżetowej.
  2. Przyjęte w budżecie dochody zostały wykonane w granicach  planu,  co  świadczy o wysokim tempie rozwoju gminy Obrowo. Należy zaznaczyć, że w strukturze dochodów stosunkowo duży udział miał dochody własne stanowiące 34% planowanych dochodów.
  3. Co roku realizowany jest szereg inwestycji gminnych, który stwarza dogodne pole do rozwoju przedsiębiorczości na terenie naszej gminy jak również przyciąga nowych mieszkańców. Analiza wydatków  budżetowych  pozwala  Komisji  Rewizyjnej na wyrażenie pozytywnej opinii o udziale w roku 2021 wydatków majątkowych w zrealizowanych wydatkach ogółem tj. 10,82% (w 2012 r. udział ten wynosił - 10,04%, w roku 2013 - 14,5%, w 2014 roku - 20,9%, w 2015 r. – 14,3%, w 2016 r. - 13%, 2017 r. - 15,26%, 2018 r. - 14,71%, 2019 r. - 10,01% , zaś w 2020 r. - 10,20%).
  4. Należy zaznaczyć, że pozytywnym zjawiskiem jest wypracowana nadwyżka budżetu w wysokości 4.361.205,09 zł wobec planowanego deficytu w wysokości 2.397.182,45 zł, co wynika z oszczędnej gospodarki środkami publicznymi przy jednoczesnej realizacji inwestycji i wszystkich zadań bieżących.
  5. W roku 2021 Gmina Obrowo realizowała zadania bieżące i inwestycyjne przy udziale środków unijnych na łączną kwotę 4.997.534,49 zł.

Komisja pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie wójta z wykonania budżetu Gminy Obrowo za 2021 rok i zdecydowała o wystąpieniu do Rady Gminy Obrowo o udzielenie absolutorium wójtowi gminy za 2021 rok.

Kliknij i przeczytaj Opinię Komisji Rewizyjnej

Za udzieleniem absolutorium z wykonania budżetu głosowało dziewięciu radnych klubu Jesteśmy w gminie Obrowo, a przeciw było pięciu radnych klubu Kurs na Obrowo. Jeden z radnych Kursu był nieobecny.

- Dziwi mnie fakt, że głosują panowie przeciw udzieleniu wójtowi absolutorium z wykonania budżetu za rok 2021, skoro pod koniec 2020 roku przyjęli panowie budżet na rok 2021, a następnie głosowali jednomyślnie z nami za przyjęciem każdej proponowanej zmiany uchwały budżetowej - mówiła radna Sylwia Lisińska, przypominając daty głosowań: 22 grudnia 2021 roku Rada Gminy Obrowo jednomyślnie przyjęła budżet gminy na rok 2021; a następnie podczas sesji 19 marca, 26 maja, 14 września, 26 listopada, 28 grudnia jednogłośnie była "za" przyjęciem proponowanych zmian.

  • Absolutorium dla wojta 2022 07 06 01
  • Absolutorium dla wojta 2022 07 06 02
  • Absolutorium dla wojta 2022 07 06 03
  • Absolutorium dla wojta 2022 07 06 04
  • Absolutorium dla wojta 2022 07 06 05
  • Absolutorium dla wojta 2022 07 06 06
  • Absolutorium dla wojta 2022 07 06 07
  • Absolutorium dla wojta 2022 07 06 08
  • Absolutorium dla wojta 2022 07 06 09
  • Absolutorium dla wojta 2022 07 06 11

Teatrzaki zapraszają na premierę

Grupa dziecięco-młodzieżowa Teatrzaki z Osieckiego Klubu Kultury zaprasza w piątek, 10 czerwca o godz. 18.30 do remizy OSP w Osieku nad Wisłą na zabawny spektakl, pt. "Czerwony Kapturek szuka księcia".

Wstęp wolny!

Oliwia Gerc mistrzynią Polski

W weekend 04/05.06.2022 r. wychowanka UKS Kometa Obrowo zdobyła tytuł Mistrzyni Polski Ludowych Zespołów Sportowych. Jej drużyna Copernicus Toruń brała udział zawodach w ramach Pucharu Polski Kobiet w Darłowie/Jarosławcu. Mieszkająca na co dzień w naszej gminie kolarka występuje w kategorii wiekowej juniorka młodsza, a zwycięstwo odniosła w jeździe ze startu wspólnego. Była to jej druga wygrana w Pucharze Polski. W zawodach startowały również cztery inne zawodniczki wywodzące się z naszego klubu kolarskiego.

W trakcie zawodów kolarki z naszej gminy rywalizowały w jeździe na czas oraz w jeździe ze startu wspólnego. W jeździe na czas wśród juniorek młodszych najwyżej z wychowanek Komety znalazła się Sandra Kaczmarek, która zajęła 32. miejsce, na 43. miejscu zawody zakończyła Natalia Konczalska, 46. lokata przypadła Oliwii Gerc. W zmaganiach juniorek występowała Zuzanna Charyga, której czas dał ostatecznie 19. miejsce w zawodach.

Start wspólny okazał się bardziej korzystny dla naszych kolarek. Mistrzynią w kategorii wiekowej juniorka młodsza została Oliwia Gerc, 42. miejsce zajęła Sandra Kaczmarek, a 56. Natalia Konczalska. Najlepszy wynik wśród juniorek zaliczyła Agata Kowalska, która zajęła bardzo wysokie 6. miejsce. Jej koleżanka Zuzanna Charyga zmagania skończyła na 36. miejscu.

Gratulujemy wspaniałych rezultatów i życzymy dalszego rozwoju!

  • 285732241_1224645508277022_5449607411118487408_n
    Oliwia Gerc Mistrzynią Polski LZS - Puchar Polski Kobiet w Darłowie/Jarosławcu - 05.06.2022 r.

Plany AKT Budo Obrowo na nadchodzące wakacje

Zawodnicy AKT Budo Obrowo są wyróżniającymi się karatekami na tle swoich rówieśników. Trenujący na co dzień pod okiem sensei Jarosława Mejera młodzi, zdolni adepci zdobywają medale nawet na najbardziej prestiżowych zawodach w Polsce. W drugiej połowie czerwca udadzą się na Ogólnopolski Puchar Dzieci w Karate Tradycyjnym. Na czerwiec zaplanowano również obóz sportowy w Toruniu. W lipcu wrócą do Obrowa, natomiast w sierpniu udadzą się na szkolenie letnie Gasshuku do Giżycka.

Nasi młodzi zdolni karatecy w dniach 18/19.06.2022 r. będą walczyć w Łodzi na Ogólnopolskim Pucharze Dzieci w Karate w składzie(imię/nazwisko/rok ur.):

  • 1. Natalia Pacek - 2015
  • 2. Witold Rybacki - 2013
  • 3. Wiktor Kowalski - 2012
  • 4. Emilia Lewandowska - 2011
  • 5. Franciszek Turalski - 2011
  • 6. Maja Rybska -  2009
  • 7. Bartosz Rybacki - 2009
  • 8. Angelika Lewandowska - 2009
  • 9. Jan Jędrzejewski - 2009
  • 10. Dagmara Lipińska - 2009

Trzymamy za was kciuki i czekamy na zdjęcia i informację o wynikach.

Opisane wyżej obozy to nie tylko szkolenie zawodników, ale również czas na odrobinę relaksu i wypoczynku po trudach roku szkolnego. Zarządzający klubem pamiętają również o wyjazdach edukacyjnych.

Treningi  w wakacje będą odbywać się w SP w Obrowie do godz. 15.00 i później na boisku gminnym przez całe wakacje we wtorki i czwartki. Chętnych do wstąpienia w szeregi klubu zachęcamy do kontaktu za pośrednictwem ich profilu na portalu społecznościowym facebook.

Pod koniec sierpnia zawodnicy AKT Budo wyjadą na szkolenie letnie Gasshuku 2022 do Centralnego do Ośrodka Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Giżycku. Po tych pełnych emocji wakacjach na pewno wrócą do szkoły z ogromną energią.

  • Akt budo 2
  • AKT Budo
  • Budo 3
  • budo 4
  • budo 5

Klaudia Koc, Borys Damrath i Mateusz Olszewski medalistami Mistrzostw Polski

Do Bałtowa zjechało aż 556 zawodników z 61 klubów z terenu całej Polski. Wśród nich znalazło się trzech zawodników naszego słynnego A&W Team Obrowo i jak zwykle stanęli na wysokości zadania. Wszyscy podopieczni trenera Andrzeja Maciusiewicza po stoczonych walkach znaleźli się w strefie medalowej. Srebrne medale wywalczyli Klaudia Koc i Borys Damrath. Brązowy medal trafił do Mateusza Olszewskiego, który rywalizował razem z Borysem w formule Light Contact.

Kickbokserzy z Obrowa w województwie świętokrzyskim czuli się jak ryby w wodzie. Zawody w ich wykonaniu rozpoczął Mateusz, który przez przewagę techniczną wygrał pierwszą walkę i trafił do ćwierćfinału, Klaudia swoje starcie zakończyła przed czasem i również zameldowała się w ćwierćfinale. Borys po jednogłośnej decyzji sędziów zwycięzył walkę i dołączył do reszty klubowiczów. Kolejne zwycięstwa naszych zawodników dały im miejsca w półfinale. Tam jedyną porażkę poniósł Mateusz Olszewski, który przegrał z późniejszym mistrzem. Borys walkę półfinałową wygrał i mógł wziąć rewanż za kolegę, gdyż rywalizowali z tym zawodnikiem. Niestety, tak się nie stało i zawody zakończyli jako wicemistrz i drugi wicemistrz Polski. Ich koleżanka stoczyła w sumie 4 walki i w tej ostatniej, finałowej walce nieznacznie uległa rywalce. Tym samym z Bałtowa nasi kickbokserzy wracają z dwoma srebrnymi i jednym brązowym medalem. 

Gratulujemy naszym mistrzom kolejnego wspaniałego startu i życzymy powodzenia w dalszej części sezonu.

  • KICK1
  • KICK2
  • KICK3

Zapraszamy do udziału w konkursie "Piękna zagroda"

Zapraszamy właściceli godpodarstw, siedlisk i ogrodów wiejskich do udziału w konkursie "Piękna zagroda". Celem plebiscytu jest promocja polskiej wsi, jako miejsca piękneego, zadbanego i uporządkowanego. Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach: na najbardziej zadbaną działkę siedliskową - gospodarstwo rolne, na najbardziej zadbaną działkę ogrodniczą - ogródek przydomowy.

Zgłoszenia udziału w konkursie przyjmowane są do 20.06.2022 r. w Urzędzie Gminy Obrowo w pokoju nr. 33. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody!

Konkurs zostane przeprowadzony w dwóch etapach: gminnym i powiatowym. Komisja będzie brać pod uwagę między innymi: czystość i porządek na zgłoszonym terenie, przydomowy ogród, małą architekturę i dodatki ogrodowe. Uczestnicy będą mogli otrzymać dodatkowe punkty za działania proekologiczne podejmowane przez gospodarzy.

Organizatorami konkursu są: Starosta Toruński, Wójtowie Gmin Powiatu Toruńskiego, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Chełmży.

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia znajdują się w załączniku.

 

Ostatnie dni na złożenie deklaracji o sposobie ogrzewania budynku

Przypominamy: do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel lub zarządca istniejącego budynku zobowiązany jest złożyć deklarację o sposobie jego ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). 

Deklarację składamy:

  • w formie elektronicznej - przez Internet na stronie https://ceeb.gov.pl/
  • w formie papierowej – wypełniony dokument można wysłać listem albo przynieść osobiście do Urzędu Gminy Obrowo, aleja Lipowa 27, 87 - 126 Obrowo.

Deklaracje dla istniejących budynków należy złożyć w terminie do 30 czerwca 2022 r.

Również właściciele nowo powstałych obiektów są zobligowani do wpisu do ewidencji. W tym przypadku wykorzystywane źródło ciepła należy zgłosić w terminie do 14 dni od  pierwszego uruchomienia nowego źródła ciepła.

Za brak zgłoszenia lub przekroczenie dopuszczalnych terminów zgłoszenia będą groziły kary grzywny.


Formularze deklaracji do pobrania zamieściliśmy pod tym linkiem

Więcej informacji na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego

Święto Bożego Ciała – zmiana terminu odbioru odpadów

Ze względu na przypadający w czwartek 16 czerwca dzień wolny – święto Bożego Ciała – w okresie od 15 do 17 czerwca zmienią się terminy odbioru opadów.

W środę 15 czerwca wywóz odbywać się będzie tak, jak w każdą środę oraz dodatkowo MPO obsłuży Dzikowo i Osiek nad Wisłą – ulice przypadające na trasę czwartkową.

W piątek 17 czerwca wywóz odbywać się będzie tak, jak w każdy piątek środę oraz dodatkowo MPO obsłuży Bartoszewo, Kawęczyn, Kuźniki, Kaźmierzewo, Obory.

Pozostałe terminy wywozu nie ulegają zmianie. 

See you in a year!

Irlandia była tematem piątych Gminnych Warsztatów Języka Angielskiego, które organizuje Szkoła Podstawowa w Obrowie. W zajęciach udział wzięło 20 uczniów ze szkół z terenu gminy. Gościem specjalnym tegorocznych warsztatów był pochodzący z Irlandii Daniel Clarkson, nauczyciel języka angielskiego.

Szkoła Podstawowa w Obrowie kolejny raz gościła uczniów i nauczycieli języka angielskiego z gminnych szkół na warsztatach językowych. Tym razem głównym tematem spotkania była Irlandia, dlatego gościem specjalnym był pochodzący z tego kraju Daniel Clarkson, nauczyciel języka angielskiego. 

- Daniel poprowadził wspaniałe zajęcia i odpowiedział na wszystkie pytania uczniów dotyczące jego kraju – opowiada Katarzyna Przytarska, anglistka ze szkoły w Obrowie, jedna z organizatorek warsztatów.

Wszystkie szkoły przygotowały prezentacje Irlandii, a na zakończenie uczniowie i nauczyciele sprawdzili swoją wiedzę w quizach na platformie blooket. Uczestnicy bawili się wyśmienicie i już czekają na przyszłoroczne spotkanie. - Do zobaczenia za rok! See you in a year! – żegnali się ze sobą.

Na warsztatach świetnie bawiła się również sekretarz gminy Obrowo Mirosława Kłosińska, która przyniosła uczestnikom słodycze od gminy. - Dla was język angielski jest prawie tak naturalny, jak polski. To bardzo dobrze. Polska jest członkiem Unii Europejskiej i NATO, a zatem świetnie, że tak znakomicie angielski, że aż potraficie się nim bawić - mówiła pani sekretarz.

Organizatorki warsztatów zwracają uwagę, że to wydarzenie nie mogłoby się odbyć gdyby nie sponsorzy. - Chcielibyśmy podziękować gminie Obrowo i Powiatowi Toruńskiemu za wsparcie finansowe. Dziękujemy również dyrekcji naszej szkoły za pomoc w zorganizowaniu tej imprezy. Jeszcze raz dziękujemy również wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom - zaznacza Katarzyna Przytarska.

Fot. Agnieszka Szatkowska, Monika Pawlikowska, Katarzyna Przytarska.

  • Gminne warsztaty jang 2022 01
  • Gminne warsztaty jang 2022 02
  • Gminne warsztaty jang 2022 03
  • Gminne warsztaty jang 2022 04
  • Gminne warsztaty jang 2022 05
  • Gminne warsztaty jang 2022 06
  • Gminne warsztaty jang 2022 07
  • Gminne warsztaty jang 2022 08
  • Gminne warsztaty jang 2022 09
  • Gminne warsztaty jang 2022 10

Weekend w Obrowie

Zbliża się koniec tygodnia, więc tradycyjnie prezentujemy zestawienie nadchodzących wydarzeń. Weekend rozpoczniemy już dziś - 10 czerwca o godz. 18:30 w Remizie OSP w Osieku nad Wisłą, gdzie Grupa "Teatrzaki" zaprezentuje zabawny spektakl dla dzieci i młodzieży, pt. "Czerwony Kapturek szuka księcia". Myśl przewodnia występu to "Uważaj bracie, z kim umawiasz się na czacie!" Wstęp wolny. Wszystkie wydarzenia prezentujemy poniżej.
Życzymy udanego weekendu!

10 czerwca, piątek

  • Osiek nad Wisłą Remiza OSP, godz. 18:30 - Uważaj bracie, z kim umawiasz się na czacie! Grupa "Teatrzaki" zaprasza na zabawny spektakl dla dzieci i młodzieży, pt. "Czerwony Kapturek szuka księcia". Wstęp wolny.


11 czerwca, sobota

  • Smogorzewiec, ul. The Beatles, godz. 11:00 - cykliczny marsz "Nordic Walking za Uśmiech", Organizator: Kazimierz Musiałowski
  • Świetlica Wiejska w Sąsiecznie, godz. 13:00 - Święto wsi Sąsieczno. Organizatorzy - Sołtyska Sąsieczna i Koło Gospodyń Wiejskich Sąsiedzke Klimaty z Sąsieczna zapraszają do poznania się i wspólnej zabawy dzieci i dorosłych. Uczestnicy są proszeni o zabranie zielonych strojów i przekąsek. Wstęp wolny.

Zapraszamy ukraińskie dzieci na Lato w teatrze do Osieka nad Wisłą

Mamy jeszcze 5 wolnych miejsc dla ukraińskich dzieci na półkolonie Lato w teatrze. Zapraszamy na nie również dzieci z Ukrainy mieszkające poza naszą gminą. Prosimy osoby goszczące Ukraińców o przekazanie im tej informacji. Zajęcia odbywać się będą w remizie OSP w Osieku nad Wisłą w dniach 4 – 16 lipca. Wszystkie miejsca dla polskich dzieci są już zajęte.

W dniach 4 – 16 lipca w Osieku nad Wisłą odbędą się półkolonie artystyczne. Ewelina Mytlewska z Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie napisała projekt, dzięki któremu Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu zorganizuje półkolonie właśnie u nas! Zajęcia będą bezpłatne, a ich niezwykłość polega na tym, że przeznaczone są dla ukraińskich i polskich dzieci.

Dwujęzyczny opis projektu i półkolonii znajduje się na stronie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu (kliknij)

Dość powiedzieć, że poprowadzą je animatorzy, muzycy, kompozytorzy i pedagodzy, którzy na kulturze znają się jak mało kto. I potrafią o niej opowiadać oraz pokazać, że każdy z nas może być wyjątkowym twórcą!

Pełne zgłoszenie (karta kwalifikacyjna oraz pozostałe załączniki wraz z pracą literacko-plastyczną wykonaną przez dziecko samodzielnie i ręcznie „Nadaj tytuł naszym półkoloniom”) należy składać w Osieckim Klubie Kultury u Eweliny Mytlewskiej tel. 697 083 076.
 
Informacji udziela również Agnieszka Zakrzewska z WOAK-u e-mail: agnieszka.zakrzewska@woak.torun.pl, tel. 56 652 27 55

 

Sukces najmłodszych w finale powiatowego konkursu na interpretację poezji dziecięcej

Mamy powód do dumy. Trzy nasze reprezentantki zostały laureatkami finału powiatowego konkursu na interpretację poezji dziecięcej pt. "Wierszyki, figielki, bajeczki..."

8 czerwca w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury był dniem pełnym emocji i dobrej zabawy. W konkursie adresowanym do uczniów klas I - II wzięło udział 26 uczestników, reprezentujących 9 gmin powiatu toruńskiego. Młodzi aktorzy zmierzyli się z poezją Marii Konopnickiej, Marii Kownackiej, Danuty Wawiłow i Stanisława Jachowicza. Jury konkursu biorąc pod uwagę interpretację tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny, nagrodziło:

  • Ninę Olszewską, która zdobyła I miejsce
  • Lenę Kalinowską oraz Alicję Kopystecką, które ex aequo zdobyły II miejsce 

Dziewczynki reprezentowały Bibliotekę Publiczną w Osieku nad Wisłą oraz Szkołę Podstawową im. mjra Henryka Sucharskiego w Osieku nad Wisłą. Do konkursu zzostały przygotowane przez Ewelinę Mytlewską

  • 287152954_557948499112213_1565489139914116946_n (1)
  • 287063298_557947399112323_3670873627817656196_n
  • 286883564_557946849112378_1212453889506620842_n

15 czerwca rozpocznie się kwalifikacja wojskowa 2022

W dniach 15-22 czerwca 2022 r. odbędzie się kwalifikacja wojskowa. Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2022 r. podlegają mężczyźni którzy w 2022 r. kończą dziewiętnasty rok życia oraz kobiety, które posiadają określone wykształcenie. Kwalifikacja polega na założeniu ewidencji wojskowej oraz  sprawdzeniu przez komisję lekarską zdolności do służby wojskowej.

Obowiązkowi kwalifikacyjnemu podlegają również kobiety, które od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą dziewiętnaście lat życia kończą naukę:

  • w publicznych i niepublicznych uczelniach na kierunkach: analityka medyczna, farmacja, lekarskim, lekarsko-dentystycznym, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria;
  • w szkołach policealnych na kierunkach: farmacja, ratownictwo medyczne, weterynaria.

Do kwalifikacji wojskowej mogą się stawić również ochotnicy - mężczyźni i kobiety w wieku 18-24 lat, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia.
    
Osoby wezwane do stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską Nr 2 w Toruniu zgłaszają się w wyznaczonym terminie do siedziby komisji przy ul. Władysława Łokietka 3 w Toruniu (Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży).

Rodziców lub opiekunów osoby wzywanej, która nie porusza się samodzielnie albo posiada znaczny stopień niepełnosprawności prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod nr 530 854 664 – czynny do 29 czerwca 2022r.

Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojsko­wej przedstawia:

  1. Przedstawicielowi wójta lub burmistrza (prezydenta miasta):
    - dowód osobisty lub inny dokument pozwalają­cy na ustalenie tożsamości,
    - dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie okreś­lonym w wezwaniu nie było możliwe;
  2. Powiatowej Komisji Lekarskiej:
    - posiadaną dokumentację medyczną w oryginale lub zaświadczenie lekarskie (w przypadku występowania chorób przewlekłych, urazów i innych czynników wpływających na stan zdrowia);
  3. Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień (jego przedstawicielowi):
    - aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy,
    - dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki (legitymacja szkolna/studencka) oraz posiadane kwalifikacje lub uprawnienia (np. prawo jazdy, certyfikaty i świadectwa ukończenia kursów).

W gabinecie lekarskim istnieje obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką ochronną. W przypadku: przebywania w izolacji domowej, na kwarantannie lub objawów infekcji należy skontaktować się telefonicznie z Powiatową Komisją Lekarską Nr 2 w Toruniu w celu umówienia innego terminu stawiennictwa.

Mężczyźni, którzy w tym roku kończą 19 rok życia i przebywają na terenie gminy Obrowo, a nie posiadają orzeczonej zdolności do czynnej służby wojskowej oraz nie otrzymali wezwania do stawienia się na kwalifikację wojskową proszeni są o kontakt z referatem wojskowym Urzędu Gminy w Obrowie tel. 566786022 w. 151 w celu ustalenia terminu stawiennictwa.

Kwalifikacja polega na założeniu ewidencji wojskowej oraz sprawdzeniu przez komisję lekarską zdolności do służby wojskowej. Obecnie nie ma obowiązku zasadniczej służby wojskowej, a uchylanie się przed kwalifikacją powoduje tylko odwleczenie jej w czasie.

Złote gody Państwa Strzeleckich i Państwa Pietruszewskich

Państwo Ewa i Jan Strzeleccy oraz Państwo Barbara i Michał Pietruszewscy otrzymali od Prezydenta RP Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Odznaczenia parom wręczył wójt Andrzej Wieczyński na uroczystości w dn. 14 czerwca 2022 r.

Państwo Ewa i Jan Strzeleccy, mieszkańcy Silna, zawarli ślub w 1971 r. w Złotorii, mają dwoje dzieci i sześcioro wnucząt.

Państwo Barbara i Michał Pietruszewscy, mieszkańcy Skrzypkowa, są małżeństwem od 1971 r., mają czworo dzieci, doczekali się dziewięciorga wnucząt.

Gmina tradycyjnie uhonorowała małżonków kwiatami i prezentem. Na uroczystości wręczenia odznaczeń obecni byli również członkowie rodzin jubilatów. O oprawę uroczystości zadbała kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Obrowie Małgorzata Gerus.

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, a w jego imieniu wręcza wójt (burmistrz lub prezydent) gminy.

 

 

  • 286931127_713139733133890_2092076671435422756_n
  • 287071114_700311474381782_1172542241946364805_n
  • 287108164_3359717647630763_1072835144207500422_n
  • 287160664_1015948379292597_5714691428289572005_n
  • 287475473_772941717396461_4733476118610960649_n
  • 287482375_2846030099032668_1721075321282807296_n
  • 287485656_2357482571084108_4075000826828355747_n

Młodzi muzycy zagrali w Dworze Artusa

9 czerwca 2022 roku w Dworze Artusa w Toruniu odbył się Koncert Najlepszych Uczniów Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Osieku nad Wisłą: laureatów nagród zdobytych podczas konkursów szkolnych, międzyszkolnych, ogólnopolskich, a także festiwali muzycznych. Repertuar koncertu był bardzo zróżnicowany i obejmował kompozycje od barokowych utworów Jana Sebastiana Bacha po utwory współczesnych twórców XX i XXI wieku.

Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać występów solowych i zespołów instrumentalnych. Usłyszeliśmy  piękne dźwięki fortepianu, akordeonu, skrzypiec, wiolonczeli, klarnetu, fletu, saksofonu i gitary. Wystąpiła również orkiestra szkolna wraz z nauczycielami pod batutą p. Piotra Dołęgowskiego i chór pod dyrekcją p. Emilii Szcześniewskiej. Zaprezentowały się również zespoły rytmiczne p. Elżbiety Markowskiej. Uroczystość prowadziła p. Magdalena Gorzkowska.

Na zakończenie koncertu  głos zabrała dyrektor szkoły Mariola Majrowska gratulując wszystkim młodym wykonawcom i ich nauczycielom wspaniałego występu. Podziękowania złożyła również pracownikom i rodzicom oraz wójtowi gminy Obrowo Andrzejowi Wieczyńskiemu, który powołał do życia szkołę w 2013r. W związku z nadchodzącym 10-leciem  Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Osieku nad Wisłą, dyrektor placówki zapowiedziała uroczystości, koncerty i konkursy, na które już teraz serdecznie zaprasza.  

 

  • IMG_2320
  • IMG_2325
  • IMG_2327
  • IMG_2332
  • IMG_2338
  • IMG_2343
  • IMG_2349
  • IMG_2351
  • IMG_2360
  • IMG_2366
  • IMG_2372
  • IMG_2375
  • IMG_2377
  • IMG_2380
  • IMG_2385
  • IMG_2387
  • IMG_2392
  • IMG_2398
  • IMG_2406
  • IMG_2415
  • IMG_2418
  • IMG_2431
  • IMG_2434
  • IMG_2413
  • IMG_2426

Gala zasłużonych samorządowców. Wśród wyróżnionych przedstawiciele naszej gminy

Wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński, a także: Krzysztof Michalski – przewodniczący Rady Gminy Obrowo w latach 2006 – 2018, druh Zbigniew Koprowski oraz Katarzyna Wachowska – w imieniu Kazimiery Woźny, byłej przewodniczącej rady powiatu odebrali nagrody na powiatowej gali z okazji 30-lecia samorządu. Starosta wyróżnił też Janusza Iwańskiego – dyrektora szkoły w Dobrzejewicach, wieloletniego przewodniczącego Rady Gminy Chełmża.

Wspaniała gala odbyła się 15 czerwca na Jordankach. Samorządowcy mieli obchodzić swoje wielkie święto w 2020 roku, kiedy to faktycznie przypadało 30-lecie powołania w Polsce samorządu terytorialnego, ale ze względu na pandemię koronawirusa niemożliwe było wówczas zorganizowanie uroczystości.

Wśród gości samorządowej gali znaleźli się m.in.: parlamentarzyści okręgu toruńsko-włocławskiego, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Miasta Torunia, gmin powiatu toruńskiego, zaprzyjaźnionych powiatów, służb mundurowych, uczelni wyższych oraz sołtysi, społecznicy, członkinie i członkowie kół gospodyń wiejskich, jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, sołtysi oraz pracownicy Starostwa Powiatowego i powiatowych jednostek.

Gala była okazją do uroczystego wręczenia odznaczać państwowych druhom Ochotniczej Straży Pożarnej. Za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczony został druh Zbigniew Koprowski z OSP KSRG Kawęczyn. Wyróżnienie przyznano także druhowi Wiesławowi Rygielskiemu z OSP KSRG Dobrzejewice, który był nieobecny na gali.

Wyróżnienia za długoletnią służbę na rzecz samorządu otrzymali także trzykadencyjni przewodniczący rad miejskich i gminnych. Wśród nich znaleźli się Krzysztof Michalski z Silna, przewodniczący Rady Gminy Obrowo w latach 2006-2018 oraz oraz Janusz Iwański, dyrektor Zespołu Szkół w Dobrzejewicach – przewodniczący Rady Gminy Chełmża.

Wyróżnienia przyznane przez władze samorządowe Powiatu Toruńskiego otrzymali również wójtowie i burmistrzowie, którzy swoją służbę pełnili przynajmniej trzy kadencje. Wśród nich był nasz wójt Andrzej Wieczyński, pełniący tę funkcję od 2002 roku, tj. piątą kadencję.

- Wyróżnienie, które otrzymałem, odbieram w imieniu oraz dla wszystkich samorządowców i mieszkańców, z którymi współpracowałem w minionym czasie. Wójt sam nic nie zdziała, natomiast przy wsparciu lokalnych patriotów może przenosić górymówił Andrzej Wieczyński.

Władze samorządowe powiatu uhonorowały także byłych przewodniczących rad powiatu, wśród których znalazła się Kazimiera Woźny, b. wójt gminy Obrowo. W jej imieniu wyróżnienie odebrała córka Katarzyna Wachowska.

Głównym punktem gali było wręczenie Nagród im. Adama Czarlińskiego. Ustanowione przez Zarząd Powiatu statuetki to najwyższe powiatowe wyróżnienia przyznawane za szczególne osiągnięcia na rzecz rozwoju i promocji Powiatu Toruńskiego oraz samorządu terytorialnego. Trafiły one to wieloletnich parlamentarzystów – prof. Alicji Grześkowiak Marszałek Senatu IV kadencji i Jana Wyrowińskiego Wicemarszałka Senatu VIII kadencji. 

Uroczystość występem uświetnili Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz i Warsaw String Quartet.

W gali wójtowi Andrzejowi Wieczyńskiemu oraz członkowi Zarządu Powiatu, sekretarz gminy Obrowo Mirosławie Kłosińskiej towarzyszyli radni klubu Jesteśmy w gminie Obrowo: Roman Skórski, Wiesław Popławski, Alicja Tarkowska, Daniela Korpalska, Sylwia Lisińska, Kazimierz Musiałowski, Jan Marcinkowski, Jerzy Falkowski i Zbigniew Bogusz, a także: skarbnik Joanna Faleńska, przedstawiciele sołtysów, kół gospodyń wiejskich, szkół, urzędników i Adrian Gąsiorowski, przewodniczący Młodzieżowej Grupy Doradczej wójta.

Autorką fotografii (poza fotografią zbiorową) jest Agnieszka Niwińska ze Starostwa Powiatowego w Toruniu.

Więcej informacji na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Toruniu

  • Przedstawiciele gminy Obrowo na gali samorzadowej Powiatu Torunskiego
  • Alicja Majewska
  • Janusz Iwaski
  • Katarzyna Wachowska - Kazimiera Wozny
  • Krzysztof Michalski
  • Michalski Iwanski
  • Prof Grzeskowiak Jan Wyrowinski
  • Wojt Andrzej Wieczynski 2
  • Wojt Andrzej Wieczynski
  • zbigniew Koprowski 2
  • Zbigniew Koprowski

Weekend w Obrowie

Synoptycy zapowiadają na weekend piękną pogodę i nawet pierwsze tegoroczne upały. Jak to dobrze, że u nas w gminie Obrowo w sobotę i niedzielę będzie się wiele działo! Festyny rodzinne, turniej koszykówki oraz jak zawsze smogorzewiecka porcja zdrowia za uśmiech – bezpłatny spacer nordic walking po pięknych lasach. Zapraszamy. Spędźmy razem czas!

Sobota 18 czerwca

  • godz. 11.00 Nordic Walking za Uśmiech” Kazimierz Musiałowski ze Smogorzewca jak zawsze zachęca na wspólny spacer po pięknych lasach z kijkami. Zbiórka o g. 11.00 przy ul. The Beatles w Smogorzewcu;
  • godz. 15.00 do wieczora - swojski jarmark pod patronatem Wójta Gminy Obrowo oraz piknik rodzinny w Głogowie, przy restauracji Romeo i Julia.

    Na jarmarku będzie można kupić tradycyjne wędliny, sery kozie, sery krowie, przetwory, soki, syropy, chleby, midy, ciasta, herbatki bąbelkowe, lokalne piwo, lody, a także wyroby z drewna i wikliny, biżuterię, rośliny rabatowe, balkonowe i byliny

    W planie festynu zabawa i liczne niespodzianki dla dzieci, grochówka, kiełbaski z grilla. Od godz. 19.00 zabawa taneczna dla dorosłych z duetem z Lipna Beata i Tomek.

  • godz. 15.00 - "Powitanie wakacji" w Oborach przy ul. Dębowej. W programie festynu zabawa z animatorem, koło fortuny, malowanie buziek, bańki mydlane, balonowe zwierzaki - cudaki, pokazy strażackie, wata cukrowa, słodkości, domowe wypieki i napoje. Organizatorzy proszą o zabranie uśmiechów :-) i kocy do siedzenia.

Niedziela 19 czerwca

  • godz. 10.00 Turniej koszykówki 3 x 3 o puchar Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego. Turniej odbywa się na boisku szkolnym w Łążynie II. W planie także konkursy sprawnościowe i z wiedzy o koszykówce dla uczestników i kibiców turnieju;

  • godz. 15.00 – 19.00 festyn rodzinny na boisku w Silnie. W planie festynu mnóstwo atrakcji: animacji dla dzieci, wata cukrowa, fotobudka, pokazy strażaków OSP Osiek nad Wisłą, pokazy policyjne, wesołe konkursy sportowe dla młodzieży i małżeństw, kiełbaski z grilla, napoje, lody oraz wiele innych atrakcji.

Festyny w Głogowie, Oborach oraz w Silnie, a także turniej koszykówki w Łążynie II odbywają się przy wsparciu finansowym bądź rzeczowym gminy Obrowo.

Ogólnopolski sukces akordeonisty Janka Kamińskiego z osieckiej szkoły muzycznej

Jan Kamiński z klasy akordeonu p. Radosława Stolarczyka szkoły muzycznej w Osieku nad Wisłą zajął 3 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wy-Grajcie Razem. Konkurs organizowała szkoła muzyczna w Nowym Dworze Mazowieckim.

Jan Kamiński, uczeń klasy akordeonu p. Radosława Stolarczyka Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Osieku nad Wisłą, zajął 3 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wy-Grajcie Razem. Konkurs  organizowała Szkoła Muzyczna I stopnia Preludium w Nowym Dworze Mazowieckim.

- Należy podkreślić, iż poziom we wszystkich grupach wiekowych był bardzo wysoki ocenia Mariola Majrowska, dyrektor osieckiej szkoły muzycznej. - Doceniono ciężką pracę włożoną w zaprezentowane programy, jak i wyjątkowy talent muzyczny Jasia.

Jesteśmy bardzo dumni z Jasia! Gratulujemy chłopcu, jego rodzicom i nauczycielowi oraz życzymy dalszych sukcesów.
 

 

  • Akordeonista Jan Kaminski z osieckiej szkoly muzycznej 01
  • Akordeonista Jan Kaminski z osieckiej szkoly muzycznej 02

Festiwal kwiatów i roślin miododajnych w DPS w Dobrzejewicach

W najbliższą środę 22 czerwca o godz. 10 w Domu Pomocy Społecznej "Dom Kombatanta" w Dobrzejewicach odbędzie się Festiwal kwiatów i roślin miododajnych. W programie prelekcje pszczelarzy na temat znaczenia roślin miododajnych, występy artystyczne, zabawa taneczna oraz poczęstunek. Spotkanie to również okazja do integracji lokalnej społeczności. Zapraszamy mieszkańców do wspólnego spędzenia tego dnia z seniorami mieszkającymi w Domu Pomocy Społecznej "Dom Kombatanta" abyśmy lepiej się poznali - mówi sołtyska Dobrzejewic Jolanta Sadowska.

Organizatorami wydarzenia są: dyrektor DPS Alfred Józefiak, Sołtys i Rada Sołecka Dobrzejewic, Koło Gospodyń z Dobrzejewic.

Źródło na podium Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Religijnej

Dziecięco-Młodzieżowa Schola Parafialna Źródło wzięła udział w XX Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Religijnej ku czci błogosławionego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego „Myśmy godnymi synami”.

Festiwal odbył się w Chełmżyńskim Domu Kultury. Impreza była zorganizowana przez Hufiec ZHP Chełmża z harcmistrz Bogumiłą Obarą na czele, przy pomocy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Chełmży. W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział 427 uczestników, zarówno wykonawców solowych jak i grupowych. Był to dzień wypełniony artystycznymi przeżyciami. Uroczystość uświetniły dwa świetne występy gościa specjalnego – Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca z Płocka, który zaprezentował program patriotyczny oraz wiązankę tańców ludowych z różnych regionów Polski. Mamy powód do dumy, ponieważ nasza schola wyśpiewała III miejsce a Amelia Węgrzecka wyróżnienie.

W opłaceniu transportu pomógł ks. proboszcz Rafał Bogus.

Ewelina Mytlewska

  • 287484385_1487387435034152_599026550515666691_n
  • 287518289_1487397341699828_2660639181414813639_n
  • 289350742_5173927039361239_4066325107906261231_n
  • 289418238_5173926326027977_3338332018839441849_n
  • 286916605_1487386245034271_2824659667713163616_n

Dzieci - dzieciom. Teatrzaki zagrały w remizie oraz dla przedszkolaków.

Grupa dziecięco-młodzieżowa Teatrzaki z Osieckiego Klubu Kultury zaprosiła mieszkańców gminy na premierę spektaklu, pt. "Czerwony Kapturek szuka księcia". Wydarzenie miało miejsce 10 czerwca w remizie OSP w Osieku nad Wisłą. Natomiast, na zakończenie sezonu artystycznego młodzi aktorzy dwukrotnie zagrali dla najmłodszych w  osieckim przedszkolu. Spektakl w zabawny, baśniowy sposób dotyka problemu umawiania się na czacie z nieznajomymi. Na scenie w remizie zaprezentowały się również laureatki konkursu interpretacji poezji dla dzieci.

  • 288183450_557288249515990_1106285922347562345_n
  • 288241774_3222597317953240_9172244644613537948_n
  • 288283200_430142122299050_6809864782684719521_n
  • 288519169_736472277389544_6123896380072754856_n
  • 288637647_1993563567698695_5548206235155689715_n
  • 288978266_1097881054136047_2481671770807167972_n
  • 288865788_1145215433007505_3553264984318720559_n
  • 288695519_5476538955724884_4490401409862859704_n
  • PHOTO_20220610_185214
  • PHOTO_20220610_185443
  • PHOTO_20220610_183422
  • PHOTO_20220610_183918
  • PHOTO_20220610_184202
  • 288805233_3343628452588538_8482288305107794193_n

Grzegorz Błotnicki ze srebrnym medalem Pucharu Świata w Budapeszczie

Reprezentanci naszego kraju wystartowali w dniach 01-05.06.2022 r. w WAKO WORLD CUP/WAKO World Cup Hungary (Pucharze Świata Światowego Zrzeszenia Organizacji Kickboxingu). Biało-czerwoni zdobyli, aż 95 medali, co dało im czwarte miejsce spośród wszystkich startujących ekip. Wśród zawodników powołanych przez Polski Związek Kickboxingu był mieszkaniec naszej gminy Grzegorz Błotnicki, który wystartował w kategorii kick light do 69 kilogramów. 

Grzesiek jest regularnie powoływany do reprezentacji naszego kraju. Impreza z początku czerwca w węgierskiej stolicy była jednym ze sprawdzianów przed jesiennymi Mistrzostwami Świata juniorów i kadetów (oraz dzieci) we Włoszech oraz Mistrzostwami Europy seniorów w Turcji. Grzesiek był bliski zdobycia złotego medalu, ostatecznie jednak musiał uznać wyższość rywala w finałowym starciu, ale jest to jeden z jego największych sukcesów. O sytuacji reprezentantów w kick light po imprezie zabrał głos ich trener - Patryk Zaborowski.

Patryk Zaborowski (kick light): - Występ mojej drużyny uważam za udany. Pandemia spowodowała ogromne szkody w startach międzynarodowych. Wracamy po długiej przerwie i to w dodatku bez Michała Grzesiaka, który złamał śródręcze na MP w low kicku. Troszkę szkoda finału Mateusza Kamińskiego 1:2, różnicą jednego trafienia, oraz Grzegorza Blotnickiego, który nawiązał walkę zbyt późno. Bardzo dobry występ debiutującej w seniorach Amelii Cymerman. Szkoda drugiej walki Rogera Garbaczewskiego, który przegrał o strefę medalową 1:2, również przewagą jednego trafienia. Na tarczy wraca Paulina Stenka, ubiegłoroczna brązowa medalistka MŚ. Spoza kadry walczyła moja córka, która debiutowała w seniorach, przegrywając w pierwszej walce z Argentynką.
Jeśli chodzi o Rafała Gąszczaka zdominował kategorię ciężką w ostatnich latach. Występ Rafała to majstersztyk taktyczny. Jego przeciwnik bardzo niewygodny i sporo cięższy. Znaliśmy bardzo dobrze styl walki rywala, przygotowaliśmy kontrofensywę, która okazała się skuteczna.

Nadal pamiętamy bardzo dobry występ Grzegorza w poprzednim roku na mistrzostwach świata, z których wrócił z brązowym medalem. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, kolejne doświadczenie na pewno pomoże w poprawieniu formy i wykluczeniu ewentualnych słabości, za co mocno trzymamy kciuki. Gratulujemy kolejnego ogromnego sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych startach. Dla nas zawsze jesteś mistrzem!

  • 286135877_1509654472877398_7110669009448070450_n-697x1024
  • Puchar świata

Liga Oldbojów w naszej gminie

Przyjmujemy zapisy drużyn seniorów oraz drużyn oldbojów (ukończone 35 lat) do gier piłki nożnej na boisku Orlik w Dobrzejewicach w formie turniejów, bądź ligi w niedziele lub środy wieczorem. Drużyna liczy  6-ciu zawodników + rezerwowi. Zapisy z kontaktem telefonicznym przedstawiciela drużyny prosimy kierować na adres machajewskidariusz@gmail.com do 26 czerwca 2022 roku. Po tym terminie nastąpi spotkanie organizacyjne. Gorąco zachęcamy mieszkańców do udziału w sportowych zmaganiach!

Amelia Wierzba rozpoczyna wakacje z kolejnymi medalami

W dniach 17-18 czerwca br. nasza ubiegłoroczna laureatka Akademii Zdolnych ruszyła na ostatnie, przedwakacyjne zawody. Swój start na Mistrzostwach Polski Światowej Federacji Tańca Artystycznego (WADF - World Artistic Dance Federation) w Białych Błotach zakończyła jako wicemistrzyni Polski w kategorii Contemporary Ballet Solo Female Juniors 1 i II wicemistrzyni Polski w kategorii Jazz Dance Solo Female Juniors 1. Wraz ze swoją formacją turniejową zdobyli również tytuł wicemistrzów Polski w kategorii Contemporary Ballet.

Z okolic Bydgoszczy nasza zdolna tancerka wraca z brązowym i dwoma srebrnymi medalami. Teraz po trudach roku szkolnego i licznych zmaganiach treningowych pora na zasłużone wakacje. Nie oznacza to, że Amelia będzie miała przerwę od treningów. Trzeba pamiętać, że jej największy tegoroczny sukces, czyli zajęcie 5. miejsca na Krajowych Mistrzostwach IDO (International Dance Organization) w stylu Solo Modern daje jej miejsce na Mistrzostwach Europy.

Tegoroczny europejski czempionat odbędzie się w stolicy Macedonii - Skopje. Amelia otrzymała powołanie do kadry narodowej na to wydarzenie, co jest ogromnym wyróznieniem i zasługuje na wielkie gratulacje. Jak informuje nas jej tata, jest to spore wyzwanie pod wieloma względami, ale mają ogromną nadzieję, że uda się skorzystać z tego wyróżnienia.

Gratulujemy ogromnych sukcesów w ostatnich miesiącach oraz wyróżnienia, jakim jest powołanie do reprezentacji kraju. Dziękujemy za informowanie i życzymy odrobiny zasłużonego odpoczynku. Po tylu zmaganiach turniejowych i ogromie pracy na przygotowaniach do nich należy się odrobinkę zrelaksować.

  • Amelia 1 archiwum prywatne
  • Amelia 2 archiwum prywatne
  • Amelia 4 fot Dancegraphy by Tomasz Ginter
  • Amelia 5 fot Dancegraphy by Tomasz Ginter

AKT Budo Obrowo z medalami po XXII Puchar Polski Dzieci w Karate Tradycyjnym

W weekend 18-19 czerwca 2022 r. w hali MOSiR w Łodzi odbył się XXII Ogólnopolski Puchar Dzieci w Karate Tradycyjnym. Startowało w nim prawie 800 zawodników z całej Polski, w 57 konkurencjach drużynowych i indywidualnych. Wśród tej ogromnej liczby uczestników znaleźli się również mieszkańcy naszej gminy - Wiktor Kowalski - 1. miejsce, Franciszek Turalski - 2. miejsce, Witold Rybacki - 3. miejsce i Emilia Lewandowska, również 3 miejsce. Jest to jeden z największych tegorocznych sukcesów naszego klubu.

Zawodników uczestniczących w turnieju powitał prezes Klubu Karate 44 dr n. med. Zbigniew Lipczyk – organizator XXII Ogólnopolskiego Pucharu Dzieci w Karate Tradycyjnym. Następnie w kilku słowach prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego – Andrzej Maciejewski – nakreślił młodym zawodnikom najbliższą przyszłość startową, przypominając o Pucharze Świata Dzieci w Karate Tradycyjnym, który odbędzie się w tym roku w Polsce, w Lublinie. Następnie pani Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Łodzi, dokonała uroczystego otwarcia turnieju.

W jego trakcie znakomite wyniki odnotowali nasi młodzi zdolni karatecy. Reprezentanci AKT Budo Obrowo zdobyli;

  • Wiktor Kowalski - 1. miejsce i Puchar Polski kata ind.
  • Franciszek Turalski - 2. miejsce kata ind.W
  • Witold Rybacki - 3. miejsce  kata ind.
  • Emilia Lewandowska - 3. miejsce kata ind.
  • Drużyna chłopców i dziewcząt - 3. miejsce w kata drużynowym.

Przez wakacje nasi mali mistrzowie będą się przygotowywać do ww. Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym, który odbędzie się w grudniu. Gratulujemy zawodnikom i trenerowi wspaniałego rezultatu i życzymy udanych wakacji.

  • Druyna kata
  • Druyna w komlecie
  • Emila Lewandowska
  • IMG_1847
  • IMG_1848
  • IMG_1849
  • IMG_1875
  • IMG_1877
  • POWG9301
  • RSWU1047
  • VAAL6762
  • Wiktor, Franek i Witek
  • Wiktor Kowalski

Rozbudowujemy sieć wodociągową w gminie Obrowo

Trwa budowa nowego kolektora wodociągowego do Obór. Magistrala zapewni stabilne ciśnienie wody w sieci również przy zwiększonych poborach w okresie wiosennym i letnim. Obory dotychczas były zaopatrywane przez Z.U.K. w Lubiczu. Niestety w czasie zwiększonego zapotrzebowania, Z.U.K nie był w stanie dostarczać wody w ilości, która zaspokajałaby stale rosnące potrzeby mieszkańców.  Po zakończeniu budowy, od 30 czerwca miejscowość będzie zaopatrywana w wodę z Toruńskich Wodociągów. Długość nowego kolektora to 4,3 km, jego przekrój wynosi 160 mm.

Po zakończeniu prac na nitce do Obór, jeszcze w tym roku planujemy kontynuować budowę magistrali wodociągowej do miejscowości Smogorzewiec wraz z nitką łącząca Dzikowo. Jest to pierwszy etap generalnej zmiany układu wodociągowego w tej części gminy. 

Aktualnie czekamy na rozstrzygnięcie przetargu na budowę stacji podnoszenia ciśnienia wody wraz ze zbiornikiem retencyjnym w Obrowie o pojemności 400 m3. Inwestycja ta poprawi ciśnienie wody w sieci dla mieszkańców Obrowa - kolonia Obrowska oraz Sąsieczna. Docelowo ta inwestycja będzie stanowiła podwaliny pod przyszłą stację uzdatniania wody w tej części gminy. Prace planujemy rozpocząć w najbliższych tygodniach.

W 2023 roku planujemy budowę zbiornika retencyjnego do wody o pojemności 300 m3 w Silnie, co ma znacznie poprawić zdolności rozbudowanej magistrali wodociągowej, która docelowo będzie łączyła się z Osiekiem nad Wisłą oraz z Sąsiecznem.

  • DSC_2870
  • DSC_2873
  • DSC_2874
  • DSC_2880

Bezpłatne porady prawne w piątki w nowych godzinach

W poniedziałki i w piątki w urzędzie gminy dyżurują radczynie prawne. Radczyni Ewelina Frydryszewska, nr tel. 697 176 889, udziela porad w poniedziałki w godz. 14.00 – 18.00, a radczyni Natalia Mordasiewicz, nr tel. 691 239 652, w piątki w godz. 15.30 – 19.30. Z radczyniami telefonicznie można kontaktować się tylko w godzinach dyżuru.

Nieodpłatne porady prawne udzielane są w budynku gminy Obrowo przy Alei Lipowej 27, w pokoju nr 25 na pierwszym piętrze.

***

W 2015 roku Sejm RP uchwalił ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, której celem jest zapewnienie obywatelom równego dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym.

Od początku 2019 roku z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego może skorzystać każda osoba, której nie stać na uzyskanie odpłatnej porady – warunkiem uzyskania nieodpłatnej pomocy jest złożenie stosownego oświadczenia.

Porady co do zasady udzielane są podczas osobistej wizyty w punkcie. Jednakże osoby, które ze względu na niepełnosprawność ruchową nie są w stanie przybyć do punktu oraz osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się mogą uzyskać nieodpłatne porady również za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość (telefon, internet), przez zorganizowanie wizyty w miejscu wyposażonym w urządzenie ułatwiające porozumiewanie się lub w miejscu, w którym zapewnia się możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego. W szczególnych sytuacjach możliwe jest zorganizowanie wizyty w miejscu zamieszkania. Wniosek o umożliwienie udzielenia porady poza lokalem należy złożyć do Starosty Toruńskiego uzasadniając swoją sytuację. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o braku możliwości poniesienia kosztów odpłatnej pomocy prawnej.


 

 

Piotr Kąkol kończy 50. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski ze srebrnym i brązowym medalem

Nasz mieszkaniec na czempionacie zorganizowanym w Szczecinie wystartował w pchnięciu kulą oraz rzucie dyskiem. W rzucie dyskiem rywalizował w kategorii M F 56/57. Zawodnik Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego w Toruniu prawidłowo wykonał 5 z 6 prób, w których uzyskał wyniki I.31.72, II.34.56, III.35.08, IV.34.09, V.34.65, VI.x. Wynik 35.08 dał mu tytuł II wicemistrza Polski. W kategorii Kula M F56-57 uzyskał: I.10.89, II.11.49, III.11.67 IV.11.70, V.11.48, VI.10.95. Wynik 11.70 dał mu tytuł wicemistrza Polski.

- To były z pewnością jedne z, jeśli nie najcieplejsze mistrzostwa kraju w historii. Zawodnicy rywalizowali przez trzy dni w temperaturach przekraczających grubo 30, a nawet 35 stopni Celsjusza. Największe krajowe gwiazdy, z medalistami ostatnich igrzysk włącznie, potwierdziły swoją dominację na krajowym podwórku - podkreślają organizatorzy ze szczecińskiego Startu.

Słowa organizatorów odnoszą się również do naszego mistrza z Szembekowa, który kolejny raz musiał uznać wyższość trzykrotnego wicemistrza paraolimpijskiego - pochodzącego z Wisły Janusza Rokickiego. Jubileuszowe, 50te mistrzostwa Polski na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Litewskiej w Szczecinie, to jedna z pierwszych imprez tego roku w wykonaniu naszego mieszkańca. Gratulujemy kolejnych tytułów i życzymy powodzenia w kolejnych startach.

  • KĄKOL

Weekend w Obrowie

Pierwszy wakacyjny weekend w Obrowie przed nami. Synoptycy zapowiadają doskonałą letnią pogodę, a my tradycyjnie na zakończenie teygodnia przedstawiamy zestawienie nadchodzących wydarzeń w gminie Obrowo. Uczniom życzymy fantastycznych wakacji, a wszystkim mieszkańcom udanego weekendu!

Sobota 25 czerwca

  • godz. 11:00 Smogorzewiec ul. The Beatles - "Nordic Walking za Uśmiech" Kazimierz Musiałowski tradycyjnie zaprasza na wspólny spacer z kijkami.
  • godz. 15:00 plac przy remizie OSP w Kawęczynie - 95-lecie utworzenia OSP w Kawęczynie oraz uroczyste włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Z tej okazji prezes zarządu wojewódzkiego OSP przekaże strażakom nowy sztandar. Nastąpi również odsłonięcie tablicy pamiątkowej pilota płk. Władysława Gnysia. Do udziału w wydarzeniu druhowie zapraszają mieszkańców.

Niedziela 26 czerwca 

  • godz. 12:00, plac przy kościele Parafii NSPJ w Osieku nad Wisłą - Rozwijamy swoją aktywność wśród lokalnego społeczeństwa. Wydarzenie rozpocznie msza święta na zakończenie roku szkolnego. W programie również pokazy strażackie, zabawy dla dzieci, podsumowanie warsztatów rzeźbiarskich i wikliniarskich, poczęstunek.
  • godz.14:00, stadion w Głogowie, ul. Sportowa 40. Ostatni mecz w sezonie rozegra Orzeł Głogowo z drużyną Unifreeze Górzno,  Orzeł z 35 punktami zajmuje 5. miejsce w grupie mistrzowskiej i grają już tylko o dobre nastroje na koniec sezonu. Lokaty nie mogą ani utracić, ani uzyskać wyższej. Rywale z Górzna mają szansę na drugie miejsce w tabeli, więc to w rękach Orła pozostaje kwestia wicemistrzostwa. Gorąco zachęcamy kibiców do dopingowania naszych Orłów!

 

Wakacje! 

1800 uczniów szkół podstawowych naszej gminy właśnie rozpoczęło wakacje. Uroczystości z okazji zakończenia roku szkolnego 2021 / 2022 odbywały się dziś we wszystkich szkołach.

Wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński, sekretarz Mirosława Kłosińska i kierownik działu edukacji Joanna Zielińska uczestniczyli w uroczystości z Łążynie, ze względu na obywające się dziś oficjalne pożegnanie wieloletniej dyrektor szkoły Hanny Affelt oraz wieloletniej pedagog i nauczycielki wychowania wczesnoszkolnego Hanny Kłosowskiej.

Wójt i kierownik Zielińska pojechali następnie na zakończenie roku do Zespołu Szkół w Brzozówce, gdzie rozpoczęła się rozbudowa szkoły. Sekretarz Kłosińska odwiedziła natomiast Szkołę Podstawową w Obrowie, w której żegnano odchodzącą na emeryturę wieloletnią polonistkę Joannę Karczewską.

- Znów mamy wakacje. Oby dopisała nam pogodamówił wójt do dzieci i nauczycieli. – A jeśli nawet nie dopisze, to i tak odpoczywajcie, cieszcie się wolnym czasem. Nie zawsze trzeba odpoczywać efektywnie i pożytecznie. Czasem telefony i komputery przydają się, aby naprawdę wypocząć. Jesteśmy dumni z Waszych wyników, ale chyba jednak bardziej z dzisiejszych uśmiechów. Dziękuję za tyle miesięcy pracy.

Podczas szkolnych uroczystości tradycyjnie gratulowano sukcesów najlepszym uczniom i sportowcom. Zgodnie ze szkolnymi zwyczajami odbyły się też imprezy artystyczne z udziałem dzieci.

Fotografie z zakończenia roku w szkole w Obrowie pochodzą z profilu fb szkoły.

Zakończenie roku w Szkole Podstawowej w Łążynie II

  • Zakonczenie_roku_2021_2022_01
  • Zakonczenie_roku_2021_2022_02
  • Zakonczenie_roku_2021_2022_03
  • Zakonczenie_roku_2021_2022_04
  • Zakonczenie_roku_2021_2022_05
  • Zakonczenie_roku_2021_2022_06
  • Zakonczenie_roku_2021_2022_07
  • Zakonczenie_roku_2021_2022_08
  • Zakonczenie_roku_2021_2022_09
  • Zakonczenie_roku_2021_2022_10

Zakończenie roku w Szkole Podstawowej w Obrowie

  • Zakonczenie_roku_2021_2022_20
  • Zakonczenie_roku_2021_2022_21
  • Zakonczenie_roku_2021_2022_22
  • Zakonczenie_roku_2021_2022_23
  • Zakonczenie_roku_2021_2022_24

Sołtys Tomasz Wieczyński z wyróżnieniem w konkursie na Sołtysa Roku

Sołtys Osieka nad Wisłą Tomasz Wieczyński zdobył wyróżnienie w powiatowym konkursie na Sołtysa Roku 2021. Gratulujemy! Wyróżnieniu towarzyszy nagroda finansowa w wysokości 1 000 zł.

- Gratuluję tego sukcesu! Panie Sołtysie, drogi Tomku, cieszę się, że Twoja praca jest zauważana nie tylko w naszej gminie. Wiem, że kochasz swoje sołectwo, swoją gminę. Efektem tego lokalnego patriotyzmu jest to prestiżowe wyróżnienie. Rok temu tytuł zdobyła sołtyska Dobrzejewic, pani Jolanta Sadowska, w tym roku Ty. To pewne: w gminie Obrowo mamy najlepszych sołtysów - cieszy się wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński, prywatnie stryj sołtysa.

Sołtysem roku została pani Karina Stokłosa  – sołtyska Kuczwał w gminie Chełmża. Wyróżnienia zaś przypadły właśnie naszemu sołtysowi Wieczyńskiemu oraz Ludwikowi Wikierze stojącemu na czele Kopanina w gminie Lubicz. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas XIV Zjazdu Sołtysów Powiatu Toruńskiego, który odbędzie się 6 lipca br. w Hotelu Ambasada w Krobi.

Konkurs co rok organizuje Starostwo Powiatowe w Toruniu.

Sołtys Tomasz Wieczyński jest rdzennym mieszkańcem sołectwa. Tutaj się wychowywał, tutaj kończył szkoły i tutaj pracuje. Od początku pełnienia funkcji sołtysa, tj. od 2014 roku, cieszy się niesłabnącym poparciem mieszkańców. Wprawdzie pierwsze wybory wygrał o włos – 1 głosem, ale już w kolejnych zwyciężył bardzo wyraźnie. Zdobył więc zaufanie mieszkańców i ich poparcie.

Jest organizatorem bądź współorganizatorem licznych imprez na terenie Osieka nad Wisłą. Stale współpracuje ze znaną w powiecie Osiecką Grupą Teatralno – Wokalną, która między innymi przy jego pomocy organizuje ww. wydarzenia.

Szacunkiem darzy osiecką parafię i księdza proboszcza Rafała Bogusa, którego wspomaga w organizacji świąt kościelnych. Wiele zawdzięcza mu także lokalny biznes, który jest wspierany przez sołtysa w kontaktach z urzędem i może liczyć na promocję i dobre słowo ze strony sołtysa. Sołtys sprzyja lokalnym przedsiębiorcom, cieszy się ich sympatią i poważaniem.

Sołtys Wieczyński jest także przyjacielem szkoły podstawowej w Osieku nad Wisłą oraz szkoły muzycznej w Osieku nad Wisłą. Interesuje się życiem społeczności szkolnej, a dla dyrekcji placówek oczywiste jest, że należy „przegadać coś” z sołtysem. 

Sołtys jest współzałożycielem piłkarskiego klubu sportowego Wisła Osiek i czynnym piłkarzem. Klub bierze udział w rozgrywkach gminnych, powiatowych i wojewódzkich drużyn OSP, a także uczestniczył w eliminacjach o Puchar Polski. Funkcja integrująca mieszkańców przez lokalne kluby sportowe jest bezsporna. Wiadome jest również, że ruch przyczynia się do zdrowia (wszak sport to zdrowie).

Pandemia utrudniła działalność sołtysowi, ale jej nie ograniczyła. Przeciwnie, Tomasz Wieczyński osobiście angażował się jako sołtys i strażak OSP w opiekę nad ludźmi starszymi i chorymi. 

Jest zawsze obecny na występach, spotkaniach i innych wydarzeniach, które odbywają się w Osieku nad Wisłą. Podkreślić należy, że przy wszystkich ww. czynnościach sołtys pracuje także fizycznie. Roznosi, ustawia, przewozi, doradza – sołtys czynnie włącza się w to, co dzieje się w sołectwie.

W 2021 roku zrobiony przez niego i mieszkańców Osieka nad Wisłą dożynkowy witacz stał się ozdobą powiatowego święta rolników. Witacz – pszczoła – stanął na rogatkach Torunia, od wschodu. Osoby odpowiedzialne za jego wykonanie do dziś wspominają aktywność sołtysa przy tej pracy.

Sołtys Wieczyński bardzo zaangażował się w 2021 roku w ogólnopolską akcję promocyjną polegającą na oddawaniu przez internet głosów na wybudowanie przez Nivea placu zabaw w Osieku nad Wisłą. Zachęcał do głosowania, był przykładem głosującego, brał udział w filmie promującym projekt, opowiadał o jego celowości. Dzięki temu, mimo że Osiek nad Wisłą nie otrzymał podwórka Nivea, mieszkańcy się poznali i zintegrowali. Było to ich wspólne, duże, pandemiczne wyzwanie, zakończone niemałym sukcesem – Osiek nad Wisłą uplasował się w konkursie tuż za podium: zajął 6. na pięć nagradzanych miejsc.

Sołtys Tomasz Wieczyński jest uznanym, nagradzanym hodowcą gołębi. Ma około 200 sportowych gołębi pocztowych, które regularnie rywalizują na lotach od 100 do 800 km. W 2018 roku był wicemistrzem Oddziału Toruń w lotach gołębi młodych. W 2021 roku zdobył wicemistrzostwo oddziału toruńskiego w kategorii Generalne Mistrzostwo Polski.

Zdjęcie sołtysa na stronie głównej pochodzi z profilu fb T. Wieczyńskiego.

Święto Kawęczyna i OSP KSRG Kawęczyn. Film, zdjęcia

W piękne, czerwcowe popołudnie, przy udziale wielu znakomitych gości, OSP KSRG Kawęczyn obchodziła swoje święto. Jako że druhowie gminy Obrowo to jedna wielka rodzina, było to święto wszystkich naszych straży.

Okazją do  uroczystego spotkania były cztery równie ważne, historyczne wydarzenia:

  • 95-lecie powołania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kawęczynie,
  • włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego,
  • nadanie sztandaru jednostce w Kawęczynie
    oraz
  • odsłonięcie postumentu upamiętniającego pułkownika Władysława Gnysia, byłego mieszkańca Kawęczyna, bohatera II wojny światowej.

Uroczystości przewodniczył i honory gospodarza pełnił prezes OSP KSRG Kawęczyn Janusz Lewandowski, przy współudziale naczelnika jednostki Sławomira Lewandowskiego oraz druha Radosława Chełczyńskiego.

Po powitaniu znakomitych gości prezes Lewandowski zaprezentował historię jednostki. - W 1925 roku sprowadziło się do Kawęczyna z okolic lubelskiego około 50 rodzin, które kupiły ziemię po parcelacji majątku przez właściciela. Jak wynika z posiadanych informacji, w 1927 roku zawiązali straż ogniową. Wśród założycieli byli m. in. mieszkańcy Kawęczyna: Józef Kubacki, Jan Krzywiec i Jan Pudło. W latach 1934 – 35 wybudowali remizę strażacką, której poświęcenie nastąpiło w sierpniu 1935 roku. OSP była wyposażona w następujący sprzęt gaśniczy: ręczną motopompę wraz z wężami, która w razie pożaru ładowana była na wóz konny i przewożona na miejsce akcji. Na zbiórki strażackie i do pożaru zwoływano się przez trąbkę sygnałówkę. Każdej nocy kolejno dwóch mieszkańców pełniło wartę przeciwpożarowąprzypominał prezes, a następnie dokładnie omawiał kolejne lata funkcjonowania jednostki. – Obecnie posiadamy 39 członków, w tym 34 posiadających aktualne przeszkolenia i badania uprawniające do udziału w działaniach ratowniczo – gaśniczych. Druhowie z naszej OSP angażują się w działalność charytatywną, zawsze są gotowi do niesienia pomocy nie tylko ratowniczo – gaśniczej. Podczas pandemii bardzo mocno włączyliśmy się do akcji prewencyjnych, roznosząc maseczki, ulotki, dowożąc osoby na szczepienia oraz organizując punkt szczepień w Obrowie. W dniu 1 maja po dwóch latach starań zostaliśmy włączeni do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego.

Przemówienie prezes zakończył podziękowaniami. - Dziękuję wszystkim strażakom, którzy mimo swoich obowiązków licznie uczestniczyli w akcjach oraz za wspaniałą postawę niesienia pomocy bliźniemu. W imieniu całej OSP i własnym dziękuję wójtowi Andrzejowi Wieczyńskiemu, Radzie Gminy w Obrowie, sekretarz Mirosławie Kłosińskiej i skarbnik Joannie Faleńskiej za okazaną przychylność i pomoc finansową, bez której jednostka nie mogłaby w pełni funkcjonować. Dziękujemy również Komendzie Wojewódzkiej i Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu za ostatnie lata bardzo dobrej współpracy, za okazane wsparcie i pomoc w pozyskaniu sprzętu.

Po wystąpieniu prezesa rozpoczęła się część dotycząca nadania sztandaru. Prowadzący odczytywał listę fundatorów i prosił o symboliczne wbicie gwoździa w drzewiec. Do sztandaru kolejno podchodzili:

  • Przedstawiciel posłanki Joanny Borowiak wicestrarosta Michał Ramlau,
  • Przedstawiciel posła Mariusza Kałużnego Kamil Jurkiewicz,
  • Starszy brygadier Robert Wiśniewski, reprezentujący Kujawsko – Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
  • Starszy brygadier Rafał Świechowicz, reprezentujący Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu,
  • Druh Jerzy Fydrych reprezentujący Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP WKP,
  • Druh Sebastian Bytyń, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP,
  • Andrzej Wieczyński, wójt gminy Obrowo, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP w gminie Obrowo, druh OSP KSRG Dobrzejewice
  • Marek Olszewski, Starosta Toruński,
  • Roman Skórski, Przewodniczący Rady Gminy Obrowo
  • Mirosława Kłosińska, sekretarz gminy Obrowo, Członek Zarządu Oddziału Gminnego OSP w gminie Obrowo, druhna OSP KSRG Kawęczyn,
  • Tomasz Zakrzewski, radny Rady Powiatu,
  • Zofia Kowalska, sołtyska Kawęczyna,
  • Magdalena Jabłońska, prezes Banku Spółdzielczego w Grębocinie,
  • Dariusz Mytlewski, przedstawiciel OSP KSRG Szembekowo,
  • Alicja Tarkowska, przedstawicielka OSP Zawały,
  • Krzysztof Zamojski, przedstawiciel OSP KSRG Dobrzejewice,
  • Stanisław Kosz, przedstawiciel jednostki OSP przy Nadleśnictwie Dobrzejewice,
  • Tomasz Zakrzewski, przedstawiciel jednostki OSP w Łążynku,
  • Marzena Stańczewska – Wojciechowska, przedstawicielka OSP OSRG Osiek nad Wisłą,
  • Kazimierz Kłosiński,
  • Jan Mielczarek,
  • Janusz i Maria Lewandowscy,
  • Renata i Zbigniew Koprowscy,
  • Druh Dariusz Stefaniak,
  • Druh Eugeniusz Suchocki.

Po tym symbolicznym geście nastąpiło przekazanie sztandaru. – W imieniu Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP wręczam Ochotniczej Straży Pożarnej w Kawęczynie sztandar ufundowany przez mieszkańców gminy Obrowo jako symbol wielkiego uznania za dotychczasową działalność i poświęcenie – mówił druh Jerzy Fydrych, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP WKP.

Wszyscy fundatorzy sztandaru otrzymali pamiątkowe statuetki w podziękowaniu za wsparcie zakupu.

Kolejną częścią uroczystości było wręczenie odznaczeń zasłużonym druhom. Medale za zasługi dla pożarnictwa wręczali Jerzy Fydrych, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP WKP oraz Robert Wiśniewski, Zastępca Kujawsko – Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

  • Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa uhonorowany został druh Dariusz Stefaniak.
  • Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali druhowie Janusz Boniecki, Marcin Czynszak, Waldemar Korczak, Mariusz Laskowski, Sławomir Lewandowski.
  • Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa otrzymali druhowie Mirosław Dobrosielski i Mariusz Kłosiński. 

Następnie druh Sebastian Bytyń, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP oraz starszy brygadier Rafał Świechowicz, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu, wręczali odznaki Strażak wzorowy. Otrzymali je druhowie: Karol Krupiński, Mariusz Małecki, Marcin Sikorski i druhna Karolina Mychlewicz.

Z rąk druha Andrzeja Wieczyńskiego, Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego OSP w gminie Obrowo oraz Sebastiana Bytynia, Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP odznaki za wysługę lat otrzymali druhny i druhowie:

  • Jan Mielczarek – 65 lat wysługi
  • Kazimierz Bogdalski – 55 lat wysługi
  • Zbigniew Koprowski – 45 lat wysługi
  • Danuta Bogdalska – 45 lat wysługi
  • Janusz Politowski – 40 lat wysługi
  • Janusz Boniecki – 25 lat wysługi
  • Marcin Czynszak – 25 lat wysługi
  • Eugeniusz Suchocki – 20 lat wysługi
  • Janusz Koprowski – 20 lat wysługi; nagrodę w jego imieniu odbierała żona
  • Marek Koprowski - 20 lat wysługi
  • Sławomir Lewandowski - 20 lat wysługi
  • Waldemar Korczak - 10 lat wysługi
  • Mariusz Laskowski - 10 lat wysługi

Specjalne podziękowania za wieloletnią służbę na rzecz OSP w Kawęczynie z rąk prezesa Janusza Lewandowskiego i prezesa zarządu Oddziału Gminnego OSP w gminie Obrowo Andrzeja Wieczyńskiego otrzymali Państwo Marzenna i Jarosław Przystalscy oraz druh Jan Mielczarek.

Podziękowania za aktywne uczestnictwo w życiu jednostki i za czynny udział w akcjach ratowniczo – gaśniczych otrzymali również strażacy mający krótki staż w OSP Kawęczyn: Adam Auguściński, Radosław Chełczyński, Janusz Chojnacki, Bartłomiej Kowalski, Miłosz Kurka oraz Paweł Lipiński.

Podziękowania otrzymały również panie dbające o porządek w jednostce: druhna Joanna Korczak oraz Natalia Lewandowska.

Wyjątkowe odznaki: Za zasługi dla Powiatu Toruńskiego wręczał druh Marek Olszewski, Starosta Toruński oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Leszek Syroka. Uhonorowano nimi Jadwigę Politowską z Kawęczynianek oraz prezesa jednostki OSP w Kawęczynie Janusza Lewandowskiego. Cała jednostka otrzymała od starosty piękny witraż.

W dalszej części uroczystości naczelnik OSP Kawęczyn Sławomir Lewandowski odczytał decyzję o włączeniu jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.Włączenie jednostki w system najprężniejszych podmiotów ratowniczych to świadectwo gorliwości, pracowitości i poczucia odpowiedzialności – mówił naczelnik.

Uroczystościom strażackim towarzyszyło odsłonięcie postumentu – głazu z pamiątkową tablicą – poświęconego wyjątkowemu mieszkańcowi wsi, pilotowi pułkownikowi Władysławowi Gnysiowi.

Pułkownik jako pierwszy pilot myśliwski zestrzelił niemiecki samolot podczas wojny. Obecnie w Kawęczynie mieszkają jego potomkowie, którzy wspólnie z sołtyską Zofią Kowalską zwrócili się do gminy o upamiętnienie bohatera. Wójt Wieczyński, zapoznawszy się z piękną historią pułkownika, przychylił się do propozycji. Postument stanął na skrzyżowaniu naprzeciw remizy.

Bohatera wspominali członkowie jego rodziny: Waldemar Serocki i Jan Gajda.

Władysław Gnyś urodził się 24 sierpnia 1910r. w Sarnowie. Przed wojną mieszkał w Kawęczynie. Karierę wojskową rozpoczął w 1931r. w 4 Pułku Lotnictwa w Toruniu. W 1939r. przydzielony został do 121 Eskadry Myśliwskiej 2 Pułku Lotniczego w Krakowie. Brał czynny udział w walkach od 1 do 18 września 1939r. na terenie Polski, odnotowując pierwsze strącenie wrogiego samolotu podczas wojny. Walczył z okupantem nad Francją, Belgią i Wielką Brytanią w szeregach RAF-u. Kilkukrotnie ranny, po demobilizacji w 1948 roku wyemigrował do Kanady. Tam przez jakiś czas prowadził farmę, a później pracował w przemyśle. W 1965 r. odwiedził Polskę pierwszy raz od zakończenia wojny. Podczas kolejnej wizyty w Polsce w 1996 roku wziął udział w uroczystościach nadania swojego imienia szkole podstawowej w Żuradzie. Zmarł 28 lutego 2000 roku w Beamsville w Kanadzie.

Po odsłonięciu tablicy nadszedł czas na okolicznościowe przemówienia.

Wiele ciepłych, dobrych słów skierowano dziś w stronę gminy Obrowo i jej druhów. Dziękuję za nie i za dzisiejszą obecność u nas tylu wyjątkowych gości. Gmina Obrowo szczyci się swoimi strażakami ochotnikami i faktycznie może być dumna ze swoich jednostek. Dysponują one nowoczesnymi samochodami i znakomitym sprzętem. W ostatnim czasie na OSP przeznaczyliśmy na ponad 7 mln złotych. Przychylność Rady Gminy Obrowo pozwoliła naszym druhom stać się profesjonalistami, podziwianymi, jak dziś słyszeliśmy, przez wielu. Gratuluję strażakom z Kawęczyna wspaniałego sztandaru, włączenia do systemu i pięknego jubileuszu. Rodzinie pułkownika Gnysia dziękuję zaś za przywrócenie naszej pamięci tego cichego bohatera. Zapewniam, że jego imię będzie u nad odpowiednio honorowanemówił wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

Uroczystość zakończyła się wspólnym zdjęciem i posiłkiem w remizie.

Realizacja filmu: Łukasz Piecyk

Święto Kawęczyna i OSP KSRG Kawęczyn

  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_01
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_02
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_03
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_04
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_05
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_06
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_07
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_08
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_09
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_1
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_10
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_11
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_12
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_13
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_14
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_15
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_16
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_17
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_18
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_19
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_20
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_21
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_22
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_23
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_24
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_25
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_26
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_27
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_28
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_29
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_30
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_31
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_32
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_33
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_34
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_35
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_36
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_37
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_38
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_39
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_40
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_41
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_42
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_43
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_44
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_45
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_46
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_47
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_48
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_49
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_50
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_51
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_52
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_53
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_54
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_55
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_56
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_57
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_58
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_59
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_60
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_61
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_62
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_63
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_64
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_65
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_66
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_67
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_68
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_69
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_70
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_71
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_72
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_73
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_74
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_75
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_76
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_77
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_78
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_79
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_79
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_80
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_81
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_82
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_83
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_84
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_85
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_86
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_87
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_88
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_89
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_90
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_91
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_92
  • OSP_Kaweczyn_swieto_25_06_2022_93

Ruszyły pierwsze prace przy rozbudowie szkoły i przedszkola w Brzozówce

Rozpoczęły się prace przygotowawcze przy rozbudowie szkoły i przedszkola w Brzozówce. Po przejęciu placu budowy wykonawca ogrodził teren i uruchomił monitoring. Na terenie budowy pojawił się ciężki sprzęt, dostarczono pierwsze materiały budowlane. Zostało rozebrane stare betonowe boisko, usunięta podbudowa z żużla oraz zniwelowana wierzchnia warstwa ziemi. Wycięto również rośliny kolidujące z planami. W najbliższych dniach wykonawca usunie kolizje istniejących instalacji podziemnych oraz wytyczy obrys szkoły.

Kolejnym zaplanowanym etapem są już prace typowo budowlane - wykonanie wykopu pod fundamenty, pierwszych prace zbrojarskie i betoniarskie oraz wylanie ław fundamentowych. 

Wykonawcą prac jest lokalna firma budowlana - Betpol Bis z Silna. Zgodnie z zawartą umową wykonawca ma 24 miesiące na wykonanie zadania. Wartość umowy to 12 mln 200 tys. złotych.

Szczegółowe informacje o inwestycji zamieściliśmy tutaj: https://bit.ly/3noX5lq

  • DSC_2844
  • DSC_2846
  • DSC_2851
  • DSC_2855
  • DSC_2858

Powiat docenił najlepszych sportowców z naszej gminy

Mieszkający na co dzień w naszej gminie lub uczący się w naszych szkołach sportowcy odebrali z rąk przedstawicieli władz starostwa powiatowego wyróżnienia za rok 2021. Większość z nich, to nasi młodzi zdolni karatecy: Franciszek Turalski, Bartosz i Witold Rybaccy, oraz Mikołaj Hopke. Wyróżniona została również nasza mistrzyni tenisa stołowego Monika Sonnenberg. Ponadto nasza gmina zajęła I miejsce w Powiatowym Sportowym Rankingu Gmin wyprzedzając gminy Czernikowo i Łubianka.

Powiatową Galę Sportu zorganizowano we wtorek 21 czerwca 2022 roku. W Arenie Toruń mistrzowie sportu otrzymali pamiątkowe dyplomy od Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu Pawła Polikowskiego. Do gratulacji i życzeń przyłączyli się Wicestarosta Toruński Michał Ramlau i Przewodniczący Komisji Edukacji i Sportu Rady Powiatu Toruńskiego Rafał Lewandowski. 

Wyróżnienia otrzymała prawie setka młodych, utalentowanych sportowców oraz ponad dwudziestu trenerów. Tradycyjnie, najliczniejszą grupę stanowili karatecy (w tym czwórka naszych przedstawicieli), którzy w minionym roku prawie 200 razy stawali na podium! Wśród uhonorowanych nie zabrakło także sportowców odnoszących sukcesy w szachach, pływaniu, tańcu, tenisie stołowym, hokeju na trawie czy kolarstwie.

Podczas gali podsumowano zmagania sportowe realizowane w ramach kalendarza Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego. Przewodniczący PSZS Adam Lubiński zaprezentował ranking najlepszych szkół oraz gmin biorących udział w sportowej rywalizacji, w którym zwycięstwo odniosła nasza gmina.

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym i życzymy udanych wakacji!

 

  • 74194
  • 74210
  • 74211
  • Wyrnienia

21 uczniów i 9 nauczycieli ze szkół z Portugalii, Włoch, Czech i Hiszpanii gościło w Osieku nad Wisłą

W dniach 30 maja – 3 czerwca 2022 r. w Szkole Podstawowej w Osieku nad Wisłą gościło 21 uczniów i 9 nauczycieli ze szkół partnerskich z Portugalii, Włoch, Czech i Hiszpanii. Było to kolejne spotkanie w ramach unijnego programu ERASMUS+ realizowanego w szkole. Dzięki wizycie w Polsce zagraniczni uczniowie i nauczyciele mieli okazję zapoznać się z lokalnymi tradycjami, legendami i wymieniać się doświadczeniami.

Goście bawili się przy grze terenowej na terenie Osieka nad Wisłą i odbyli spływ kajakowy Drwęcą. Program obejmował również zwiedzanie Torunia, Golubia-Dobrzynia i Trójmiasta. Ten ostatni punkt bym szczególny - uczestnicy zapoznali się z historią Westerplatte i poznali losy patrona osieckiej szkoły - Henryka Sucharskiego. Uczniowie wraz z nauczycielami doskonalili swoje umiejętności językowe w trakcie lekcji i warsztatów. Na zakończenie odbyło się wspólne ognisko na tarasie widokowym, przygotowane przez rodziny gospodarzy.

Dzięki udziałowi w projekcie ERASMUS+ uczniowie i nauczyciele z Osieka nad Wisłą mieli do tej pory możliwość odwiedzenia Portugalii, Hiszpanii, Czech i Włoch. "Projekt był niesamowitą okazją do poszerzenia horyzontów, sprawdzenia kompetencji językowych, poznania innej kultury oraz do zawarcia nowych przyjaźni. Dla wielu z nas była to z pewnością przygoda życia" - relacjonuje Dyrektor Katarzyna Wachowska.

  • 1655713399836
  • 1655713227265
  • 1655713271731

Jezioro w Osieku nad Wisłą poleca się na wakacje!

Osieckie jezioro to wyjątkowo atrakcyjne miejsce na spędzanie upalnych wakacyjnych dni i z pewnością, podobnie jak w ubiegłych latach będzie przyciągało wielu plażowiczów. Plaża jest przygotowana: przed sezonem pracownicy gminy wyrównali piasek i skosili trawę. Są dostępne pojemniki na śmieci, funkcjonują przenośne toalety. Na zlecenie urzędu Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Toruniu wykonała badanie próbek wody - stwierdzono, że jej jakość jest odpowiednia do kąpieli. W widocznych miejscach został umieszczony regulamin korzystania z plaży (udostępniamy go również do pobrania w załączniku).

Przypominamy również o najważniejszych zasadach bezpiecznej kąpieli:

  1. Pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych - najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
  2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym wypoczywasz.
  3. Bądź odpowiedzialnym opiekunem - jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór, nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem. Obowiązek pilnowania podopiecznych spoczywa na rodzicach i opiekunach.
  4. Nigdy nie pływaj pod wpływem alkoholu lub środków odurzających!
  5. Nie wchodź do wody bezpośrednio po posiłku.
  6. Przed kąpielą sprawdź temperaturę wody - nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.
  7. Zwróć uwagę na warunki atmosferyczne - nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr. Także pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
  8. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.

Dyrektor Hanna Affelt, pedagog Hanna Kłosowska i polonistka Joanna Karczewska odchodzą na emeryturę

Przy piosence Skaldów Dopóki jesteś ze mną, śpiewanej przez uczniów, siedząc na przygotowanych przez nich czerwonym dywanie i złotym krześle, z setkami kwiatów, czekoladek, upominków, przy morzu łez i niesłabnących oklaskach żegnała się ze swoją szkołą w Łążynie II dyrektor Hanna Affelt. Pracę kończyła też pedagog Hanna Kłosowska i polonistka ze szkoły w Obrowie Joanna Karczewska.

Zakończenie roku szkolnego 2021 / 2022 miało w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Łążynie II szczególny charakter. Z placówką żegnały się dwie wyjątkowe panie: dyrektor Hanna Affelt i pedagog Hanna Kłosowska.

Hanna Affelt z oświatą gminy Obrowo związana była niemal od zawsze. Długie lata pracowała m. in. w szkole w Obrowie jako nauczycielka informatyki i nauczania wczesnoszkolnego, a w roku 2007 objęła stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Łążynie. Łącznie w gminnej oświacie pracowała 42 lata, a szkołą podstawową w Łążynie kierowała przez lat 15.

O tym, jak bardzo była (jest!) kochana i ceniona przez swoich uczniów oraz współpracowników, świadczy pożegnanie, jakie szkoła przygotowała dla niej i dla pedagog Hanny Kłosowskiej. Rozpoczęło się ono po formalnym zakończeniu roku szkolnego.

Najpierw uczniowie rozłożyli czerwony dywan i ustawili na nim złote trony – krzesła przystrojone złotą tkaniną. Następnie, uroczyście, przy wtórze fanfar, dwóch chłopców godnie podprowadziło obie panie Hanie do tronów i – jako że był upał – wachlowało je potężnymi wachlarzami. Uczniowie przygotowali występ o złej Emeryturze i podstępnym Zusie, którzy chcą zabrać im panią dyrektor. Zmartwieni, próbowali dowiedzieć się jedni od drugich, kim są ci złoczyńcy. Ponieważ w spektaklu udział wzięli przedstawiciele wszystkich klas: od pierwszej do ósmej, najstarsi wytłumaczyli najmłodszym, dlaczego muszą żegnać panią dyrektor.

Po spektaklu kilkudziesięciu uczniów zaśpiewało liryczną, tęskną piosenkę Skaldów Dopóki jesteś ze mną.. Po pani dyrektor było widać, jak walczy ze sobą, aby łzy nie poleciały jej ze wzruszenia po twarzy…

Po piosence uczniowie podbiegli do p. Affelt z kwiatami. Przytulakom i uściskom nie było końca!

Swoją szefową żegnali też oczywiście nauczyciele. W ich imieniu głos zabrała Agnieszka Kilińska – Mikołajczak, dotychczasowa wicedyrektor, a obecnie już nowa dyrektor placówki. Ona także mówiła, jak bardzo będą tęsknić za swoją przełożoną.

Dyrektor Affelt była żegnana również przez Radę Rodziców szkoły, reprezentowaną przez p. Magdaleną Zapałowską, kończącą pracę w tej funkcji. Za pracę dyrektor dziękował ponadto radny Rady Gminy Obrowo Jerzy Falkowski oraz Sołtyska wsi Barbara Kłosińska.

Osobne podziękowania skierował wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński. – Pani dyrektor, Haniu, byłaś profesjonalistką o wielkim, dobrym sercu. Dzieliłaś się życzliwością, pomagałaś, doradzałaś. Taką będziemy Cię pamiętać. Gmina Obrowo i łążyńska szkoła wiele Ci zawdzięczająmówił wójt Andrzej Wieczyński.

Gdy pani dyrektor wreszcie zabrała głos, było w nim słychać wzruszenie.

- Przynależałam do różnych wspólnot: społeczności szkolnej, samorządowej, koleżeńskiej, ale najdłużej i wiernie służyłam mojej gminie Obrowo. 42 lata pracy w edukacji: referent finansowy, przedszkolanka, nauczycielka a w ostatnich latach dyrektor szkoły.

Pełniłam wiele ról życiowych i zawodowych, ale wszystkie pełniłam na rzecz środowiska. Jestem lokalną patriotką. Tu żyję, tu pracuję tu staram się, aby ciągle było lepiej. Całe życie zawodowe poświęciłam tej gminie i temu społeczeństwu. Czas pracy traktowałam jak służbę. Lepiej lub gorzej wypełniałam przypisane mi zadania. Dla mnie zawsze liczy się człowiek. 

Czułam się bardzo dobrze wśród  ludzi: uczniów, współpracowników, rodziców, władz samorządowych – myślę, że miałam powołanie do tej pracy. To dane od Boga z góry. Do pracy w edukacji bo praca z ludźmi to dobra szkoła życia a nauczanie to misja i pasja podkreślała Hanna Affelt. 

Dyrektor podziękowała wójtowi za współpracę w oryginalny sposób. Wręczyła mu świadectwo. Było to, jak mówiła, najważniejsze i ostatnie, jakie miała okazję przekazywać. Przedmioty na tym świadectwie były wyjątkowe: wyrozumiałość, życzliwość, sprawiedliwość, kreatywność, empatia, poczucie humoru, cierpliwość, podejście do nauczania, pomocna dłoń, doradztwo oraz zachowanie. Ze wszystkich tych "przedmiotów" wójt otrzymał ocenę celującą!

Pożegnanie Hanny Affelt było okazją do wręczenia aktu powołania nowej dyrektor szkoły. Konkurs na to stanowisko wygrała dotychczasowa wicedyrektor placówki, Agnieszka Kilińska – Mikołajczak. O nowej pani dyrektor napiszemy więcej we wrześniu.

Podczas zakończenia roku cała społeczność szkolna, wójt gminy, radny Falkowski i sołtyska Kłosińska żegnali również odchodzącą na emeryturę pedagog Hannę Kłosowską.

Uwielbiana przez uczniów i współpracowników p. Kłosowska otrzymała setki buziaków i przytulaków od uczniów oraz naręcza kwiatów i mnóstwo gratulacji od wszystkich.

- Jak wyrazić uznanie, wdzięczność za to, że Pani była, dawała z siebie wszystko, co najlepsze, swojej szkolnej rodzinie oraz oświacie Gminy Obrowo? Pozostają tylko proste i płynące z mojego serca słowa "dziękuję'powiedział wójt.

Swoją pracę kończyła w tym roku szkolnych także Joanna Karczewska, polonistka Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Obrowie.

Uczniowie i grono pedagogiczne kochali ją ze serdeczność, wyrozumiałość i umiejętność dzielenia się miłością do ojczyzny i historii. P. Karczewska przekazywała te wartości nie tylko w formie dyskusji czy rozmowy, ale także sposobem pracy i postępowania.

- Odchodzi Pani na zasłużony odpoczynek. Niech będzie on dla Pani czasem nadal aktywnym, w którym będą realizowane, wciąż odkładane na później, marzenia. Proszę żyć najpiękniej, teraz, bez ograniczeń czasowych. Proszę dbać o siebie i nadal się spełniaćnapisał do p. Karczewskiej wójt Wieczyński. List gratulacyjny przekazała w jego imieniu sekretarz gminy Obrowo Mirosława Kłosińska.

Dyrektor Hanna Affelt kończy pracę w gminnej edukacji

  • Pozegnanie Pani Affelt 09
  • Pozegnanie Pani Affelt 10
  • Pozegnanie Pani Affelt 11
  • Pozegnanie Pani Affelt 12
  • Pozegnanie Pani Affelt 13
  • Pozegnanie Pani Affelt 14
  • Pozegnanie Pani Affelt 15
  • Pozegnanie Pani Affelt 16
  • Pozegnanie Pani Affelt 17
  • Pozegnanie Pani Affelt 18
  • Pozegnanie Pani Affelt 19
  • Pozegnanie Pani Affelt 20
  • Pozegnanie Pani Affelt 21
  • Pozegnanie Pani Affelt 22

Pedagog Hanna Kłosowska kończy pracę w gminnej edukacji

  • Pozegnanie Pani Klosowskiej 02
  • Pozegnanie Pani Klosowskiej 03
  • 44900_1

Polonistka Joanna Karczewska kończy pracę w gminnej edukacji

  • Pani Joanna Karczewska odchodzi na emeryture

Wiktoria Grenda-Wołkow z Osieka nad Wisłą została członkinią Młodzieżowego Sejmku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Wiktoria Grenda-Wołkow z Osieka nad Wisłą będzie reprezentować przez najbliższe 2 lata powiat toruński w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wiktoria została wybrana do 30-osobowego gremium sejmiku spośród 71 kandydatów - gratulujemy! W poniedziałek 20 czerwca odbyło się inauguracyjne posiedzenie, podczas którego młodzi reprezentanci złożyli ślubowanie, wybrali przewodniczącego i wiceprzewodniczących oraz ustalili skład komisji.  

Młodzieżowy sejmik to wybrany na dwuletnią kadencję 30-osobowy zespół doradczy samorządu województwa. Sejmik posiada kompetencje inicjatywnye i wnioskodawcze, a jego skład został wyłoniony w drodze otwartego konkursu, w którym uczestniczyli młodzi ludzie w wieku 16-21 lat aktywnie włączający się w życie regionalnej społeczności. 

Członkowie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-pomorskiego zajmą się między innymi tematyką wykluczenia komunikacyjnego oraz zagrożeniem związanym ze zmianami klimatu.

 

 

  • IMG_5904
  • IMG_5909
  • IMG_5908

Nasze jednostki ochotniczej straży pożarnej są absolutnym HIT-em!

Na zamku w Gniewie, przy wtórze fanfar, nasi druhowie za swoją służbę otrzymywali certyfikaty HIT regionów. W imieniu jednostek OSP odbierali: druhna Joanna Tarkowska, druh Dariusz Mytlewski oraz druh Krzysztof Zamojski. Instytut nagrodził też gminę Obrowo za tworzenie sprzyjających warunków i działania na rzecz wszechstronnej poprawy bezpieczeństwa na terenie gminy.

Instytut Certyfikacji i Jakości we współpracy z Konwentem Powiatów Województwa Pomorskiego oraz  Konwentem Powiatów Województwa Kujawsko – Pomorskiego co rok prowadzi konkurs oceniający samorządy, firmy i instytucje pod kątem jakości ich pracy i jakości zarządzania. Weryfikacja prowadzona jest w zakresie różnych kategorii. Nasza gmina zdecydowała się wziąć udział w kategorii „samorządność”, opisując działalność ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Obrowo. 

Kapituła konkursowa zdecydowała o uhonorowaniu HITem Regionów jednostki ochotniczej straży pożarnej z terenu naszej gminy. Na uroczystej gali, która odbyła się 23 czerwca na dziedzińcu zamku w Gniewie, certyfikaty dla OSP Zawały, OSP KSRG Osiek nad Wisłą, OSP KSRG Szembekowo, OSP KSRG Kawęczyn i OSP KSRG Dobrzejewice odbierali: druhna Alicja Tarkowska, druh Dariusz Mytlewski oraz druh Krzysztof Zamojski.

HIT Regionów każda z naszych OSP otrzymała za kultywowanie chlubnych tradycji ruchu strażackiego w niesieniu bezinteresownej pomocy ludziom i służeniu Ojczyźnie oraz wspieranie różnorodnych form pracy sportowo - społeczno - oświatowej.

Osobny HIT otrzymała również gmina. Wójtowi gminy Obrowo Andrzejowi Wieczyńskiemu certyfikat i statuetkę wręczali dyrektor Instytutu Tadeusz Jasiuwian oraz Przewodniczący Rady Programowej prof. Marek Suchanek. HIT przyznano za worzenie sprzyjających warunków i działania na rzecz wszechstronnej poprawy bezpieczeństwa na terenie gminy.

Wraz z naszymi OSP HITy odbierała też jednostka OSP w Luzinie oraz Zarząd Oddziału Miejsko – Gminnego OSP RP w Pelplinie.
Podczas uroczystości wystąpił polsko – ukraiński zespół Taraka oraz Grupa Teatralna Domu Kultury w Golubiu – Dobrzyniu.

  • HIT 2022 dla gminy Obrowo 01
  • HIT 2022 dla gminy Obrowo 02
  • HIT 2022 dla gminy Obrowo 03
  • HIT 2022 dla gminy Obrowo 04
  • HIT 2022 dla gminy Obrowo 05
  • HIT 2022 dla gminy Obrowo 06
  • HIT 2022 dla gminy Obrowo 07
  • HIT 2022 dla gminy Obrowo 08
  • HIT 2022 dla gminy Obrowo 09
  • 44914
  • 44915
  • 44916

Odeszła śp. Magdalena Zaidlewicz - Wołoszyk, nauczycielka szkoły w Brzozówce

Z wielkim żalem przyjęliśmy informację o śmierci śp. Magdaleny Zaidlewicz – Wołoszyk, nauczycielki religii i wychowania do życia w rodzinie Zespołu Szkół w Brzozówce. Bliskim, przyjaciołom, a przede wszystkim rodzinie śp. Magdaleny składamy wyrazy szczerego współczucia.

wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński
sekretarz gminy Obrowo Mirosława Kłosińska

***

Msza św. pogrzebowa w intencji śp. Magdaleny Zaidlewicz-Wołoszyk odbędzie się w środę, 29 czerwca 2022 roku o godz. 12.00 w bazylice konkatedralnej Świętej Trójcy w Chełmży. 

  • ue_OSP_Dobrzejewice

Prace remontowe i termomodernizacyjne budynku remizy OSP w Dobrzejewicach zgodnie z haromonogramem

Trwają prace remontowe i termomodernizacyjne w budynku remizy OSP w Dobrzejewicach. Po wymurowaniu części nowych ścian nośnych wykonawcy wzmocnili całość betonowym wieńcem. Najbardziej widoczną zmianą jest nowa więźba dachowa, która na teren budowy została dostarczona w formie prefabrykowanych elementów. W garażu dla pojazdów strażaków została wylana nowa posadzka betonowa. Widoczne są również postępy prac termomodernizacyjnych - na zewnątrz budynku pracownicy montują docieplenie ze styropianu.

Wykonawcą prac jest firma P.P.H.U. WO-BUD Wojciech Młodziejewski z Wąbrzeźna. Więcej o zaplanowanym zakresie prac pisaliśmy tutaj. 

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 3. Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna w regionie, Celu Tematycznego 4. Wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach, Priorytetu Inwestycyjnego 4c. Wspieranie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w budynkach publicznych i sektorze mieszkaniowym.

Całkowity koszt inwestycji to 1 mln 983 tysiące złotych, w tym 422 tysiące zł dofinansowania unijnego na zadanie termomodernizacji budynku. Przebudowa jest całkowicie finansowana z budżetu gminy.

  • 290084915_712482806495883_7470479725069210442_n
  • 290120057_494966602401050_5655065917752836523_n
  • 290135961_725741488480254_7906990317628049914_n
  • 290169299_575139314001148_3708428995947905238_n
  • 290724146_749995856184159_6244820734126459661_n
  • 290725955_541848104253034_2741257571232063780_n

Koncert muzyki filmowej w CKK Jordanki. Zaproszenie.

Zapraszamy na koncert! ZŁOTA ERA HOLLYWOOD / Muzyka filmowa. 03.07.2022 r., godz. 17:00, Sala Koncertowa CKK Jordanki

Oferta specjalna - bilety grupowe w cenie 25 zł/szt. Rezerwacja do 29.07.: Ewelina Mytlewska, tel. 697083076
Wystąpią:
Luna Voices - wokal
Adam Jarzmik - fortepian
Marcin Jahr - perkusja
Mariusz Bogdanowicz - gitara basowa
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Filip Torres - dyrygent
W programie utwory Charliego Chaplina, Poli Negri, Marleny Dietrich, Freda Astaire’a, Rity Hayworth, Carmen Mirandy, Marylin Monroe, Julie Andrews, Audrey Hepburn.
  • unnamed (1)

Prezentacja książki naszych mieszkańców.

Książka O koronawirusie na poważnie i na wesoło została wydana w 2021r. przez Gminny Ośrodek Kultury. Czas pandemii nie pozwolił nam na wcześniejsze spotkanie z twórcami publikacji. 

W zeszłym tygodniu zaprosiliśmy do świetlicy wiejskiej w Obrowie wszystkie osoby, których teksty oraz ilustracje znalazły się w książce, członków jury konkursu literackiego oraz plastycznego a także nasze panie bibliotekarki. Prezentację umilił nam występ zespołu młodzieżowego prowadzonego przez pana Janusza Lewandowskiego. Książka ma nadany nr ISBN, co oznacza, że znajduje się w Bibliotece Narodowej. Egzemplarze przekazaliśmy autorom oraz bibliotekom gminnym.

Więcej o książce pisaliśmy https://www.obrowo.pl/redir,index?tresc=64362

  • 19473
  • 19472
  • 19471
  • 19469
  • 19468
  • 19467
  • 19466
  • 19462
  • 19460
  • 19457
  • 19453
  • 19448

Zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami Konsula Honorowego Ukrainy

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami Konsula Honorowego Ukrainy, które odbędzie się jutro, tj.w środę 29 czerwca 2022 roku, w świetlicy wiejskiej w Obrowie (w budynku obok Urzędu Gminy). Początek spotkania o godzinie 17.00. Zapraszamy przede wszystkim przebywających na naszym terenie obywateli Ukrainy. Щиро запрошуємо вас на зустріч з представниками Почесного консула України, яка відбудеться завтра, 29 червня 2022 року, в центрі села в Оброві (у будівлі поряд з Гмною) о 17.00. Перш за все, ми запрошуємо громадян України, які перебувають на нашій території.

Zmiany w funkcjonowaniu autobusów MZK - nowa numeracja linii i przystanki na żądanie

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu od 1 lipca wprowadza zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej na liniach miejsko-podmiejskich.

Zmodyfikowana zostanie numeracja linii miejsko-podmiejskich kursujących poza granicę Torunia, w tym przez gminię Obrowo. Już od lipca linie te będą oznaczone numerami trzycyfrowymi.

W gminie Obrowo zamiast autobusów dotychczas oznakowanych numeracją 45 i 46 pojawią się: 

  •  linia nr 121 – Rubinkowo II – Lubicz – Szembekowo/Obrowo (obecnie nr 45);
  •  linia nr 122 – Rubinkowo II – Osiek – Obrowo (obecnie nr 46).

Przewoźnik informuje, że bilety miesięczne wystawione według dotychczasowej numeracji na jedną linię miejsko-podmiejską zachowują ważność. Oznaczenie numeru linii na biletach miesięcznych będzie sukcesywnie zmieniane przy zakupie nowych biletów w kasach MZK.

Ponadto przystanki zlokalizowane na trasach miejsko-podmiejskich w gminach ościennych będą posiadać status przystanków na żądanie. Jak czytamy w komunikacie przewoźnika, przystanki na żądanie sprawdziły się i znacząco usprawniają przejazd autobusów, co wpływa na ograniczenie zbędnego zatrzymywania się i skraca czas przejazdu.

Zmianie ulegnie również szata graficzna rozkładów jazdy.

Z pełnym komunikatem MZK dotyczącym wprowadzonych zmian można zapoznać się na stronie: https://mzk-torun.pl/40-aktualnosci/1832-od-1-lipca-zmiany-w-komunikacji-miejskiej

 

Stypendyści drugiej edycji „Akademii Zdolnych Wójta Gminy Obrowo”

Kolejnych 10 najwybitniejszych. Stypendia „Akademii Zdolnych Wójta Gminy Obrowo” za rok szkolny 2021/2022 przyznane Gmina Obrowo ma zaszczyt przedstawić stypendystów drugiej edycji „Akademii Zdolnych Wójta Gminy Obrowo” za rok szkolny 2021/2022. Laureaci otrzymają stypendia w wysokości 3 000 zł oraz certyfikaty poświadczające przynależność do elitarnego grona stypendystów.


Lista stypendystów drugiej edycji „Akademii Zdolnych Wójta Gminy Obrowo”:

  1. Adamska Marta, za osiągnięcia naukowe;

  2. Banaszak Jan, za osiągnięcia naukowe;

  3. Barańska Natalia, za osiągnięcia sportowe;

  4. Czmut Nikola, za osiągnięcia naukowe;

  5. Dąbrowski Krzysztof, za osiągnięcia naukowe;

  6. Gąsiorowski Witold, za osiągnięcia naukowe;

  7. Kamiński Jan, za osiągnięcia artystyczne;

  8. Meszyńska Olimpia, za osiągnięcia naukowe;

  9. Wąsik Bartosz, za osiągnięcia naukowe;

  10. Wierzba Amelia, za osiągnięcia artystyczne.

O stypendium przyznawane w  tegorocznej edycji „Akademii Zdolnych Wójta Gminy Obrowo” ubiegało się aż 76 uczniów – każdy wyjątkowo zdolny. Komisja stypendialna pracująca pod przewodnictwem sekretarz gminy Mirosławy Kłosińskiej oceniała wnioski pod kątem ich zgodności z kryteriami określonymi w uchwale oraz zarządzeniu wójta.

Spośród 76 wniosków 8 wniosków odpadło na etapie oceny formalnej. Do oceny merytorycznej zostało w związku z tym zakwalifikowanych 68 wniosków. Najwięcej podań, bo aż 54, nadesłano do kategorii stypendium za osiągnięcia naukowe, 2 wnioski - do kategorii za osiągnięcia artystyczne oraz 12 podań – za osiągnięcia sportowe.

- Liczba uczniów, którzy spełnili kryteria do uzyskania stypendium „Akademii Zdolnych” jest imponującamówi wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński. – Wielokrotnie podkreślam, że mamy w gminie wyjątkowo zdolne, wspaniałe dzieci. Akademia Zdolnych potwierdza tę opinię.

Wszyscy kandydaci osiągnęli znakomite wyniki w nauce, sporcie, kulturze. Jednak celem programu jest promowanie uczniów najwybitniejszych. Wśród nagrodzonych są więc uczniowie posiadający wiele osiągnięć.

- Program Akademia Zdolnych nagradza wysiłek uczniów w podejmowaniu i pielęgnowaniu pasji, talentów, osiągnięć naukowych. Finansowo i promocyjnie wspieramy tych, którzy swoją ciężką pracą osiągają najlepsze wyniki w nauce, sporcie i kulturze. Nie będzie przesady, gdy powiem, że są to uczniowie najwybitniejsi, geniusze w swojej dziedzinie podkreśla wójt Wieczyński.Gratuluję wszystkim stypendystom. Osobne gratulacje kieruję do ich rodziców i opiekunów za wspieranie naszych talentów. 

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w czwartek 14 lipca o godz. 11.00 w Szkole Podstawowej w Łążynie II. Serdecznie zapraszamy wszystkich stypendystów wraz z rodzinami. 

Na zdjęciu na stronie głównej znajdują się ubiegłoroczni stypendyści Akademii Zdolnych Wójta Gminy Obrowo.

Młodzież rozpoczęła wakacje na sportowo

29 czerwca dobrzejewicki orlik stał się areną zmagań dzieci i młodzieży z gminy Obrowo podczas oficjalnego rozpoczęcie wakacji na sportowo. Uczestnicy po solidnej rozgrzewce rywalizowali w konkursach sprawnościowych, zręcznościowych i wytrzymałościowych. Pomimo 30-stopniowego upału wszyscy zawodnicy wykazywali się talentem sportowym i wolą walki w coraz wymyślniejszych konkurencjach proponowanych przez animatorów dobrzejewickiego orlika: Dariusza Rozwadowskiego oraz Krzysztofa Zarębskiego.

Ducha rywalizacji wspierali kibice - rodziny i przyjaciele zgromadzeni na trybunach. Konkurencja była tak zacięta, że wyłonienie zwycięskiej drużyny wymagało kilkukrotnej dogrywki. 

Na zakończenie zawodów wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki od gminy Obrowo. Wręczyła je Joanna Zielińska - Kierownik Referatu Oświaty i Sportu w urzędzie oraz radna Alicja Tarkowska. "Gratuluję Wam zaangażowania i tego, że podejmujecie aktywność sportową! Zapraszam do korzystania z orlika również w trakcie wakacji." - mówiła na zakończenie Joanna Zielińska.

A my już teraz możemy zapowiedzieć, że podobna impreza zostanie zorganizowana na zakończenie lata - o szczegółach poinformujemy w sierpniu.

  • DSC_2912
  • DSC_2913
  • DSC_2917
  • DSC_2919
  • DSC_2920
  • DSC_2923
  • DSC_2924
  • DSC_2925
  • DSC_2926
  • DSC_2927
  • DSC_2934
  • DSC_2938
  • DSC_2942
  • DSC_2943
  • DSC_2944
  • DSC_2945
  • DSC_2951
  • DSC_2956
  • DSC_2962
  • DSC_2966

Tragiczny finał poszukiwań Patryka z Brzozówki

Z  Wisły wyłowiono ciało zaginionego 15-letniego Patryka Kilanowskiego z Brzozówki. Chłopiec poszukiwany był od 25 maja, kiedy nie wrócił do domu.

Patryk jak zawsze opuścił rano dom i wyjechał na lekcje. Do szkoły nie dotarł, ale napisał do mamy, że wróci do Brzozówki później, około godziny 21. Jednak nie wrócił. Był to ostatni jego kontakt z rodziną. Nagrania z monitoringu wykazały, że był w Toruniu i szedł mostem Piłsudskiego. Jego telefon przestał być aktywny około godz. 20:00 w okolicach Bydgoskiego Przedmieścia.


Jesteśmy głęboko wstrząśnięci tą wielką tragedią. Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi Patryka. Prosimy o przyjęcie naszych wyrazów współczucia. Tragiczna śmierć Patryka to ból dla całej naszej gminy… 

Wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński
Sekretarz gminy Obrowo Mirosława Kłosińska

Zakończenie sezonu artystycznego na "łonie natury"

Biwakiem w świetlicy wiejskiej w Stajenczynkach zakończyliśmy sezon artystyczny scholi Źródło oraz Teatrzaków.

To już nasza tradycja od kilku lat. Z Osieka przeszliśmy drogą leśną do bazy, podziwiając leśny krajobraz. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy, graliśmy mini spektakle. Była pizza, podchody, ognisko, budowanie szałasów, wspólne rozmowy, zabawy, szaleństwa... Dziękujemy KGW Stajenczynki za gościnność. Renacie Kwiatkowskiej jesteśmy wdzięczni za pomoc w opiece nad grupą, natomiast księdzu proboszczowi Rafałowi Bogusowi za kiełbaski na ognisko.

Ewelina Mytlewska

  • 289078607_1497906090648953_5367928898988501205_n
  • 289258492_1497906140648948_5358099519641735160_n
  • 289078607_1497906090648953_5367928898988501205_n
  • 289258492_1497906140648948_5358099519641735160_n
  • 289179303_1497913083981587_2412316738186859152_n
  • 289329035_1497913387314890_7328026817503932823_n
  • 290133975_1497922233980672_5067682430004793411_n
  • 290132348_1497910033981892_6549691367218603189_n
Przejdź do początku strony